Son Dakika
Pazartesi, 12 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
alkol Etiketli İçerikler

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak yıllardır dile getirdiğimiz ve Bakanlığa sunduğumuz taslaklar hayata geçti. Artık gıdalara alkol ve domuz eklenmiş ise etikete yazılması zorunlu. Ancak sorun bitmiş değil...

İlginç ve çarpıcı haberlere imza atmasıyla tanınan NaturalNews yine ilginç bir haber yayınladı. Türkiye'de de farklı ve çarpıcı bir habercilik yapan haricihaber.com ise bu haberi her zaman olduğugu gibi farklı bir üslüpla sundu. İşte o çarpıcı haber:

OECD raporuna göre caydırıcı önlemlere rağmen son 10 yılda Türkiye’nin alkol tüketim oranında düşüş değil artış var.

Efes Pilsen'i de üreten Anadolu grubuna bağlı olan Coca Cola Türkiye'den yapılan açıklamada "yurt dışı kaynaklı, Coca-Cola'nın içeriğinde alkol bulunduğu yönündeki iddiaları içeren haberlere açıklık getirmek isteriz" denildi.

2006 yılında TÜBİTAK ve Tarım Bakanlığı Kayseri Laboratuarında yaptırılan analizlerde etiketinde alkolsüz yazdığı halde kola ve diğer gazlı içecekler ile aromalı maden sularında 'etil alkol' bulunmuştu. Şimdi ise Fransa'da yapılan analizlerde içeceklerde alkol bulundu.

BBC'nin haberine göre Avrupa çapında yapılan bir çalışma, alkolün kanser türlerine yakalanma riskini ciddi oranda arttırdığını ortaya koydu.

Gün geçmiyor ki endüstrinin insan için kurduğu tuzaklardan biri daha ortaya çıkmasın. Ama insan bütün buna rağmen bile bile bu oyuna gelmeye devam ediyor. İşte bunlardan biri daha...

K. Ş. Murahhas Azası A. B., "dışarıda 'Türk şarapçısı dediğiniz zaman 'Müslüman şarap içer mi, içmezse yapar mı?' gibi otomatik sorular geliyor" demiş.

Başbakan Erdoğan: “Benim Bakanlar Kurulumda bir kişi sigara içemez, zaten sigara içen de kalmadı. Varsa bile gizli içiyorlar. Bizim toplantılarda sigara filan içilmez. Çünkü sağlıklı düşüneceksen sigara içmeyeceksin” dedi. Daha sonra alkol tüketicileri için alkol içeceklerine üzüm yemelerini istedi.

"Ürünlerimiz GDO'suzdur" yazmak yasak ama "Domuz yağı ve alkol yoktur" yazmak serbest. Tarım Bakanı bu çelişkiye yanıt veremedi.

Adana'da bir kişinin iftar için aldığı ünlü bir firmaya ait gazlı içecek şişesinden böcek çıktı. Böceği noterde tastik ettiren vatandaş yasal süreç başlattı. Üretici firma yetkilisi ise 'olasılığa' sığındı

Yeni yapılan bir araştırmaya göre günlük içilen, gazlı içecekler ve şekerli içecekler, uzun vadede alkol kadar karaciğere zarar veriyor.

Günümüz toplumunda zenginlik olarak kabul edilen şey çılgınca bir tüketim durumudur. Aslında lüks içinde gerçek fakirliği yaşıyoruz çünkü kendimizden uzağız ve biz hayata değil hayat bize hükmediyor. Bir insanın değerini, onun cinselliği, zamanı ve parayı nasıl ele aldığını inceleyerek anlayabiliriz.

Sigara kullanımında dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Türkiye'de, tiryakinin ülkeye görünür maliyeti yıllık 15 milyar dolardan fazla. Bu rakama sağlık harcamaları, sağlıksızlaşan yaşam ve çevre etkisi gibi faktörler eklendiğinde fatura daha da korkunçlaşıyor.

Zaman Gazetesi okurlarını yine şok etti. Geçtiğimiz Nisan ayında Zaman ve Yeni Şafak Gazeteleri CocaCola'nın reklâmını yayınlayarak okurlarını şok etmişti. Ramazan öncesi Zaman Gazetesi CocaCola ve McDonald's reklamlarını İnternet sitesinde yayınlayarak herkese "pes doğrusu, bu kadar da olmaz" dedirtti.

Geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerle birlikte yürürlüğe giren yeni sigara yasağı tartışmaları halen devam ededursun daha çok tartışılacak yasaklar Avrupa’da sessiz sedasız kabul görüyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar, çocuk büyümesinde sevgisizlik, sigara, alkol, fast food, kozmetik gibi ürün ve alışkanlıklar çocukların ruh ve beden sağlığını tehdit ediyor ve erken ergenliğe neden oluyor.

Rafları süsleyen ve meyve suyu niyetine satın aldığımız ürünler gerçekten meyve suyumu? Bu içeceklere meyve suyu diyebilir miyiz? Meyve suyu sandığımız ürünler meyve suyu yoksa kimyasallardan oluşan sağlıksız sıvılar mı?

Osmanlı saray mutfağında da halk sofralarında da eksik olmayan bir içeçektir şerbetler. Osmanlı kültüründe konuğa mutlaka ikram edilmesi gereken, paylaşılmaktan hoşlanılan bu lezzet, şimdi unutulmaya yüz tutsa da Osmanlı mutfak kültürünün yaşatıldığı sofralarda halen yerini alır.

Dünyanın ilk helal gıda sertifikasını veren Amerika Helal Vakfı Başkanı Mohammad Mazhar Hussaini, gıdalardaki en büyük sorunun jelatin ve alkol olduğunu söyledi.

İçeriğinde kokaine rastlandığı için Red Bull Cola, önce Almanya'nın dört eyaletinde raflardan indirildi, sonra Ürdün'de yasaklandı. Şimdi Hong Kong'ta da Red Bull'un farklı türlerinde bulunan kokain nedeniyle yasaklamalar başladı.

İstanbul’da ikincisi gerçekleştirilen "Uluslararası Helâl Gıda Konferansı"da Genel Başkan Yardımcımız Orhan Demir’in "Tüketici talebi açısından helâl sertifika 'hâk'mıdır" konulu bir tebliğinden sonra basın tarafından yöneltilen sorular ve cevapları

Rusya'da her yıl 40 bin kişi alkol zehirlenmesinden hayatını kaybediyor. Rusya'da bir kadının sarhoşken emzirdiği için bebeğinin ölümüne yol açtığı iddia edildi.

Hollanda'da hükümet ortağı İşçi Partisi, Avrupa genelinde alkollü içkilere reklam yasağı uygulansın önerisinde bulundu.

İngiltere'de karaciğer nakli yapılan hastaların yüzde 25'inin alkolikler olduğunun ortaya çıkması tartışmalara yol açtı. Alışkanlıklarından vazgeçmedikçe kalp ameliyatı başta olmak üzere hiçbir ameliyata alınmayacaklar.

Türk bilim adamları, her yüz kişide bir görülen şizofrene, beyinden fazla miktarda salgılanan ''agmatin'' adlı kimyasalın neden olduğunu kanıtladı.

ABD sermayeli McDonald's ile ilgili başlatılan boykot nedeniyle zor günler yaşıyor. Boykot, Kapitalizm ve Siyonzim'in en çok korktuğu eylemdir. Bu nedenle boykota aralıksız devam...

10 yıldır kanser tedavisinde alternatif ve tamamlayıcı yöntemler üzerine çalışmalar yapan Prof.Dr. Erkan Topuz, kanserden korunmak için "üç kara" formülü önerdi. İşte Prof.Topuz`un önerileri...
Bırakınız çocuklara alkollü içirmeyi, ‘alkol ve çocuk’ kelimelerinin yan yana gelmesi bile korkunçtur. Alkolün sarhoş ediciliği bir yana, insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri artık tartışmasız bir gerçek.

Alkol, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bütün dünyada önemli bir sağlık sorunu olduğu kadar toplumsal zarar ve afetlere yol açan bir maddedir. 14 milyon ABD’linin ( yani her 13 yetişkinden 1’inin) alkol bağımlısı veya alkol kötüye kullanım problemi olduğu hesaplanmaktadır. Bu sayının 4.6 milyon kişisi kadındır.

Yalanın meşru sayıldığı, yalancılığın meslek edinildiği bir dönemden geçiyoruz. Adamın birine, görülmekte olan bir davası için yalancı şahit gerekmiş. Kimileri aradığı yalancı şahidi, yalancılar kahvesinde bulabileceğini söyleyince, doğruca yalancılar kahvesinin yolunu tutmuş…

Başkabakan Erdoğan'ın "Alkol yerine üzüm yiyin" açıklaması üzerine büyük tartışma başladı. Peki işin doğrusu ne? İşte gerçek araştırmalar ve elde edilen sonuçlar:

Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından yapılan ve dün yayınlanan bir araştırmaya göre 1929’ da Amerika’ da Kara Salı olarak bilinen ve borsanın çökmesine, milyonlarca insanın işsiz kalmasına yol açan ekonomik kriz meğerse Amerika’ lıların sağlığına adeta ‘ ilaç’ gibi gelmiş.

Ramazan’da Umre’ye giden bir arkadaşımız, hem Mekke hem de Medine’de Harem-i Şeriflerin bitişiklerindeki marketlerde Efes Pilsen ürünlerinin satıldığını ve resimlerini çektiğini belirterek ‘bu nasıl olur?’ diye soruyor.

Hiç kuşkusuz CocaCola ve Pepsi de, halk sağlığı ve çevrenin korunması adına yasaklanması gereken zehirli ve zararlı ürün grubuna girmektedir…

Reklâmlar yetişkinlere hayat tarzı satar. Bir ürünle hayatlarımızı dönüştürür, bir ürünü satın almakla hayâl ettiğimiz kişi oluveririz. Reklâm ötekinin hasedi üzerine bina edilir. Diğerlerinin benim üzerimde gördüğü mutluluğa tâlibimdir.

“Şifa deposu pekmez yemeden büyüyen nesil olmak” başlıklı yazımızı gençleri kola müptelası olmaktan kurtarıp doğal gıdalara yönlendirme çağrısı ve ‘üzüm bağlar hâlâ hayatta mı?’ sorusu ile bitirmiştik.

19 Mayıs 2008 itibari ile kapalı alanlarda sigara içmek yasaklandı. (Temmuz 2009'da kapsam daha da genişleyecek) Bu durumu kimileri “özgürlüklerin kısıtlanması” kimileri “içmeyenlerin haklarının korunması” olarak yorumladı. Kimileri ise aslında sigarayı değil “yasakları yasaklamak” lazım dediler.

Önceki gün TRT1’deki ‘Nasılsınız?’ dün ise Habertürk’teki ‘Türkiye’nin Nabzı’ adlı programlarda ‘Gıda Güvenliği’ konusu konuşuldu. Her iki programı takip ettim. Önce TRT’deki programda konuşulanlara sonra da Habertürk’teki programın içeriğine değerlendirelim.

Önceki gün TRT1’deki ‘Nasılsınız?’ dün ise Habertürk’teki ‘Türkiye’nin Nabzı’ adlı programlarda ‘Gıda Güvenliği’ konusu konuşuldu. Her iki programı takip ettim. Önce TRT’deki programda konuşulanlara sonra da Habertürk’teki programın içeriğine değerlendirelim.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri