Glikoz ve fruktoz şuruplarının zararlarını, bedenimiz için adeta bir zehir olduğunu defalarca belirttik. Bu şuruplar obeziteye, diyabete, karaciğer bozukluklarına, hipertansiyona, safra taşlarına, sindirim rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Hatta obezitenin en başta gelen sebebi durumundadırlar. Bu şurupların tüketimi arttıkça toplumda obezite oranı da aynı oranda artmaktadır.

Günde birkaç tane meyve yediğimizde aldığımız fruktoz bize zarar vermez. Ancak meyve suyu ve işlenmiş besinler (bisküvi, kraker, tüm hazır tatlılar, ketçap, soslar, poşetlenmiş unlu mamüller vs.)  yoluyla alınan yüksek miktardaki fruktoz yağ depolarımızı ciddi anlamda çoğaltır.  Ayrıca fruktoz tüketimi beynin tokluk hormonu olan leptin’le iletişimini sekteye uğrattığından iştah mekanizmasını bozar ve fazla yemek yemeye sebep olur. Yiyip yiyip de doymamanın bilimsel açıklaması budur.

Milyarlarca dolarlık diyet endüstrisinin bağırıp durduğu “yağ tüketimi şişmanlığın ana sebebidir” sözü gerçek değildir,  esas obeziteye sebep olan ana faktör giderek artan tüketimi ile fruktoz ve glikoz şuruplarıdır.

Evet marketlerde kilosu en fazla 7-8 liraya satılan hazır dondurmalara şeker şurubu katıldığını biliyor ve kullanmıyoruz. Ancak kilosu 31 lira olan ve kalitesiyle parmak ısırtan Mado’nun paket dondurmalarına şurup katılmasını kabullenemedik, oldukça yadırgadık.

Mado’nun bir zehir olan bu maddeleri ürünlerine katmasına itiraz ediyoruz. Mado böyle olmamalı lütfen insanımızın sağlığını bozan bu uygulamadan vazgeçmeye onları davet ediyoruz. Bu konudaki uyarılarımız devam edecektir.