Son Dakika
Pazartesi, 19 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
domuz Etiketli İçerikler

Bakan değişti ama domuz gribi aşısı yine sahneye sürüldü. Anadolu Ajansında yer alan habere göre Bakanlık, hamileler başta olmak üzere bazı gruplara domuz gribi aşısı yapacak. Öte yandan eczanelerde gribi aşısı olarak satılan aşıların domuz gribi aşısı olduğu öğrenildi.

Türkiyede Gıda terörü hız kesmeden devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının domuzu kasaplık et statüsüne almasının ardından, domuz eti ve domuz katkılı ürünler adeta vatandaşın kâbusu oldu.

Halen ilkokul 2. sınıf kitabında yer alan bir resim ve toplumun inanç ve değerleriyle nasıl alay edildiğini gösteriyor.

Habervaktim yazarı Bilal şahan, gıdalar hakkında kısa bir gezintiye çıkmış. İşte o makale

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak yıllardır dile getirdiğimiz ve Bakanlığa sunduğumuz taslaklar hayata geçti. Artık gıdalara alkol ve domuz eklenmiş ise etikete yazılması zorunlu. Ancak sorun bitmiş değil...

Vicdan sahibi aşçılar yeni bir skandal perdesini araladı: 'Domuz etini sosa batırıp, kırmızı et diye servis ediyoruz.'

Hollandalı sanatçı Christien Meindertsma, "05049 numaralı Domuz" isimli kitabında, domuzun hiçbir parçasının çöpe atılmadığını ve tam 185 farklı ürünün içinde kullanıldığını gösterdi.

İsveç'te yapılan araştırma sonucunda, domuz gribi aşısı olan çocuk ve gençlerde gündüz aşırı uyku halinin (Narkolopsi) daha fazla görüldüğünün kanıtlandığı açıklandı.

Sabık Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın dayatmasıyla ülkemizde de uygulanan ancak Gıda Hareketi'nin ciddi itirazları neticesinde önemli değişiklikler yapılan domuz gribi aşısı politikasının yeni riskleri ortaya çıktı.

Boyner mağazalarında satılan domuz derisi kabanların yanısıra ayakkabı mağazaları zinciri Kemal Tanca’nın mağazalarında, domuz derisinden üretilen ayakkabıların satıldığı ortaya çıktı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bir soru önergesine verdiği yanıtta Antalya’da 2 adet ve İzmir’de 1 adet olmak üzere toplam 3 adet kayıtlı domuz çiftliği bulunduğunu belirtti.

Bugün Takvim gazetesinde ilginç bir haber var. Haber başlığı hiç de yabancı olduğumuz bir başlık değil, fakat gizli amaç ayrıntıda gizli.

Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer, A Haber’de yayınlanan Deşifre Programında gıdalarda yaygın olarak kullanılan jelatinin domzudan elde edildiğinin belgesini gösterdi. İşte çarpıcı belge:

Sonunda Dünya Sağlık Örgütü'de Amerika'ya isyan etti. Dünya Sağlık Örgütü Bush ve Rumsfelt'in tezgahladığı kuş gribi ile ilgili beklenmeyen bir açıklama yaptı. ABD'nin ürettiği biyolojik silahla ilgili endişelerini dile getirdi.

Özel yetkili gıda kontrol laboratuvarlarının piyasa analizleri Türkiye'nin gıda fotografını gözler önüne serdi. İşte Türkiye'nin belki de dünyanın gerçek fotografı:

Van merkezli olarak yapılan kaçak çay operayonunda 'çayda domuz kanına tespit edildi' haberi üzerine Tarım Bakanlığı ve Van Valiliği de bir açıklama yayınladı. İki açıklama birbirini tekzip etti. Peki, hangisi doğruyu söylüyordu? İşte o iki açıklamadaki çelişkiler:

Çayda domuz kanı iddiasını değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Çaya domuz kanı eklendi haberleri, Türkiye’nin gıda fotoğrafının sadece küçük bir kesitidir” dedi.

