Son Dakika
Pazartesi, 6 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Şaibeli gıdaları Türkiye'ye aklatacaklar
Yabancı üreticilerin özellikle jelatin gibi domuz kullanılan katkı maddelerinde Ortadoğu pazarına girmekte zorlandıklarını söyleyen UBM İstanbul Genel Müdürü Kerim Alain Bertnard; "Bu markalar her ne kadar ürünlerine 'domuz yoktur' ibaresi koysalar da inandırıcı olamıyorlar. Ürünün Türkiye'den gitmesi kapıları açıyor" dedi." Peki Türkiye bu şaibeli ürünleri aklar mı?

"İngiliz UBM düzenlediği Fi İstanbul'a katılan 100'e yakın firmanın gündeminde Türkiye'deki yatırımlarını artırmak vardı. Fi İstanbul Fuarı'nda buluşan katkı devlerinin planı Ortadoğu'nun helal gıda bariyerini Türkiye'yle aşmak. 100'e yakın gıda katkı maddesi şirketi İstanbul'a geliyor. Fransız Roquette'ten Yunan Alinda Velco'ya kadar birçok şirket yatırım yapacak Katıtılımcıların yüzde 58'inin yabancı olduğunu söyleyen UBM İstanbul Genel Müdürü Kerim Alain Bertrand, kakao tozundan mayaya, renklendiricilerden meyve konsantresine kadar sektörün her alanındaki üreticilerin katıldığı fuarın Türkiye'de ilk ve tek olduğunu belirtti. Proteinler konusunda dünyaca ünlü Yunan Alinda Velco da Türkiye'yi Ortadoğu'ya açılan kapı olarak görüp yatırıma gelenlerden. İstanbul'da merkez ofis açan şirket, özellikle helal üretim konusunda Müslüman nüfusun yaşadığı ülkelere Türkiye'den gitmeyi planlıyor. Bertnard, katkı maddesinin GDO ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulaydı."

Yukarıdaki giriş Sabah gazetesinden alınma... "Ortadoğu'nun hela gıda bariyerini" Türkiye üzerinden aşmak isteyen firmalar, Türkiye adına ne gibi tehlikelere yol açabilirler? Bu soruyu Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer'e sorduk. İşte yanıtı:

"Sektörün gerçek yüzünü itiraf ettiği için UBM İstanbul Genel Müdürü Kerim Alain Bertnard'e teşekkür borcumuz var. Ve bu ifadeler helal gıda sertifikasının niteliksiz ellerde ne denli kötü amaçla kullanılabileceğinin en büyük göstergesidir. Bu güne kadar ne yazık ki önemli ölçüde böyle kullanıldı ve bizim ana eleştirimiz de buna yönelikti. Bu itiraf Türkiye'ye materyalist endüstrinin kirlerini aklama merkezi rolü biçildiğini gösteriyor. Üzücü olansa Türkiye'de bu rolü üstlenmeye hazır çok kişi, şirket veya kurumun olmasıdır. Şayet Türkiye buna izin verir ise, yani "helal ve tayyib" olmayan ürünleri aklanmasına izin verir ise, burada rol alanları veya alacakları Allah'a havale ediyoruz. İslam Dünyası'ndaki Müslüman üretici ve tüketicileri basiretli olmaya davet ediyoruz."

www.iyibilgi.com  özel

 

08.05.2013 19:25:00 Bu haber 3319 defa okundu
Şaibeli gıdaları Türkiye'ye aklatacaklar
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri