Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
domuz gribi Etiketli İçerikler

Bakan değişti ama domuz gribi aşısı yine sahneye sürüldü. Anadolu Ajansında yer alan habere göre Bakanlık, hamileler başta olmak üzere bazı gruplara domuz gribi aşısı yapacak. Öte yandan eczanelerde gribi aşısı olarak satılan aşıların domuz gribi aşısı olduğu öğrenildi.

İsveç'te yapılan araştırma sonucunda, domuz gribi aşısı olan çocuk ve gençlerde gündüz aşırı uyku halinin (Narkolopsi) daha fazla görüldüğünün kanıtlandığı açıklandı.

Sonunda Dünya Sağlık Örgütü'de Amerika'ya isyan etti. Dünya Sağlık Örgütü Bush ve Rumsfelt'in tezgahladığı kuş gribi ile ilgili beklenmeyen bir açıklama yaptı. ABD'nin ürettiği biyolojik silahla ilgili endişelerini dile getirdi.

Türkiye'de domuz gribi masalını ilk deşifre eden Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'ydi. Bu girişimimize çok sinerlenen Sağlık Bakanı basın yoluyla hakkımızda dava açacağı tehitidinde bulunmuştu. Haklılığımız sayısız kez ortaya çıktı. Şimdi ise Eski Sağlık Bakanı MHP'li Osman Durmuş 'domuz gribi' aşılarının sağlık açısından zararlarını raporlarla ortaya koydu.

Geçtiğimiz hafat Rockefeller Vakfı'nın bir raporundaki yüz milyonlarca kişiyş öldüreceğini iddia ettiği bir virüsten söz etmiştik. Dünya Sağlık Örgütü domuz gribinin sona erdiğini anons ederken öyle bir şey söyledi ki...

Domuz gribi aşısı üretimi için 4 milyar ruble harcayan Rusya, Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) ilaç firmalarının lobiciliğini yapmakla suçladı. Rusya DSÖ'den çıkabilir.

Domuz gribi salgından skandala dönüştü. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Konseyi arasındaki domuz gribi polemiği büyüyor. Avrupa Konseyi'nin "sahte bir salgın" olarak nitelendirdiği grip, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı da zor duruma soktu. Küresel domuz gribi polemiğinde gelinen nokta, skandalın boyutlarını ele verebilir.

"Domuz gribi salgını dünya çapındaki panikten faydalanmak isteyen ilaç firmalarının başlattığı sahte bir salgın.” Bu iddia Avrupa Konseyi Sağlık Birimi Şefi Wolfgand Wogard'a ait.

Prof. Dr. Recep Akdur, domuz gribinin korkulan bir virüs olmadığının anlaşılmasına rağmen DSÖ'nün durumu abarttığını belirterek bunun insanlığa çok pahalıya mal olacağını söyledi.

'Milyonlarca insan domuz gribinden ölecek' kehanetinde bulunarak paniğe neden olan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan, domuz gribi aşısı olmayı neden reddetti. DSÖ başkanı açığa düştüğü an...

Dünya Sağlık Örgütü'nün danışma kurulunda yer alan 4 profesörün, aşı üreten ilaç firmalarına para karşılığı danışmanlık yaptıkları ortaya çıktı. İşte iddialar...

Hem oğlu hem de kızının domuz gribine yakalandığını ama iyileştiklerini açıklayan Bakan Akdağ, "kızımı aşılatmaya fırsat bulamadım. Eşim de ilaç kullandığı için aşılanmadı" dedi.

Domuz gribi aşısının gripten daha tehlikeli olduğu ispatlandı. İngiltere ve ABD Sağlık Bakanlığı’na konuyla ilgili sunulan raporu TIMETÜRK ele geçirdi.

Başbakan Erdoğan grup toplantısında, kendi talimatıyla domuz gribi aşısı vurul ması gerektiğini açıklayan Sağlık Bakanı Akdağ'ı dönerek hem yalanladı hem de fırçaladı.

Son yılların en popüler konularından biri de deli dana, kene, kuş gribi ve domuz gribi medyatik hastalıklar. Bunlara medyatik hastalıklar diyoruz çünkü çok daha tehlikeli ve öldürücü hastalık türleri hemen hiç gündeme gelmezken daha ilk vak’a ortaya çıkar çıkmaz, Dünya Sağlık Örgütü yönetiminin “6 ayda dünya 2 milyar insan bu hastalığa yakalanacak 100 milyon insan ölecek” şeklindeki kehanet cümlesi birden bu hastalığı dünyanın gir numaralı gündem maddesi haline getirdi.

Polanya'da altı evsizin kuş gribi aşısı testine tabi tutarak ölümüne sebebiyet verdiği suçlamasıyla üç Polonyalı doktor ve hemşire hakkında soruşturma açıldı.

Domuz gribine veya griplere yakalanmaktan korkuyorsanız elinizi, bulaşık ve çamaşırlarınızı sirke ile dezenfekte edin ve bu besinleri tüketmeye dikkat edin...

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'da 'Domuz Gribi'ni araştırdık ve oldukça ilginç tarihi detaylara rastladık. İşte tarihi domuz gribi fiyaskosu:

Türkiye'de her 3 kişiden biri domuz gribine yakalanacak 5000 kişi ise ölecek kehanetinde bulunan Sağlık Bakanı Prof Dr Akdağ, zorla aşı konusunda dün geri adım attı bugünse tehdit etti. Bakan kimileri neden tehdit etti.

Yayın hayatına yeni atılan haftalık Özgün Duruş'un yeni sayısının konuğu Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer'di. Özer, Abdülaziz Tantik'in GDO'dan, domuz gribine, tarım politikalarından, ilaç endüstrisine kadar birçok sorusunu cevapladı.

Tüm dünyada ilaç firmalarının yıllık cirosu yaklaşık 500 milyar dolar olduğu düşünülürse domuz gribi aşısından elde edilecek kâr tüm ilaç firmalarının iştahını kabartmaya yetiyor.

Bir zamanlar kuş gribinin kurtarıcısı şimdiler de ise domuz gribini tedavi ediyor dedikleri Tamiflu'nun çocuklar ve gençlerde birçok yan etkisi olduğunu ortaya çıktı.

Sağlık Eski Bakanlarından MHP Milletvekili Osman Durmuş, Domuz Gribi aşısıyla ilgili ilginç iddialarda bulundu. Durmuş, Türk insanının kobay olarak kullanılacağını, aşı Türkiye'de üretilebilecekken rant için dışarıdan alındığını iddia etti.

ABD’nin New York kentinde domuz gribi (A/H1N1) aşısı yaptırmaları zorunlu kılınan sağlık görevlileri, aşıların yeterince test edilmediğini belirterek aşı kampanyasını durdurmak için dava açtı.

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta "Domuz gribi aşısından 20 milyon doz sipariş edildi" dedi. Küçükusta, Türkiye'nin sipariş ettiği domuz gribi aşılarıyla ilgili şok iddia iddialarda bulundu.

Domuz gribi bahanesiyle ülkelerin kaynakları soyuluyor. Guardian gazetesi, domuz gribi salgınından kimin yüzünün güleceğini irdeliyor.

ünya Sağlık Örgütü, yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne neden olan Hong Kong gribinin ardından, domuz gribi için ilk kez alarm seviyesini 6'ya yükseltti. Hastalığın seyri, seviyelerin anlamı ve yüzyılın grip salgınları...

"Virüsü ABD üretip ihraç mı ediyor?" sorusu Vakit Gazetesi'nin dünkü manşeti idi. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak bu virüslerin dünyaya empoze edildiği gibi olmayıp, laboratuvarlarda üretilmiş olma ihtimalinden söz etmiştik. Benzer bir iddia Rusya tarafından da dile getirildi.

ABD, domuz gribine karşı, kendi sınırlarındaki girişleri kontrol ederken, virüs taşıdığını tespit ettiği kişilerin seyahatine izin veriyor ve Türk yetkilileri bilgilendirmiyor.

Rusya basınına açıklamada bulunan politolog Sergey Markelov önemli iddialarda bulundu. Markelov gribin CIA'ın Meksika ormanlarındaki laboratuarlarında geliştirildiğini ve krize karşı kullanıldığını iddia etti.

Hemen her taşın altından o çıkıyor. Kanserojen tatlandırıcıları üreten, petrol devi şirketleri patronlarından eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'den söz ediyoruz. Kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıklar için dünyanın stokladığı ilaçta onunmuş...

"Domuz Gribi" Türkiye'de çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Türkiye'de domuz üretim çiftliği hem var hem de yok. Ruhsatlı çiftlik yok ama ruhsatsız var...

İnsanların ölümüne neden olan domuz gribi ile ilgili alınması gereken önlemleri sıralayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Başkanı Kemal Özer; “Türkiye, üst düzey önlemler almak için domuz gribinin birilerine bulaşmasını ya da ölmesini beklememeli” dedi.

Dünyayı saran domuz gribinin semptom ve belirtileri nelerdir? İnsanlar bu virüse nasıl yakalanır? Hastalıktan korunma yolu nedir? İşte hastalıkla ilgili tüm bilgiler...

Bu yılın soykırım aracı EBOLA… Sık aralıklarla karşı karşıya kaldığımız bu salgınlarda neyin nesi? İddia edildiği gibi ‘gerçek’ bir salgınla mı karşı karşıyayız, yoksa işin içinde başka oyunlar mı var?

Bugün Türkiye’nin 61’inci ve Erdoğan’ın ise 3’üncü hükümeti kuruldu. İlginç değil mi, 90 yaşına bile gelmemiş başkent Ankara daha şimdiden 61’inci hükümetine ulaştı.

Gazetelerde yer alan haberlere göre yeni grip aşıları eczanelerde 11 lira 84 kuruştan satışa sunuldu. Bu aşı içinde geçen sene üzerinde günlerce konuşulan H1N1’ den başka bir adet A ve bir adet de B tipi grip virüsüne ait antijenler de var.

Domuz gribinde bir sene geride kalırken aşılar ve Tamiflu'lar da elde kaldı

Geçen yaz başında Kanada’ da bir okuldaki salgında daha önce grip aşısı olmuş olanların domuz gribine yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğu dikkati çekmişti. Bu bulgu o zamanlar büyük bir ilgi uyandırmış olmakla beraber başka bir ülkede böyle bir etki gösterilemediğinden esrarengiz bir ‘Kanada problemi’ olarak adlandırılmıştı.

İddia doğru ise yüzyılın tıp skandalına hazırlıklı olun.. Avrupa Konseyi Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Wolfgang Wodarg, “Domuz gribi, ilaç firmalarının başlattığı sahte bir salgındır. Bu olay yüzyılın en büyük tıp skandallarından biridir” diyor.

Medenileştiği empoze edilen insanoğlu kendi iddiası farklı olsa bile, eskiye oranla belki de daha barbar, saldırgan, açgözlü ve şiddet salmalı altında. Çoğu insan farkında olmasa bile, işgal edilen tek şeyi toprağı değil. Başta zihni olmak üzere işgal edilmeyen hiçbir şeyi kalmamış adeta.

Domuz gribi salgınının tıbbi tarafı kadar ekonomik tarafının da mutlaka ciddi şekilde tartışılması gerektiği kanaatindeyim. Sağlıkla ilgili bir olaya sadece tıp penceresinden bakarak karar verildiği zaman yanılma ihtimali yüksek oluyor. Hem sağlınızdan hem paranızdan olmanız işten bile değil!

Tamiflu, domuz gribi tedavisinde elimizdeki en önemli iki antiviral ilaçtan biri. Antiviral ilaçlar temelde iki amaçla kullanılıyor. Birincisi profilaktik olarak, yani hasta bir kişi ile temas etmiş olan ama henüz hastalık belirtisi göstermeyen kişileri korumak için. İkincisi ise, virüs bulaşan kişilerde gribe bağlı zatürree ve diğer komplikasyonları önlenmek için.

Hatırlarsanız birkaç hafta önce "Domuz gribi filan tanımam, çıksın karşıma, bir haftada duman ederim" anafikirli ukala bir yazı yazmıştım. Yanılmışım.

Hatırlarsanız, bundan birkaç ay önce domuz gribinin hac ibadeti için Suudi Arabistan’ a gidecek Müslümanlar arasında büyük bir salgına yol açmasından ciddi endişe duyuluyordu. On binlerce hacının domuz gribine yakalanması, binlercesinin ölümü ihtimalinden söz ediliyordu.

