Kurum faaliyetlerinden dolayı sık sık Ankara İstanbul arası uçakla mekik dokumak durumundayım. Bilindiği gibi uçakta Türk Hava Yolları aperatif yiyecek ve içecekler ikram etmektedir. İkazım bununla ilgilidir.

Bu yiyecek kutusunda genellikle peynirli sandviç, ev yapımı kek ve barbunya olmaktadır. Bir defa sandviç hamburger tipidir ve beyazlatılmış, kan şekerini hızlıca yükselten (hiperglisemik) undan imal edilmiştir. Ağzınıza alınca anlarsınız ki içerisine şeker katılmış ve bu şekilde tatlandırılmıştır. Kek zaten şekerlidir. İşin ilginci zeytinyağlı barbunyaya da şeker katılmıştır. Üzerindeki etiketten bunu görebilirsiniz.

Kısacası Türk Hava Yolları’nın sunduğu bütün gıdalar şeker ihtiva etmektedir, hiperglisemiktir, kan şekerini hızla yükseltmektedir. Bu ise sağlığa son derece zararlı, adeta tahrip edici bir durumdur. Çünkü kan şekeri yükselmesinin diyabetle, obeziteyle yakın ilgisi vardır. Hâlbuki THY’nin sağlığa uygun gıdalar vermesi gerekir, bunu beklemek hakkımızdır.

Keke bir diyeceğimiz yok. Ancak sandviçin muhakkak tam unla veya kepekli unla imal edilmiş olması şarttır. En azından sağlığını düşünen yolcular için alternatif olmalıdır. Barbunyaya gelince, şeker katılması faciadır. Acilen iptal edilmelidir, bu sağlıklı yiyecek amacına uygun olmalıdır.

Türk Hava Yolları son yıllardaki başarılı çıkışına yolcuların sağlığına uygun gıdalar sunarak devam etmelidir. THY’nin yolcularının sağlığını düşüneceğini umuyor ve bekliyoruz. Bu konuda yazmaya devam edeceğiz ve gözümüzün üzerlerinde olduğunu bilmelerini isteriz.