Türkiye'de domuz gribi masalını ilk deşifre eden Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'ydi. Bu girişimimize çok sinerlenen Sağlık Bakanı basın yoluyla hakkımızda dava açacağı tehitidinde bulunmuştu. Haklılığımız sayısız kez ortaya çıktı. Şimdi ise Eski Sağlık Bakanı MHP'li Osman Durmuş 'domuz gribi' aşılarının sağlık açısından zararlarını raporlarla ortaya koydu.

Geçtiğimiz aylarda Sidney Üniversitesi Kamu Sağlığı bölümünden Prof. Dr. Simon Chapman’ın araştırmalarında sigara filtrelerindeki domuz kanı kullanıldığını ispatlamıştı.

Geçtiğimiz hafat Rockefeller Vakfı'nın bir raporundaki yüz milyonlarca kişiyş öldüreceğini iddia ettiği bir virüsten söz etmiştik. Dünya Sağlık Örgütü domuz gribinin sona erdiğini anons ederken öyle bir şey söyledi ki...

Bugün bazı gazetelerin manşetlerinde diğerlerinin ise iç sayfalarında yer bulan bu haber sürekli dile getirdiğimiz "gerçek Türkiye" fotografını ortaya koydu. Yağ, bal ve pekmezin içeriğinin değiştirildiği, pul biberin zirai ilaçlar nedeniyle zehre dönüştüğü ortaya çıktı. Kırmızı ete, domuz, at ve eşek etinin karıştırıldığı belirlendi. Bebek mamalarında kurşun bulundu

Gebzede faaliyet gösteren bir lokantada domuz eti , iki lokantada at eti, 6 kebapçı ve lokantada ise kırmızı et diye kanatlı hayvan eti karıştırılmış. Şimdi Tarım Bakanlığı yetkililerine sorsak ne derlerdi. Herkes tahmin ediyodur. Ama hiçbir zaman belgeler onlara katılmıyor.

Sidney Üniversitesi Kamu sağlığı bölümünde Profesör olan Simon Chapman tüm dünyada sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığını ortaya çıkardı.

Domuz gribi aşısı üretimi için 4 milyar ruble harcayan Rusya, Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) ilaç firmalarının lobiciliğini yapmakla suçladı. Rusya DSÖ'den çıkabilir.

Domuz gribi salgından skandala dönüştü. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Konseyi arasındaki domuz gribi polemiği büyüyor. Avrupa Konseyi'nin "sahte bir salgın" olarak nitelendirdiği grip, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı da zor duruma soktu. Küresel domuz gribi polemiğinde gelinen nokta, skandalın boyutlarını ele verebilir.

Soğuk algınlığına yakalanan genç kıza yanlış teşhis konularak domuz gribi olduğu söylendi. Aldığı domuz gribi ilacı nedeniyle şimdi kör olma tehlikesiyle karşı karşıya.

"Domuz gribi salgını dünya çapındaki panikten faydalanmak isteyen ilaç firmalarının başlattığı sahte bir salgın.” Bu iddia Avrupa Konseyi Sağlık Birimi Şefi Wolfgand Wogard'a ait.

Prof. Dr. Recep Akdur, domuz gribinin korkulan bir virüs olmadığının anlaşılmasına rağmen DSÖ'nün durumu abarttığını belirterek bunun insanlığa çok pahalıya mal olacağını söyledi.

'Milyonlarca insan domuz gribinden ölecek' kehanetinde bulunarak paniğe neden olan Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan, domuz gribi aşısı olmayı neden reddetti. DSÖ başkanı açığa düştüğü an...

Dünya Sağlık Örgütü'nün danışma kurulunda yer alan 4 profesörün, aşı üreten ilaç firmalarına para karşılığı danışmanlık yaptıkları ortaya çıktı. İşte iddialar...

Finlandiya Eski Sağlık Müdürüı Dr. Rauni Kilde’den domuz gribi hakkında çok çarpıcı itiraf. Kilde; “Dünya nüfusunun yarısını öldürmek istiyorlar” dedi dünya karıştı...

Çin'de düşen ve CIA ajanlarını taşıyan bir uçağın havadan serpilmek üzere mutasyona uğramış A gribi virüsü taşıdığı iddiaları, virüsün biyolojik silah olduğu şüphesini yeniden gündeme taşıdı.

Okullarda öğrencilere yapılacak aşılamayla ilgili velilere gönderilen aşı izin belgelerini velilerin imzalamadığı ortaya çıktı.

Hem oğlu hem de kızının domuz gribine yakalandığını ama iyileştiklerini açıklayan Bakan Akdağ, "kızımı aşılatmaya fırsat bulamadım. Eşim de ilaç kullandığı için aşılanmadı" dedi.

Başbakan Erdoğan, domuz gribi ile ilgili kafaları karıştıracak açıklamalar yaptı. Erdoğan'a göre bize gelen aşılar ile ABD'de kullanılanlarda farklı şeyler var...

Domuz gribi aşısının gripten daha tehlikeli olduğu ispatlandı. İngiltere ve ABD Sağlık Bakanlığı’na konuyla ilgili sunulan raporu TIMETÜRK ele geçirdi.

Domuz gribi aşısı yapılan iki sağlık görevlisi hastane kaldırıldı. AŞı olanlardan birinni sağlık durumunun ciddiyetini korudu belirtiliyor. Peki kullanılması için baskı oluşturulan aşılar hakkındaki gerçekleri öğrenmek ister misiniz?

Başbakan Erdoğan grup toplantısında, kendi talimatıyla domuz gribi aşısı vurul ması gerektiğini açıklayan Sağlık Bakanı Akdağ'ı dönerek hem yalanladı hem de fırçaladı.

Son yılların en popüler konularından biri de deli dana, kene, kuş gribi ve domuz gribi medyatik hastalıklar. Bunlara medyatik hastalıklar diyoruz çünkü çok daha tehlikeli ve öldürücü hastalık türleri hemen hiç gündeme gelmezken daha ilk vak’a ortaya çıkar çıkmaz, Dünya Sağlık Örgütü yönetiminin “6 ayda dünya 2 milyar insan bu hastalığa yakalanacak 100 milyon insan ölecek” şeklindeki kehanet cümlesi birden bu hastalığı dünyanın gir numaralı gündem maddesi haline getirdi.

Polanya'da altı evsizin kuş gribi aşısı testine tabi tutarak ölümüne sebebiyet verdiği suçlamasıyla üç Polonyalı doktor ve hemşire hakkında soruşturma açıldı.

Domuz gribine veya griplere yakalanmaktan korkuyorsanız elinizi, bulaşık ve çamaşırlarınızı sirke ile dezenfekte edin ve bu besinleri tüketmeye dikkat edin...

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'da 'Domuz Gribi'ni araştırdık ve oldukça ilginç tarihi detaylara rastladık. İşte tarihi domuz gribi fiyaskosu:

Türkiye'de her 3 kişiden biri domuz gribine yakalanacak 5000 kişi ise ölecek kehanetinde bulunan Sağlık Bakanı Prof Dr Akdağ, zorla aşı konusunda dün geri adım attı bugünse tehdit etti. Bakan kimileri neden tehdit etti.

Yayın hayatına yeni atılan haftalık Özgün Duruş'un yeni sayısının konuğu Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer'di. Özer, Abdülaziz Tantik'in GDO'dan, domuz gribine, tarım politikalarından, ilaç endüstrisine kadar birçok sorusunu cevapladı.

Tüm dünyada ilaç firmalarının yıllık cirosu yaklaşık 500 milyar dolar olduğu düşünülürse domuz gribi aşısından elde edilecek kâr tüm ilaç firmalarının iştahını kabartmaya yetiyor.

Bir zamanlar kuş gribinin kurtarıcısı şimdiler de ise domuz gribini tedavi ediyor dedikleri Tamiflu'nun çocuklar ve gençlerde birçok yan etkisi olduğunu ortaya çıktı.