Medyada genellikle domuz gribi aşısı konusunda ‘kafa karışıklığı' var. Milliyet’ ten Abbas Güçlü’ nün yazısının başlığı durumu apaçık ortaya koyuyor: Aşı konusunda kafalar karışıktı, daha da karıştı’. Gene aynı gazetede Güngör Uras da ‘Halkımız evini ilaçlarla doldurdu’ başlıklı yazısında şunları diyor:

Domuz gribinde ‘korkutma kampanyası’ tüm hızıyla sürüyor. DSÖ Avrupa Bölgesi Danışmanı Van Tam ‘’Salgın şu anda Türkiye'de tam hızlanma aşamasında. Henüz daha en kötü durumla karşılaşılmadı. Vaka, hastaneye yatış ve ölümlerde artış bekliyoruz.’’ diyerek yürek hoplatıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Hürriyet’ ten Eyüp Can’ ı arayarak domuz gribi ve aşısı ile ilgili bilgiler vermiş.

Domuz gribi ülkemizde de pek çok insanı hasta etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı’ nın açıklamalarına göre bizde de binden fazla insanda H1N1 virüsü saptandı. Havaların daha da soğumasıyla, güneşin giderek etkisini yitirmesiyle ve insanların kapalı mekânlarda daha çok bulunmasıyla hasta sayısının bundan sonra katlanarak hızla artması bekleniyor.

Evet, panik başladı!.. İstanbul'da, Ankara'-da, Diyarbakır'da okullar tatil ediliyor, öğrenciler evlerine gönderiliyor, tedavi altına alınıyor, dersler televizyondan takip ediliyor. Domuz Gribi Türkiye genelinde yayılıyor. Beklenen salgın başladı! Panik her geçen gün büyüyor.

Önceki yazımızda kuş gribinin arka planı özetlemeye çalışmıştık. Hem ülkemizde hem de dünyada gripler öldürücü bir hastalık. Lakin ‘domuz gribi’ gibi laboratuar virüsleri, iddia edildiği gibi diğer virüsler kadar tehlikeli değil.

Kuş gribini anlamadan domuz gribi anlamak mümkün olamaz.

İngiltere’ de bin 500 hemşire ile yapılan bir araştırmada hemşirelerin üçte birinin domuz gribi yaptırmak istemediği, yüzde 33’ ünün kararsız oldukları ve yüzde 37’ sinin ise aşıyı yaptırmak istedikleri ortaya çıktı.

İnsanoğlu dünyaya ‘mal’ muamelesi yapıyor. Bu muameleyi yapanlara ‘insan’ demek ne kadar da doğru, bu ayrı bir tartışma konusu.

Amacımız elbette bir paniğe yol açmak değil. Felaket tellallığı yapmam değil. Ancak bazı gerçekleri, ihtimalleri tartışmak, en azından kafalardaki soru işaretlerini dile getirmek, bu ihtimaller insan yaşamını ilgilendiriyorsa, kitlesel ölümlerle bağlantılı görülüyorsa, felaket tellallığı değil bir sorumlu tavırdır aynı zamanda.

“Herkes filanca aşıdan alıp depolasın; Olur da grip sizin ülkenizi de vurur.” “Grip size kadar gelmezse yatırdığınız paralar boşa mı gider?” “Oturup halinize şükredin, esas boşa giden parayı virüs size ulaşırsa görürsünüz.”

Nisan ayında Meksika’dan başlayan domuz gribi salgını iki buçuk ay içinde dünyanın 74 ülkesinde 30 bine yakın insanın hastalanmasına ve 140 kadarının da ölmesine yol açtı.

Ne tuhaf değil mi? Müslümanların ezici çoğunluğu oluşturduğu bir ülkede domuz sağlıksızlığı yahut dinlerce yasaklığı nedeniyle değil de “domuz gribi” nedeniyle gündeme geliyor.

Kuş gribi olayının çok benzeri ile karşı karşıyayız. Bu olayın Türkiye’yi etkilemesi kuvvetle muhtemeldir. Domuz yetiştirilmediği için sevinilmesin. Çünkü artık virüsün domuzlarla bir ilgisi kalmadı. İnsandan insana yayılıyor.

Eylül ayında Bunu ancak domuz yapar başlıklı yazımda tüm dünyaya yayılacak bir grip salgını olacaksa buna domuz grip virüslerinin sebep olabileceğini anlatmıştım.

Türkiye, 2005 yılında aralarında domuz kılının da bulunduğu fırça yapımında kullanılan kıllardan 525,3 ton ithal edildi. Son 5 yılda ithal edilen kıl toplamı yaklaşık 2 bin 500 ton. Bunlar için ödenen para ise 4 milyon dolar. Türkiye, son 5 yıl içinde bir kez de canlı domuz ithalatı yapmış.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri