Çocukluğumun başlıca yiyeceklerinden biriydi bisküvi. Hele bir lokum olur, iki bisküvi arasına koyar ve hafifçe ezerek ağzımıza götürürsek bizden mutlusu yoktu.

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi tarafından yapılan uluslar arası bir araştırmada; bisküvi, dondurma, enerji içeceklerinde kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubunun (HFCS) Tip 2 diyabeti tetiklediği ortaya konuldu. Araştırmada, HFCS tüketimi yükseldikçe tip 2 diyabetin görülme oranı da yüzde 20 arttı.  

Şimdi de çocuklar için bisküvi vazgeçilmez bir besin durumunda.  Ama  bisküvi büyük bir tehlikeyi de beraberinde taşıyor.   Çünkü bisküvilerin hepsi maalesef yüksek fruktozlu mısır şurubu katılarak imal ediliyor.

Türkiye Tüketimde 12. Sırada

ABD, kişi başına yılda 24 kiloyla en yüksek HFCS tüketiminin görüldüğü ülke olurken,  onu ikinci sırada Macaristan izliyor. Kanada, Slovakya, Bulgaristan, Belçika, Arjantin, Kore, Japonya ve Meksika’da HFCS tüketiminin kişi başına yılda 5 kilonun üzerinde seyrettiği diğer ülkeler arasında yer aldı.  Türkiye ise sıralamada 12’nci sırada yer buldu.

Uzmanlara göre dünyada ölüm riski en yüksek hastalıklardan olan tip 2 diyabete karşı HFCS gıda tüketimini engellemek ve azaltmak gerekiyor.  

İşte bu yüzden bisküvi çocuklarımız için büyük bir tehlike oluşturuyor. Ülkemizdeki hemen bütün bisküvi markalarında maalesef yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanılıyor. Ve çocukları bisküvi yedikçe organlarını mısır şurubu tahrip ediyor.  

Yetkililere sesleniyoruz:  Bu cinayete dur deyiniz.

Anne-babalara sesleniyoruz: Çocuklarınızı yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) ile imal edilen başta bisküvi olmak üzere tüm gıdalardan uzak tutunuz.

Çocuklara sesleniyoruz: Yüksek fruktozlu mısır şurubu katılarak hazırlanan bisküvi, dondurma, çikolata,  asitli içecekler  ve benzerlerini  ağzınıza bile koymayınız.