Sağlık Eski Bakanlarından MHP Milletvekili Osman Durmuş, Domuz Gribi aşısıyla ilgili ilginç iddialarda bulundu. Durmuş, Türk insanının kobay olarak kullanılacağını, aşı Türkiye'de üretilebilecekken rant için dışarıdan alındığını iddia etti.

ABD’nin New York kentinde domuz gribi (A/H1N1) aşısı yaptırmaları zorunlu kılınan sağlık görevlileri, aşıların yeterince test edilmediğini belirterek aşı kampanyasını durdurmak için dava açtı.

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta "Domuz gribi aşısından 20 milyon doz sipariş edildi" dedi. Küçükusta, Türkiye'nin sipariş ettiği domuz gribi aşılarıyla ilgili şok iddia iddialarda bulundu.

Avrupa'da hızla yayılan domuz gribi hastalığına yakalanma korkusu ne kadar artıyorsa ilaç firmalarının kâr oranını da o denli yükseğe fırlıyor. Öteyandan Avustralya domuz gribi salgınını 'saçmalık ve medyanın balonu' olarak nitelendirerek havaalanı ve benzeri yerlerden termal kameraları kaldırdı.

Domuz gribi bahanesiyle ülkelerin kaynakları soyuluyor. Guardian gazetesi, domuz gribi salgınından kimin yüzünün güleceğini irdeliyor.

Dünyanın ilk helal gıda sertifikasını veren Amerika Helal Vakfı Başkanı Mohammad Mazhar Hussaini, gıdalardaki en büyük sorunun jelatin ve alkol olduğunu söyledi.

ünya Sağlık Örgütü, yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne neden olan Hong Kong gribinin ardından, domuz gribi için ilk kez alarm seviyesini 6'ya yükseltti. Hastalığın seyri, seviyelerin anlamı ve yüzyılın grip salgınları...

"Virüsü ABD üretip ihraç mı ediyor?" sorusu Vakit Gazetesi'nin dünkü manşeti idi. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak bu virüslerin dünyaya empoze edildiği gibi olmayıp, laboratuvarlarda üretilmiş olma ihtimalinden söz etmiştik. Benzer bir iddia Rusya tarafından da dile getirildi.

ABD, domuz gribine karşı, kendi sınırlarındaki girişleri kontrol ederken, virüs taşıdığını tespit ettiği kişilerin seyahatine izin veriyor ve Türk yetkilileri bilgilendirmiyor.

Rusya basınına açıklamada bulunan politolog Sergey Markelov önemli iddialarda bulundu. Markelov gribin CIA'ın Meksika ormanlarındaki laboratuarlarında geliştirildiğini ve krize karşı kullanıldığını iddia etti.

Hemen her taşın altından o çıkıyor. Kanserojen tatlandırıcıları üreten, petrol devi şirketleri patronlarından eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'den söz ediyoruz. Kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıklar için dünyanın stokladığı ilaçta onunmuş...

Dünyayı saran virüsün kaynağı domuzlar pek çok dinde yasak olmasına rağmen neden hâlâ tüketiliyor? İşte domuzun çeşitli dinlerde haram kabul edilme nedenleri...

Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Aydemir, denetimlerde domuz etinin dana eti diye satıldığını tespit ettiklerini söyledi.

"Domuz Gribi" Türkiye'de çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Türkiye'de domuz üretim çiftliği hem var hem de yok. Ruhsatlı çiftlik yok ama ruhsatsız var...

İnsanların ölümüne neden olan domuz gribi ile ilgili alınması gereken önlemleri sıralayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Başkanı Kemal Özer; “Türkiye, üst düzey önlemler almak için domuz gribinin birilerine bulaşmasını ya da ölmesini beklememeli” dedi.

Dünyayı saran domuz gribinin semptom ve belirtileri nelerdir? İnsanlar bu virüse nasıl yakalanır? Hastalıktan korunma yolu nedir? İşte hastalıkla ilgili tüm bilgiler...

Geçtiğimiz günlerde İtalya'dan Türkiye'ye gelen bir TIR'da bulunan domuz eti ve ürünlerinin yankısı devam ederken, yıllarca "helal" etiketli domuz eti yedirildiği ortaya çıktı.

İtalya'dan yola çıkan ve domuz etinden yapılan yüzlerce kiloluk et ürünü ve makine parçası taşıyan TIR, İstanbul'da yakalandı. Domuz etleri nereye gidiyordu?

Türk Hava Yolları yolcularına domuz eti ikram etti şeklindeki haberlere tepki vermekte geciken THY, üç günlük aradan sonra açıklama yaptı. THY açıklamasında "Yolcularımıza domuz eti vermedik" dedi.

THY, Varşova-İstanbul uçuşu sırasında yolculara domuz etli sandviç yedirdiğini itiraf etti. Gerekçe: birkereden bişey olmaz!

2003'de yapılan bir haberde yoğurda jelatin katıldığı belirtiliyor. 2008'de yapılan bir haberde ise 'jelatin maddesi bulunan 5 bin kilo yoğurdun imha edildi' deniliyor. Mehter bile 2 ileri 1 geri giderken Türkiye Mehter kadar bile olamamış.

Tarım Bakanlığı'nın yoğurdun yapısını değiştiren tebliğine birkaç büyük üretici hariç herkes karşı. Ancak yoğurt da gözardı edilen en büyük tehlike DOMUZDAN MAMÜL JELATİNler.

Kırklareli Valiliğinin 14.10.2005 tarihli olurları ile kapatılan Zafer Üstündağ’a ait domuz çiftliği, kararın üzerinden yaklaşık dört yıl geçmesine rağmen kapatılamıyor.

Fast-food tarzı beslenme alışkanlığının Alzheimer hastalığına yakalanma riskini artırabileceği belirtiliyor.

Güneydeki bazı tatil köylerinde otel fiyatlarının bu kadar ucuz olmasının ardındaki gerçek anlaşıldı. Tatilcilere dana eti yerine domuz eti yedirildiği kameralarca görüntülendi.

Çin'de tam pişmemiş domuz eti yiyen bir kız çocuğunun beyni kısa bir süre sonra kurtlanmaya başladı.

Balıkesir’de kapatılmasına karar verilen Türkiye’nin tek ruhsatlı domuz çiftliğinde yaklaşık 2 ton et imha edildi. Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü’nün tesisleri kapatmak yerine 50 gün süre verdi.


Domuz kemiği içerebilen tabak da ne? Kemik rengi, büyük firmaların üretimi, şık tasarımlı, süslü püslü, çok da pahalı tabaklar bunlar. Tabakların alt kısmında "bone china" yazar. Türkçe mealiyle, kemikten yapılmış tabak çanak.

Bu yılın soykırım aracı EBOLA… Sık aralıklarla karşı karşıya kaldığımız bu salgınlarda neyin nesi? İddia edildiği gibi ‘gerçek’ bir salgınla mı karşı karşıyayız, yoksa işin içinde başka oyunlar mı var?

American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) tarafından yapılan basın açıklamasında “jelatin” ihtiva eden grip aşılarının alerjik tepkilere yol açabileceği uyarısı yapıldı (1).

Dinimizde eti yenecek hayvanlar bellidir. Ancak bu hayvanların da hakkı vardır ve bunun insanca, dünyadaki diğer yaratıklara saygı göstererek, eziyet etmeden ve alçakgönüllü davranarak etlerinden yararlanılmalıdır.

Şimdi yıl 2030. Bu yılda da dünya aynı hızla dönüyor. Fakat dünle bugün arasında çok şey değişmiş.

Bugün Türkiye’nin 61’inci ve Erdoğan’ın ise 3’üncü hükümeti kuruldu. İlginç değil mi, 90 yaşına bile gelmemiş başkent Ankara daha şimdiden 61’inci hükümetine ulaştı.

Yalanın meşru sayıldığı, yalancılığın meslek edinildiği bir dönemden geçiyoruz. Adamın birine, görülmekte olan bir davası için yalancı şahit gerekmiş. Kimileri aradığı yalancı şahidi, yalancılar kahvesinde bulabileceğini söyleyince, doğruca yalancılar kahvesinin yolunu tutmuş…

bugün (25 ocak 2010 salı), tercihe şayanım/aslanım kırmızı körüklü iett otobüsünde, körüğün ötesindeki teklilerden ortasındakine kurulmuş, cep telefonu teröristlerine pek aldırmadan, kitabımı okuyorum.

Yaşamı gıdaya bağlı olan canlıların tabiî ihtiyaçlarının en başında, gıda gelir. İlk insandan bu yana sorun olan gıda, aynı zamanda ilk insan Hz Âdem’in, dolayısıyla insanın ilk imtihan aracıdır da.

Gazetelerde yer alan haberlere göre yeni grip aşıları eczanelerde 11 lira 84 kuruştan satışa sunuldu. Bu aşı içinde geçen sene üzerinde günlerce konuşulan H1N1’ den başka bir adet A ve bir adet de B tipi grip virüsüne ait antijenler de var.

Dün bazı gazetelerin manşetleri, “gerçek Türkiye” veri ve bilgileriyle doluydu.

Domuz gribinde bir sene geride kalırken aşılar ve Tamiflu'lar da elde kaldı

Geçen yaz başında Kanada’ da bir okuldaki salgında daha önce grip aşısı olmuş olanların domuz gribine yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğu dikkati çekmişti. Bu bulgu o zamanlar büyük bir ilgi uyandırmış olmakla beraber başka bir ülkede böyle bir etki gösterilemediğinden esrarengiz bir ‘Kanada problemi’ olarak adlandırılmıştı.

Müslümanların hınzırla imtihanının ilahi maksadını, her ne kadar Müslümanlar fark etmeseler de küresel müfsidler farkında.

İddia doğru ise yüzyılın tıp skandalına hazırlıklı olun.. Avrupa Konseyi Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Wolfgang Wodarg, “Domuz gribi, ilaç firmalarının başlattığı sahte bir salgındır. Bu olay yüzyılın en büyük tıp skandallarından biridir” diyor.

Medenileştiği empoze edilen insanoğlu kendi iddiası farklı olsa bile, eskiye oranla belki de daha barbar, saldırgan, açgözlü ve şiddet salmalı altında. Çoğu insan farkında olmasa bile, işgal edilen tek şeyi toprağı değil. Başta zihni olmak üzere işgal edilmeyen hiçbir şeyi kalmamış adeta.

Domuz gribi salgınının tıbbi tarafı kadar ekonomik tarafının da mutlaka ciddi şekilde tartışılması gerektiği kanaatindeyim. Sağlıkla ilgili bir olaya sadece tıp penceresinden bakarak karar verildiği zaman yanılma ihtimali yüksek oluyor. Hem sağlınızdan hem paranızdan olmanız işten bile değil!

Tamiflu, domuz gribi tedavisinde elimizdeki en önemli iki antiviral ilaçtan biri. Antiviral ilaçlar temelde iki amaçla kullanılıyor. Birincisi profilaktik olarak, yani hasta bir kişi ile temas etmiş olan ama henüz hastalık belirtisi göstermeyen kişileri korumak için. İkincisi ise, virüs bulaşan kişilerde gribe bağlı zatürree ve diğer komplikasyonları önlenmek için.

Hatırlarsanız birkaç hafta önce "Domuz gribi filan tanımam, çıksın karşıma, bir haftada duman ederim" anafikirli ukala bir yazı yazmıştım. Yanılmışım.

Hatırlarsanız, bundan birkaç ay önce domuz gribinin hac ibadeti için Suudi Arabistan’ a gidecek Müslümanlar arasında büyük bir salgına yol açmasından ciddi endişe duyuluyordu. On binlerce hacının domuz gribine yakalanması, binlercesinin ölümü ihtimalinden söz ediliyordu.

