Son Dakika
Pazar, 18 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sağlık mesajı ne kadar fazlaysa o kadar sağlıksız Prof Ahmet R Küçükusta
Connecticut Üniversitesi Rudd Center for Food Policy and Obesity tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ebeveynler şekerli içeceklerin çocuklarının sağlığına olan zararları konusunda kandırılıyor.

Online olarak yapılan sorgulamada 982 ebeveynin yüzde 96’ sının bir önceki ay 2-17 yaş arasındaki çocuklarına şekerli içecek aldıkları ve özellikle de meyveli meşrubat, spor içecekleri ve aromalı suların çocukları için sağlıklı tercihler olduğuna inandıkları belirlendi.

Şekerli içecekler içinde meyveli içecekler (yüzde 77) ve gazlı içecekler (yüzde 62) en popüler olanlarıydı; bunları spor içecekleri, buzlu çay ve aromalı sular takip ediyordu.

Ebeveynlerin yüzde 80’ i okul öncesi çocuklarına Capri Sun veya Sunny D gibi meyveli içecekleri alıyordu.

Anne babaların kafası karışık

Araştırmada ebeveynlerin çocukları için meşrubat alırken bunların sağlıklı olup olmadıkları konusundaki yanlış anlamaları da incelendi.

Ebeveynlerin yüzde 50’ sinin aromalı suları, dörtte birinden fazlasının meyveli ve spor içeceklerin sağlıklı olduğunu sandıkları, bazı içecekleri genel kategorideki tercihlere göre daha çok satın alındıkları da belirlendi.

Mesela, ebeveynlerin yüzde 30’ u meyveli içeceklerin sağlıklı olduğunu söylerken, yüzde 43’ ü Sunny D’ yi, yüzde 36’ sı da Capri Sun’ ı sağlıklı buluyordu.

Benzer şekilde, anne babaların yüzde 56’ sı vitaminli suları sağlıklı buluyor; üçte bir kadarı da içeceklerin etiketlerinde yer alan “gerçek”, natürel”  veyadoğal C vitaminli” gibi ifadelerin tercihlerini etkilediğini söylüyordu.

Meşrubat pazarlaması insanları aldatıyor

Araştırmanın uzmanlarından J. Harris şunları dile getiriyor (2):

Kurnazca hazırlanan mesajlarla şekerli içeceğin portakal suyu veya portakal suyu kadar iyi olduğu algısı yaratılıyor.

Üreticiler şekerli içeceklerin sağlıklı olduğunu asla söylemiyorlar ama görünümleri, sanki bozulacakmış gibi soğutucularda sunulmaları, etiketlerdeki mesajlar içeceklerdeki şekerin bir sorun yaratmayacağı intibaı yaratıyor.

Çok fazla şeker ve suni tatlandırıcı ihtiva eden bir içecek tıpkı portakal suyu gibi görünüyor.

Anne babalar gazlı içeceklerin çocukları için iyi bir şey olmadığının farkındalar ancak birçoğu diğer şekerli içeceklerin sağlıklı olduğunu sanıyor.

Halk sağlığı savunucularının anne babaları aldatan bu pazarlama metotlarıyla savaşması gerekiyor”.

Sağlık mesajı ne kadar fazlaysa o kadar sağlıksız

Public Health Nutritionisimli dergide yayınlanan araştırması içinHarris’ in söylediği şu sözlerinin altının kalın kalın çizilmesi ve tüm anne babaların zihinlerine çıkmamak üzere yazılması gerekiyor:

Bir içeceğin paketinin üzerinde “ne kadar fazla sağlık mesajı varsa o ürün o kadar sağlıksız” demektir.

Paketin üzerindeki mesajları asla kaale almayın ve hele de içindekiler kısmında şeker ilk sırada ise onu “hemen elinizden bırakın.”

Fazla şekerin bir numaralı kaynağı meşrubatlar

Şekerli meşrubatta, sağlıklı beslenme ögeleri ya hiç yok ya da çok az var ve bir kuru içecekte (237 ml) 1-30 gram ilave şeker bulunuyor.

USA’ da Diyet Kılavuzları Tavsiye Komitesi son raporunda, ilave şekerin total kalorinin en fazla yüzde 10’ unu geçmemesi gerektiğini bildirmesine rağmen bu ülkede çocuk ve gençler bu tavsiyenin iki mislinden fazla şeker tüketiyor.

Daha önceki araştırmalar, Amerikan diyetindeki ilave şekerin bir numaralı kaynağının “şekerli meşrubat” olduğunu ve bunların sürekli olarak içilmesinin “obezite ve diyabet riskini artıracağını” ortaya koymuştu (1).

2013’ de USA’ da şekerli içeceklerin satış rakamı 14.3 milyar dolar oldu.

Gelelim neticeye

Bizde, hazır yiyecek ve içecekler, katkı maddeleri, meyve şekeri, suni tatlandırıcılar üzerine yapılmış ne doğru dürüst bir çalışma vardır ne de bu mevzularda halka uyarılar yapılır.

Bunlar dokunanın yandığı “cıs” konulardır.

Canan Karatay’ a “suç yüklemesi” yapmak varken de tabii ki kimse ağzının tadını bozmak istemez.

Bilim dünyamız için diyabetin neden arttığı, bunun için neler yapılması gerektiği değil “şeker yüklemesi” ile erken teşhisi önemlidir.

Diyabet memleketimizde son 10 senede yüzde 100 artmış ve artmaya da devam ediyor ama endokrinoloji ve metabolizma âleminden “tık” yok; bu nasıl iştir?

Kaynaklar

1. http://journals.cambridge.org/download.php?file=%2FPHN%2FS1368980015000397a.pdf&code=11fd1aa5ce6d5be500828a47df480146

2. http://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2015/03/11/parents-are-still-being-duped-into-giving-their-kids-high-sugar-drinks/

Araştırmanın dünya basınındaki yankıları:

http://blog.journals.cambridge.org/2015/03/the-majority-of-parents-believe-some-sugary-drinks-are-good-for-their-children/

http://www.usatoday.com/story/money/2015/03/11/beverages-fruit-drinks-sports-drinks-juices-flavored-water/24713883/

http://www.vox.com/2015/3/11/8190471/sugary-drinks-kids

http://www.ctpost.com/local/article/Parents-think-some-sugary-drinks-healthy-for-kids-6128468.php

 
 
14.03.2015 Bu yazi 3678 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri