Son Dakika
Pazartesi, 28 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
On sene yazılmayı bekleyen haber Metin Münir
Türkiye neredeyse on yıldan beri milyonlarca ton GDO’lu gıda, şeker, nişasta gibi gıda hammaddesi ve yem ithal ediyor.

Herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için bu ithalat tamamen kontrolsüz bir biçimde yapıldı.

Tarım Bakanlığı, GDO’lu maddelerin ithalatını düzene sokmak için geçen ay bir yönetmelik yayımlayıncaya kadar halk bu durumdan habersizdi.

İnsan ve çevre sağlığı için ne kadar güvenli olduğu tartışmalı olan GDO’ların bu kadar yıl Türkiye’ye serbestçe girmesinin atlanması basının verdiği en kötü sınavlardan biridir.

Uzman gazeteci ihtiyacı

GDO haberi yıllarca yazılmayı bekledi ama yazılmadı.

Neden tek bir gazeteci bile bu haberi görmedi?

Bu sorunun cevabı önemli. Çünkü bu körlük sadece GDO olgusunun neden gözden kaçtığını açıklamıyor. GDO olgusu kadar önemli olup gözden kaçan ve kaçmakta olan birçok haberi neden gazete sayfalarında görmediğimizi de açıklıyor.

Açıklaması şudur: Gazeteciliğin doğru dürüst yapılabilmesi için uzman gazetecilere ihtiyaç vardır. Türkiye’de kişisel merak dolayısıyla kendini yetiştirmiş birkaç meslektaş dışında uzman gazeteci yoktur. Ve hatta bu kavram bilinmemektedir.

Uzman gazeteci, konusunu, özel sektörde spesifik alanlarda çalışan kişiler kadar veya ona yakın bilen kişidir.

Örneğin, tarım ve gıda konularını izleyecek olan muhabirin tarım ve biyoteknoloji konularında “uzman” olması gerekir. Enerji, eğitim, çevre, savunma, tüketici kredileri vesaire gibi konularda yazanlar da aynı şekilde ehil olmalıdır.

Aksi takdirde, haberler görülmez. Gelişmeler izlenemez. Şirketlerin ve PR’cilerinin kandırmacıları yutulur. Halk uyutulur.

Uzman gazetecilere sahip olmayan gazeteler bilgilendirme ve açığa çıkarma fonksiyonlarını hakkıyla yerine getiremez.

Bilgisizlik dizisi

Bu eksikliğin sorumlusu muhabirlerden çok gazete yönetimleridir. Gazeteler işte eğitimin kalite açısından önemli olduğunun farkında değil.

Oysa Reuters ve Financial Times gibi (şahsi deneyimim olan iki kuruluş) iyi üniversitelerden çıkan kişileri nispeten iyi maaşlarla işe alan kuruluşlar bile, işte eğitim için para harcamaktadırlar.

GDO’da sadece haberi yıllarca görmeyerek sınıfta kalmadık.

Haber ortaya çıktıktan sonra, objektif ve doğru biçimde yazmayı beceremeyerek de sıfır aldık. Ekranlarda sorulan soruların çoğu derin bir bilgisizlik dizisiydi.

Türkiye’de hiçbir gazetenin muhabirlerini eğitmek için bütçesi yok. Ama artık bu işe para ayıracak, sermaye birikimi olan gazeteler var.

Kaliteyi yükseltmek medyanın halka borcudur.

Gazeteci de bilmeli ki iyi gazeteci “hayat boyu eğitim” felsefesine bağlı gazetecidir.

20.11.2009 Bu yazi 3807 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri