Domuz gribi plavrasına ilgininden itibaren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak itiraz etmiştik. Bu itirazımızı yüksek sesle dile getirmemizden rahatsız olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ dava açma tehdinde bulunmuş ancak buna cesaret edememişti. Peki sonuç ne oldu?

İngiliz Tıp Dergisi (BMJ), Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) H1N1 salgınını idare sürecine 'leke sürüldüğünü' yazdı.

Araştırmacı Gazetecilik Bürosu (BIJ) ile yaptığı araştırmadan sonra dergi, DSÖ'nün H1N1 virüsü salgınını idaresine gizlilik ve ilaç sanayi ile çıkar çatışmalardan dolayı leke sürüldüğünü belirtti.

Dergi, DSÖ'nün güvenilirliğini yeniden tesis etmek için harekete geçmesi ve Avrupa'nın çıkar çatışmaları konusunda yasal düzenlemeler getirmesi gerektiğini kaydetti.

Virüs aşılarının kullanımı konusunda DSÖ'nün tavsiyelerinin virüs aşısı üreticisi Roche ve GlaxoSmithKline şirketlerinin mütehassıs olarak görevlendirdiği uzmanlar tarafından hazırlandığının anlaşıldığını yazan dergi, DSÖ'nün salgın ilanıyla domuz gribi aşılarının satın alma kontratlarının yürürlüğe girdiğini, ancak bu kontratların daha önce üreticilerle yapıldığını belirtti.

BMJ ve BIJ'a göre, DSÖ kendi kurallarını ihlal edere,k bu çıkar çatışmalarını kamuoyuna duyurmadı.

Dergi ve büronun değerlendirmeleri Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sağlık Komisyonu'nun bugün Paris'te kabul edilen raporuyla büyük benzerlikler taşıyor.

İngiliz parlamenter Paul Flynn tarafından sunulan rapora göre, DSÖ salgını abarttı ve aşırı önlemler alınmasına neden oldu.

DSÖ'nün geçen yıl domuz gribi hakkında küresel salgın kararı alması, bazılarınca ticari çıkar güdülerek alınan haksız bir karar olarak nitelendirilmişti.

İlgili makaleler

Biz biliyoruz fakat size ulaşmasını engelliyorlar…

Bilinç krizi ve Küresel tezgâhta dublör olmak

İnsanlık üzerine oynanan kumar

Domuz gribi aşısı olmayacağız. Çünkü…

Griplerdeki domuzluk