Medyada genellikle domuz gribi aşısı konusunda ‘kafa karışıklığı' var. Milliyet’ ten Abbas Güçlü’ nün yazısının başlığı durumu apaçık ortaya koyuyor: Aşı konusunda kafalar karışıktı, daha da karıştı’. Gene aynı gazetede Güngör Uras da ‘Halkımız evini ilaçlarla doldurdu’ başlıklı yazısında şunları diyor:

Domuz gribinde ‘korkutma kampanyası’ tüm hızıyla sürüyor. DSÖ Avrupa Bölgesi Danışmanı Van Tam ‘’Salgın şu anda Türkiye'de tam hızlanma aşamasında. Henüz daha en kötü durumla karşılaşılmadı. Vaka, hastaneye yatış ve ölümlerde artış bekliyoruz.’’ diyerek yürek hoplatıyor.

MHP"li Sağlık eski Bakanı, domuz gribi aşısı ile ilgili ilginç iddialarda bulunuyor... Kimine göre, bu aşı kampanyaları ile dünya soyuluyor...

Halkı domuz gribi aşısı olun çağrısı yapan Dr Mehmet Öz'ün hanımı ise aşı olmayacağını olunmamasını önermişti. Mehmet Öz'le ilgili çok çarpıcı bir iddia geldi Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül'den işte o makale:

Farkında mısınız, domuz gribiyle ilgili aşı tartışması bir itikat meselesine dönüşmüş vaziyette. Aşı olup olmamayı değil de, “Allah bir midir, yoksa teslis mi iyidir?”i tartışıyoruz sanki, öyle bir önem atsetme, öyle bir hararet hali.

Domuz gribi ve GDO tartışmalarında gelinen nokta oldukça sevindirici. Çünkü toplum tedirgin! Kimilerine göre bu tedirginlik iyi değil. Kesinlikle yanılıyorlar! Bir toplum, tedirgin olmuş ve bir konuda endişe taşıyorsa artık o toplum kolay kolay aldatılamaz.

Virüs ve bakterilerin sebep olduğu bulaşıcı hastalıklara karşı tıbbın elindeki en önemli silah aşılamadır.

Domuz gribinden daha kalıcı ve gelecek nesilleri de etkileyecek asıl potansiyel tehlike GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) yönetmeliğidir. Toz duman arasında kaynamasın...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Hürriyet’ ten Eyüp Can’ ı arayarak domuz gribi ve aşısı ile ilgili bilgiler vermiş.

Türkiye'nin her yanından ölüm haberleri geliyor. Korku haritası günden güne genişliyor. Gazeteler, televizyonlar, internet siteleri, kitle iletişim araçlarının tamamı bir korkuyu büyütmek, bir kampanyayı yaygınlaştırmak için seferber edilmiş durumda.

Demokratik açılımları tartışırken birden bire gündem değişti. Artık Türkiye’nin ana gündemi; domuz gribi ve GDO yönetmeliği.

Domuz gribi ülkemizde de pek çok insanı hasta etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı’ nın açıklamalarına göre bizde de binden fazla insanda H1N1 virüsü saptandı. Havaların daha da soğumasıyla, güneşin giderek etkisini yitirmesiyle ve insanların kapalı mekânlarda daha çok bulunmasıyla hasta sayısının bundan sonra katlanarak hızla artması bekleniyor.

Evet, panik başladı!.. İstanbul'da, Ankara'-da, Diyarbakır'da okullar tatil ediliyor, öğrenciler evlerine gönderiliyor, tedavi altına alınıyor, dersler televizyondan takip ediliyor. Domuz Gribi Türkiye genelinde yayılıyor. Beklenen salgın başladı! Panik her geçen gün büyüyor.

Önceki yazımızda kuş gribinin arka planı özetlemeye çalışmıştık. Hem ülkemizde hem de dünyada gripler öldürücü bir hastalık. Lakin ‘domuz gribi’ gibi laboratuar virüsleri, iddia edildiği gibi diğer virüsler kadar tehlikeli değil.

Kuş gribini anlamadan domuz gribi anlamak mümkün olamaz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün basın açıklamasını okuyunca korkuya kapılmamak ve ‘Eyvah insanlığın sonu geldi galiba’ dememek mümkün değil:

İngiltere’ de bin 500 hemşire ile yapılan bir araştırmada hemşirelerin üçte birinin domuz gribi yaptırmak istemediği, yüzde 33’ ünün kararsız oldukları ve yüzde 37’ sinin ise aşıyı yaptırmak istedikleri ortaya çıktı.

