Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Rusya, McDonald's ve colacıları sınırdışı edecek mi?
Rusya'da sivil toplum örgütleri, parlamentonun alt kanadı Duma ve Halk Sağlık Dairesi Başkanlığı'na mektup yazarak McDonald's restoranlar zincirinin zararlı ürünler ürettiği ve Rusya vatandaşlarının sağlıklarını tehdit ettiği gerekçesi ile kapatılmasını istedi.

Karelya Genç İnsan Hakları Grubu adlı sivil toplum örgütü, yetkililere gönderdikleri şikayet dilekçesinde ürün kalitesinin kontrol edilmediği ve McDonald's'larda servislenen ürünlerin sağlık açısından tren ve otogarlarındaki büfelerden farklı olmadığı iddia edildi.

Karelya sivil toplum örgütü ayrıca Rusya'da Pepsi-Cola, Coca-Cola ve Fanta içeceklerinin yasaklanmasını da talep etti. Mektupta, "Halkın sağlığının korunması için McDonald's'ın yanısıra Pepsi-Cola, Coca-Cola ve Fanta içecekleri de yasaklanmalı. Bu gibi içecekler depresyon, panik, öfke ve şiddetin gelişmesine neden oluyor. Sinir sistemini olumsuz etkiliyor. Aklın gelişmesini de bozuyor. Sağlıklı gıda, sağlıklı ulus demek. Eğer devlet dev ulusal sorun olan tehlikeli gıda sorunuyla ciddi şekilde uğraşmazsa ülkeyi felaket bekliyor" denildi.

Diğer taraftan ekonomik kriz nedeni ile Moskova'da bir kişilik menünün yüz dolarla bin dolar arasında değiştiği pahalı restoranlar müşteri kaybederken, McDonald's makul fiyatlar ve marka ürünü sayesinde krizi fırsata dönüştürdü. Rusya'da 2009 yılında 40 yeni restoran açma kararı alan McDonald's bu iş için 120 milyon dolarlık yatırım yapacak.

McDonald's Rusya ve Doğu Avrupa ülkeleri direktörü Hamzat Hasbulatov Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada her bir şubenin ortalama 3-4 milyon dolara mal olacağını, mevcut restoranların da 2009'da modernize edileceğini ifade etti.

Rusya'da halen 200'den fazla restoran zinciri bulunan McDonald's, Rusya'nın en küçük bölgelerine kadar girmeyi planlıyor. Hasbulatov değerlendirmesinde üretilen ürünlerin yüzde 80'inin Rusya yapımı olduğunu, hedeflerinin kalan yüzde 20'inin de Rus mamullerinden üretilmesini sağlamak olduğu bilgisini verdi.      

 

03.03.2009 11:47:00 Bu haber 3630 defa okundu
Rusya, McDonald's ve colacıları sınırdışı edecek mi?
Rusya bunu başarabilecek güçte
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri