Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta www.iyibilgi.com sitesinde yayımlanan yazısında, piyasada bulunmayan ilaçlar üzerinden ilaç sektörü ile Sağlık Bakanlığı arasında ki ilişkiyi irdeliyor

Bugün Anadolu Ajansı tarafından geçilen bir habere göre ‘Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Fiyat Değerlendirme Kurulu ilaç firmalarının talebi doğrultusunda aldığı karar gereği, ilaç fiyatlarına yüzde 8 oranında zam’ yapmış.

Bakanlığın ilaç firmalarının makul ve mantıklı zam isteklerine müspet cevap vermesine diyeceğimiz yok, ama neredeyse bir senedir bazı çok önemli ilaçların piyasada neden bulunmadığının açıklamasını da bekliyoruz.

Bu ilaçlardan biri makrolid grubundan eritromisin isimli antibiyotik. Bu, özellikle solunum yolları enfeksiyonlarının bir numaralı antibiyotiği. Bir sene öncesine kadar en çok yazdığım ilaç eritromisin idi. Solunum yollarında hastalık yapan bakteriler içinde etki etmediği yok gibi. Penisiline alerjik olanlarda da güvenle kullanılabiliyor. Erişkinler için tablet çocuklar için süspansiyon formları var. Fiyatı da çok ucuz. Çocuklar tarafından çok rahat içilmesi de çok önemli.

Makrolid grubundan eritromisine alternatif olabilecek klaritromisin ve azitromisin gibi antibiyotikler var. Ancak hem bu ilaçların fiyatı eritromisine göre birkaç misli pahalı hem de özellikle klaritromisin çocuklar tarafından acı olması sebebiyle çok zor içilen bir ilaç. Bu ilacı içip de kusmayan çocuk yok gibi neredeyse.

Bulunmayan diğer ilaçlar

Amitriptilin etken maddeli piyasada Laroxyl ismiyle satılan ilaç da uzun zamandır bulunmuyor. Ben psikiyatr değilim ama bu ilacın ne kadar önemli bir antidepresan olduğunu biliyorum. Üstelik migren ve ağrı tedavisinde de çok etkili. Laroxyl’ in çok önemli bir özelliği de yeni kuşak antidepresanlara göre çok ucuz olması.

Gene uzun zamandır hastalarımın bulamadıkları bir ilaç da Deksamet isimli şurup. Bu ilaç çocuklara verilebilecek kortizon ihtiva eden tek ilaç. Deksamet’ in bir alternatifi yok. Çocuklarda kortizon kullanılması gerektiği zaman zorunlu olarak iğne vermek veya acı kortizon haplarını ezerek içirmek gerekiyor.

Gelelim neticeye

Her üç ilaç da tıbbın hiçbir zaman modası geçmeyecek baba ilaçlarından. Hem çok etkililer hem de son derecede ucuzlar. Ancak, bu ilaçları bir seneyi aşkın zamandır hiçbir yerde bulmak mümkün değil.

Sebep bu ilaçların yerine çok pahalı olanlarının satılmasını mı sağlamak?

Sağlık Bakanlığı Eczacılık genel Müdürlüğü’ nden bu konuda acil bir açıklama bekliyorum.