İnsanoğlu dünyaya ‘mal’ muamelesi yapıyor. Bu muameleyi yapanlara ‘insan’ demek ne kadar da doğru, bu ayrı bir tartışma konusu.

Amacımız elbette bir paniğe yol açmak değil. Felaket tellallığı yapmam değil. Ancak bazı gerçekleri, ihtimalleri tartışmak, en azından kafalardaki soru işaretlerini dile getirmek, bu ihtimaller insan yaşamını ilgilendiriyorsa, kitlesel ölümlerle bağlantılı görülüyorsa, felaket tellallığı değil bir sorumlu tavırdır aynı zamanda.

“Herkes filanca aşıdan alıp depolasın; Olur da grip sizin ülkenizi de vurur.” “Grip size kadar gelmezse yatırdığınız paralar boşa mı gider?” “Oturup halinize şükredin, esas boşa giden parayı virüs size ulaşırsa görürsünüz.”

Nisan ayında Meksika’dan başlayan domuz gribi salgını iki buçuk ay içinde dünyanın 74 ülkesinde 30 bine yakın insanın hastalanmasına ve 140 kadarının da ölmesine yol açtı.

Bir şeyi iyi bilmesi için bir ismin başında illaki ‘Prof’’mu yazmalı? Yazmıyorsa allame-i cihan olsa fayda etmeyecek mi? Bu mesele o hale getirildi ki İmam-ı Âzam r.a., İmam Şafii r.a., İbn-i Arabiler, İbn-i Haldunlar gelseler ‘isimlerinin başında profesör yazmıyor’ diye reddedilecekler anlaşılan. İsminin başına ‘Prof’ etiketini ekledin mi alsana âlim öyle mi? Bunu bu hale hem bu etiketin sahipleri hem de cühelamız getirdi.

Nisan ayında Meksika’ dan başlayan domuz gribi salgını iki buçuk ay içinde dünyanın 74 ülkesinde 30 bine yakın insanın hastalanmasına ve 140 kadarının da ölmesine yol açtı.

Ne tuhaf değil mi? Müslümanların ezici çoğunluğu oluşturduğu bir ülkede domuz sağlıksızlığı yahut dinlerce yasaklığı nedeniyle değil de “domuz gribi” nedeniyle gündeme geliyor.

Kuş gribi olayının çok benzeri ile karşı karşıyayız. Bu olayın Türkiye’yi etkilemesi kuvvetle muhtemeldir. Domuz yetiştirilmediği için sevinilmesin. Çünkü artık virüsün domuzlarla bir ilgisi kalmadı. İnsandan insana yayılıyor.

Eylül ayında Bunu ancak domuz yapar başlıklı yazımda tüm dünyaya yayılacak bir grip salgını olacaksa buna domuz grip virüslerinin sebep olabileceğini anlatmıştım.

Türkiye, 2005 yılında aralarında domuz kılının da bulunduğu fırça yapımında kullanılan kıllardan 525,3 ton ithal edildi. Son 5 yılda ithal edilen kıl toplamı yaklaşık 2 bin 500 ton. Bunlar için ödenen para ise 4 milyon dolar. Türkiye, son 5 yıl içinde bir kez de canlı domuz ithalatı yapmış.

Geçtiğimiz yıllarda domuzlardan alınan bir maddenin Menenjit aşısında kullanıldığı ortaya çıkmıştı...

Bir canlının yediği besinler, mide ve karaciğer olmak üzere birçok organda sindirilir. Allah c.c. doğayı mide ve karaciğerin sindirebileceği gıdalarla donatmıştır. Bu organlar, insan eliyle değiştirilen, tahrif edilen ve benzeştirilen gıdalarla tanışınca, Yaratıcı tarafından kendisine verilen görevi yapamaz duruma getirilmektedir.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri