Uykusuzluk büyük bir problemdir. Gün boyu halsiz ve yorgun bırakır, konsantrasyon zorluğu çekilir, günlük performans düşer. Kişilerin pek çok hastalığa yakalanmaları kolaylaşır.

Uluslararası akademik dergi Sleep’de yayınlanan bir araştırma, uykusuzluğun kişiye bir yılda 2 bin 280 dolara (4 bin TL) mal olduğunu ortaya koydu. 7 bin 500 çalışan üzerinde yapılan araştırma sonucunda, insanların yılda ortalama 11 günlerini uykusuzluğa bağlı olarak verimsiz geçirdikleri saptandı. ABD’de bulunan Kettering Hastanesi Uyku Bozuklukları bölümünden Doktor Dona Arand, “Bu kişiler uykusuz da olsalar işe gidiyorlar fakat zihnen konsantre olmakta zorlanıyor ve verimsiz çalışıyorlar” diyerek, esas zararın da uykusuzluk nedeniyle o gün yapılan işlerin verimsizliğinden kaynaklandığını vurguladı.

Öyleyse uykusuzluk için ne yapmalı? Uykusuz geçen bir gecenin ardından işteki performansı artırmak için şunların yapılması tavsiye ediliyor:

• Sabah saatlerinde yeteri kadar güneş ışığı aldığımıza emin olalım. Bu biyolojik saatimizin düzenlenmesinde yardımcı olacaktır. Çünkü güneş ışığı enerji verir, uyanık olmamızı kolaylaştırır.
• Sabah 10-15 dakikalık canlı bir yürüyüş kan akışımızı hızlandırır, bu da sinir sistemimizin daha sağlıklı çalışmasını ve ayılmamızı sağlar.
• Ve önemli nokta: Sabah şekerli yiyecek tüketmeyelim. Şeker başlangıçta kendimizi iyi hissetmemize sebep olsa da daha sonra salgılayacağı ekstra insülin hormono nedeniyle yorgunluğumuzun katlanmasına sebep olur. Uykusuz gecenin ardından küçük öğünlerle protein bakımından zengin yiyecekler tüketelim.

ORUÇ VE KİLO VERME

Normal bir kiloya sahip olmak ve formda kalabilmenin en iyi yöntemi beslenmeye dikkat etmekten geçer. Ancak sürekli olarak kalori hesabı yapmanın ve yenilen gıdaların bu şekilde ayarlanmasının uzun vadede zayıflamaya fazla katkısı olmadığı artık ispatlandı.

Alman Bild gazetesinin haberine ( 12.12.2011 tarihli ) göre; sürekli olarak diyet yapmak yerine haftada iki gün aç kalmak veya daha güzeli oruç tutmak vücudumuzun zinde kalması ve şişmanlığa karşı en iyi yöntemlerden biri olduğu anlaşıldı.

Manchester Kliniği doktorlarının çalışmalarına yer veren gazete 115 kişi üzerinde üç ay boyunca yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre haftada iki gün aç kalan veya oruç tutan kişilerde kalori yakma oranı sürekli olarak diyet yapanlara göre iki kat daha fazla çıktı. Üç ay sonunda ise oruç tutan veya aç kalan kişiler diğerlerine kıyasla ortalama 4 kg daha fazla zayıfladı. Aç kalmanın yeme alışkanlıkları üzerine etkili olduğunu keşfeden uzmanlar, böylece bu yola başvuran insanların diğer günlerde de daha az yemek yediğini tespit etti.

Haftada iki gün oruç tutma kilo vermeyi hızlandırmasının yanı sıra meme kanseri riskini de azalttığı görüldü.

Peygamber Efendimiz pazartesi ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün oruç tutardı ve ümmetine de tavsiye ederdi. Aradan 15 asır geçtikten sonra Efendimiz’in bu mübarek tavsiyesinin bir hikmeti daha ortaya çıktı. Gerçekten oruç tutmak günümüzün büyük problemleri olan başta obezite olmak üzere kalp ve damar hastalıklarına, diyabete ve pek çok rahatsızlığa çözüm olmaktadır.