Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
O dernekle alakamız yok!
Son günlerde artan gıda sorunu ile ilgili gıda üreticilerinin kendilerini 'aklamak' amacıyla kurduğu dernek ile Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin karıştırıldığı görülmektedir.

Son ayların en yoğun gündemlerinden birinin tarım ve gıda sorunu olduğundan kuşku yok.

Artan tavuk tartışmaları ve Mehdi Eker’in "onlar tavuk değil piliç" demesi üzerine Banvit firmasının ‘İnternet haber siteleri’ne verdiği haber görünümlü reklamında kullandığı “gerek Vererinerlik Fakülteleri'nden uzmanların ve Gıda Güvenliği Derneği'nin açıklamaları” ibaresinde adı geçen Gıda Güvenliği Derneği'nin ismi ile Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin isimlerinin karıştırıldığı görülmektedir.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, toplumun ‘helâl ve temiz’ gıda talebinin karşılanması yönünde mücadele eden sivil bir oluşum iken, reklâmda adı geçen Gıda Güvenliği Derneği; Ülker’den CocaCola’ya Kraft’tan Eti’ye, Cargill’den Aytaç’a, CarrefourSa’dan Coca-Cola’ya, Reis Gıda'dan Tetra Pak'a, McDonald's'tan Şütaş'a birçok 'büyük' üretici tarafından kurulmuş bir dernektir.

Gıda Güvenliği Derneği ile Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin hiçbir bağı yoktur. Amaç birlikteliği dâhi olmadığı gibi Gıda Hareketi bu derneğin üyeleri veya üyesi olmayan üretilerin tüketicilerin sağlık ve inançlarına aykırı üretimlerine karşı mücadele yürütmek için kurulmuştu gerçek bir sivil harekettir. Oysa onlar, -sitelerinde de görüleceği üzere- haklarındaki haklı ve doğru iddiaları, 'şehir efsanesi' şeklinde küçümseyerek ortadan kaldırmaya çalışın üreticiler tarafından kurulduğu halde kendini tüketici örgütü gibi sunan bir yapıdır. Kaldı ki resimde de görüleceği üzere kendilerini (şirketlerini) denetlemekle mükellef Bakanlıkla da kolkoladılar.

Değerli takipçilerimiz ve kamuoyuna saygı ile duyurulur

İŞTE GIDA ÜRETİCİLERİNCE KURULAN ‘GIDA GÜVENLİĞİ DERNEĞİ’NİN SİTESİNDE YER VERDİĞİ ÜYELERİ:


 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • uygur er
  sahte dernek
  Ürettikleri sahte, suni, plastik gıdalar yetmedi şimdi de sahte gıda güvenliği derneği mi kurmuşlar? Sırf bu iğrençlik bile neler yapabileceklerinin ispatı. Bir de asla bunların arasında olmaması gereken firmalar gördüm. Mesela Balparmak, Reis Gıda gibi işlenmemiş gıda üreten firmaların naylon gıdacılarla ne işi olur anlamadım.
  03.05.2012 18:03:44

 • Sinan TEKİN
  Bozacının şahidi....
  Bunlara karşı dik duran bir tane bakan olmadı olmazda... ama suç bunlarda değilki bu firmalar aziz nesinin tabir ettiği gruba gayet rahat satıyorlar mallarını millet adam olsunda ne yediğini içtiğini bilsin...
  26.04.2012 12:55:30
24.04.2012 23:08:00 Bu haber 8727 defa okundu
O dernekle alakamız yok!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri