Geçenlerde markete gidip közde patlıcan almak istediğimi, ancak muhtevasında şeker olduğunu ve bu yüzden vazgeçtiğimi yazmıştım.

Közde patlıcana, közde bibere, barbunyaya, pilakiye, turşuya, neredeyse her türlü konserve gıdaya şeker katıldığını ifade etmiştim. Artık şeker pancarından elde edilen şekeri bile aradığımızı, şimdilerde glikoz ve fruktoz şurupları katıldığını yine söylemiştim. Halbuki şeker uzmanların oy birliği ile bir numaralı halk sağlığı düşmanıdır. Şeker tüketimi arttıkça obezite, diyabet, kalp hastalıkları, mide-barsak hastalıkları, zihinsel problemler gibi hastalıklar bünyemizi sarar, toplumda görülme oranı artar, artmaktadır.

Markete son gittiğimde yine rafları dolaşırken Almanca markalı közde patlıcan şişesi gözüme çarptı, acaba ithal mi diye inceledim. Gördüm ki Türk malıydı Almanya’ya ihraç için üretildiği anlaşılıyordu.

Gıdanın içindekiler Almanca yanında dilimizde de yazılmıştı. Aaa ne göreyim! Avrupalı yesin diye hazırlanan közlenmiş patlıcanda şeker yoktu. Aynı firmanın ülkemize yönelik kutusunda ise şeker katıldığı yazılıyordu. Alman'ın sağlığına gösterilen titizlik maalesef insanımızdan esirgenmişti. Üzülmemek elde değildi.

Son olarak aman şekerden uzak duralım, sağlığımızla kimseyi oynatmayalım.