Bir önceki yazımda günümüz insanının çıkmazını belirtmiş, suni şekerin hak etmediği halde gıdalarımızı işgal ettiğini ve sağlığımızı bozduğunu belirtmiştik. Közde patlıcana ve kepekli ekmeğe bile katılan şekeri buna örnek gösterip, “gerisini anlayın” demiştik.

Bugün semtimdeki bir marketi dolaşıp ambalajlı besinlerdeki şekeri kabaca araştırdım. Her türlü bisküvide, çikolata ve gofletlerde, meyve sularında, sakızlarda, kola ve meşrubatlarda hep şeker var. Ancak bazı gıdalar varki şeker katılmasına şaşırmamak elde değil. Bunlardan örnekler vermek istiyorum:

- Fasulye turşusunda
- Mısır konservesinde
- Fındık ve fıstık kremasında ve ezmesinde
- Nar ekşisinde
- Makarna sosunda hep şeker var.
- Yine “katkısız mayonez”e şeker katıldığını görüyorsunuz. Demekki şeker katkı bile kabul edilmiyormuş! “Katkısız ketçap” da böyle şekerli gıdalardanmış maalesef!
- “Fesleğenli makarna sosu”nda da şeker varmış.
- Peki, “acılı ketçap”a ne diyeceksiniz? Hayır, onda da şeker baş köşede.
- “Çabuk hazır çorba” paketi alıp çorba içmeye karar verdiyseniz yine şekerli gıda alacaksınız demektir.
- Peki, “doğal aromalı soda”da var mı? Evet, yine şeker var!
- Hele meyve suları, enerji içecekleri ve limonatalar, hepsi de şeker de-posu durumunda.
- Ya o ucuz ballar? Hepsi adeta şekere bulanmış halde.

“Halk sağlığının bir numaralı düşmanı şeker” her ambalajlı gıdada karşımıza çıkıyor. Neredeyse şekerden kurtuluş yok!

Üstelik şeker pancarından elde edilen beyaz kristalize şekerle yapılan gıdalar yine nimet sayılır. Şimdi ucuza mal edilen fruktoz ve glikoz şurupları besinlere katılmaya başlanmış. Tam bir felâket, tam bir rezalet. İleride bu şurupları ayrıca yazacağız. Lütfen, ambalajlı gıda alırken içeriğini kontrol edelim. Şeker ve ürünleri varsa almaktan vazgeçelim. Sağlığımızın kıymetini bilelim…

Şekeri bırakıyoruz!

Şekerle ilgili bir de sevindirici haber medyada çıktı: Şeker tüketimi azalıyormuş. Artık Ramazan Bayramında şeker ikram edilmiyor, aileler çocuklarına şeker yedirmek istemi-yorlarmış.

Bu da şeker konusunda insanımızın bilgilendiğini ve uyanmaya başladığını gösteren güzel bir haber. Şekersiz ama tatlı günlere ve şekerle mücadeleye devam…