Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sağlıklı tavuk tüketmek Prof Dr Sefa Saygılı
Tavuk, hindi, ördekler ve benzeri küçükbaş hayvanların sağlıklı etine sahip olabilmek için kesilmesi ve kanlarının akıtılması gerekir.

Ama günümüzde binlerce tavuğun et olarak hazırlandığı işletmelerde buna dikkat edilmeyebiliyor.

Bir başka husus da tavuğun kuru yolma işleminden  geçmesine  dikkat etmektir. Ama tavuklar zamanımızda haşlama kazanına atılmaktadır. Deri ve tüylerdeki dışkılar da kazanı boyladığından, tavukları dışarı çıktıklarında  solunum veya deri yoluyla emdikleri patojenlere (hastalık kaynağı maddeler) bulanmış halde olur (kazandaki sıcak su da kuşun gözeneklerinin açılmasını sağlar.)

Tavukların kafa ve ayakları koparıldıktan sonra, makineler tarafından diklemesine yarılarak  bağırsakları çıkarılır. Hızlı işleyen makineler genellikle bağırsakları yırtıp açar, bu esnada tavuğun vücudundaki oyuğa dışkı sızar; bu sebeple mikroplar, daha çok bu safhada bulaşır. ABD’de bir zamanlar, dışkı bulaşmış bu tür tavuklara satılamaz hükmü veriliyordu. Ancak 30 yıl kadar önce, tavukçuluk endüstrisi otomatik bağırsak çıkartıcıları sürdürebilmek için bu yasağı kaldırttı.

Gazeteci Scott Bronstein, ABD’deki tavuk denetçileriyle yaptığı röportaj sonucunda şunları söyledi:  “Her hafta, üzerinden sarı irinler akan ve yeşil dışkılara bulanmış, zararlı bakteriler ihtiva eden, ciğer veya kalp enfeksiyonu geçirmiş, kanserojen tümöre veya deri hastalıklarına sahip milyonlarca tavuk, tüketiciye ulaştırılmak üzere satışa çıkıyor.”

Daha sonra tavuklar, binlercesinin müşterek soğutulduğu su tanklarına yollanır. Tankların içindeki bu suya, üzerinde yüzen pislik ve bakteriden dolayı “dışkı çorbası” denmesi boşuna değildir. Temiz ve sağlıklı tavuklar, pis olanlarla aynı suya konduğundan mikropların dolaşımı kolaylaşmaktadır.

Tavuk burada su ile soğutulurken bu suyu bir miktar emer ve ilâve ağırlığa kavuşur. Üretici fazladan para kazanır.

Sinai işletmelerde (tavuk çiftliklerinden) tavuklar hep aynı yöntemle yetiştirilir: Tümü hapsedilmiştir; hiçbiri rüzgârın  veya güneş  ışığının keyfini süremez; hiçbiri yuvalanmak, tünemek, etrafı keşfetmek ve sabit sosyal birimler oluşturmak gibi türlerine has özel davranışlarını sergileyemez; eziyet görürler, sadece kilolarına önem verilir.

Şu anda her yıl Avrupa Birliği’nde  6 milyar, Amerika’da 9 milyar ve Çin’de 7 milyardan fazla tavuk, az çok bu koşullarda yetiştirilmektedir. 

Bu yüzden tavuk tüketirken serbest dolaşan, doğal yaşayan ve beslenen, kuru yolma şeklinde hazırlanmış olmasına dikkat etmelidir.

Kaynak: Hayvan Yemek. Jonathan Safran Foer. Siren Yayınları, 2012

 

08.08.2012 Bu yazi 6903 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri