Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Rusya, Türk üzümlerini neden geri çevirdi?
Rusya Federal Bitki Koruma Servisi uzmanları, Türkiye'den gelen üzümde yetişkin batı çiçek thripsi bulduklarını iddia etti.

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) uzmanları Türkiye'den gelen üzümde yetişkin batı çiçek thripsi bulduklarını ve dolayısı ile Rusya'ya girişine izin vermediklerini belirttiler.

Rusya 'nın Novorossiysk gümrük limanında Türkiye 'den gelen 49 ton üzüm geri gönderildi. Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) uzmanları Türkiye'den gelen üzümde yetişkin 'batı çiçek thripsi bulduklarını ve dolayısı ile Rusya'ya girişine izin vermediklerini belirttiler.

'Batı çiçek thrips'inin sebze ve meyveleri tehlikeli ve zararlı hale getirdiğini belirten uzmanlar, bu böceklerin tehlikeli viral hastalıklar taşıyabileceklerini belirttiler. Bu haşerelerin hızlı bir şekilde geliştirilen ilaçlara dirençli hale geldiklerinin altını da çizen uzmanlar, tek güvenilir mücadele şeklinin ülkeye sokulmaması olduğunu dile getirdiler.

Bu yılın başından bu yana, bölgesel Rosselkhoznadzor personeli sınırından yaklaşık 700 ton sebze ve meyvenin thrips nedeni ile geri gönderildiğini belirtirken bunun çoğunluğunun Türkiye'den olduğunu geri kalanların ise İsrail ve Ürdün'den olduğunu açıkladılar.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye birçok Türkiye  sebze ve meyvesini geri çevirmesi üzerine Türkiye makamları iddiaları yalanlamıştı. İddiaların doğru çıkması üzerine üreticiler para cezaları kesildiği öğrenilmişti. Türkiye'de üzümlere 40'dan fazla tarım kimyasalı kullanıldığı biliniyor.

 

14.08.2013 13:03:00 Bu haber 4966 defa okundu
Rusya, Türk üzümlerini neden geri çevirdi?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri