Süt krizi büyürken Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca hazırlanan, Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama Esasları Tebliği ile süt ürünlerinde süt tozu kullanımını yasakladı.

Süt grevi sırasında süt üreticilerinin bir endişesi vardı. Süt sanayicilerinin süt tozu kullanarak "süt", peynir, yoğurt yapacaklarını düşünüyorlardı. Bu yasak ile, hem üreticiye destek verilmiş, hem de tüketici korunmuş oluyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca hazırlanan, süt piyasasının düzenlenmesine yönelik "Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama Esasları Tebliği"  bugünkü  tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre yurt içinde süttozu satışı yasaklandı

ÜLKE KAZANACAK

Bakanlıkğın Basın halkla İlişkiler müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Tebliğ kapsamında süt tozu üretimi yaptırılarak; belirli dönemlerde çiğ sütün değerlendirilmesi, süt üretiminin geliştirilmesi, kayıt altına alınması ve çiğ süt fiyatlarında istikrarın oluşturulması, ihracat yapan imalatçı, imalatçı-ihracatçı firmaların ihtiyaç duydukları süt tozunun yurt içinde üretilmesi ve temin edilmesi amaçlanıyor. Böylelikle süt tozu ithalatı için ödenen dövizin yurt içinde kalması öngörülüyor.

SÜTTOZU YURTİÇİNDE SATILMAYACAK
Destekleme kapsamında, yurt içinde üretilen süt tozunun maliyeti ile Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ithal edilen süt tozu ithalat fiyat farkı desteklenecek. Bununla birlikte üretilen süt tozunun sadece imalatçı-ihracatçılara satma şartı getirilrdi. Üretilecek olan süt tozu; ülkemizde kullanılmayacak, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında değerlendirilerek ihraç edilecek. Özellikle ilkbahar aylarında arz fazlası çiğ sütün değerlendirilmesi ile gerileyen çiğ süt fiyatları durdurulacak ve damızlık süt hayvancılığının sürdürülebilirliği sağlalnacak.