Sağlıklı bir yaşamın anahtarı doğru beslenme. Doğru beslenmenin sırrı ise endüstriyel kirleticilerden uzak kalarak doğal ürünler tüketmekte. Doğal ürünler içinse toprağı korumak gerek.

Herşeyi mevsiminde tüketiniz. Yazlıkları kışında yemek istiyorsanız en sağlıklı yöntem kurutmaktır.

Güç geçmiyor ki doğal ürünlerin ve doğal beslenmenin yararları konusunda yeni gelişmeler yaşanmasın. Size iki çalışmadan kesitler sunacağız. Sağlık bir yaşam arzulayanlara tavsiyemiz paketlenmiş  ve de genetiği değiştirilmiş ürünlerden uzak durmanız.

 

Ünlü ekonomi dergisi Forbes yararlı besinleri 5 başlıkta topluyor

 

En iyi besinleri örnekler...

İlk grup; dut, çilek ve böğürtlen.

İkinci grup; baklagiller,

 

Üçüncü grup; taze süt ve süt ürünleri,

 

Dördüncü grup; ot yiyen hayvanların etleri

 

Beşinci grup; Ceviz ve fındığın yer aldığı kabuklu meyveler…

İçeriklerine gelince

Dut içerdiği kalsiyum, demir, B1 ve C vitamini ile özel bir meyve... İdrar söktürücü, ateş düşürücü ve kanseri önleyici özelliği ile dikkat çekiyor.

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr.Sevil Özkan, Dütle ilgili şunları söylüyor; "7 gram dutu 250 gr suda kaynatıp içersek ateş düşürücü özelliği var. Çok enerjik bir meyve iştah arttırıyor, enerji verir"


Çilek de dut ise bağırsak çalıştırıcı, bağırsak solucanlarına karşı etkili. C vitamini, potansiyum, kalsiyum açısından zengin olan çileğin tansiyon düşürücü etkisi de var.

Dişlerinizi çilek duyuyla fırçalayın

 

Dr.Sevil Özkan, "Hastalarıma şunu öneriyorum; taze çilek suyuyla dişlerini fırçalarlarsa diş taşlarından arındıklarını görecekler, kolestrol düşürücü özelliği var" diyor.

Böğürtlen, vazgeçilmez besinler arasında bir vitamin deposudur. Dr. Özkan bu meyveyle ilgili olarak da şu bilgileri veriyor: "Karaciğer, kalın bağırsak ve deri kanserine karşı koruyucu özelliği saptanmış bitki, tansiyon düşürücü özelliği var, özellikle hafıza güçlendirici özelliğinden kullanımını öneriyorum."

Baklagillerin önemi

Kilo almak isteyenlerin ilk tercihi de nohut olmalı. Göğüs kanserine karşı koruyucu özelliği olan nohut, menopoz şikâyetlerine de iyi geliyor.

Sofralarda yer alması gereken bitkilerden biri de mercimek. Çinko deposu olan mercimek, özellikle şeker, kalp ve kabızlık rahatsızlığı olanlara öneriliyor.

Doğru beslenme için kuru fasulye de unutulmamalı. Kuru fasulye; bedensel, zihinsel güç veriyor, kabukları kan şekerini dengeliyor, romatizmada siyatikte ağrıyı azaltıyor.

Süt ve süt ürünlerini ihmal etmeyin

Büyümeyi sağlayan, diş çürümelerini önleyen, kolestrolü düşüren, prostat ve rahim kanserine iyi gelen süt ve süt ürünleri de mutlaka masada yer almalı.

Ve vitamin deposu, hafıza güçlendirici, cilt lekelerini azaltıcı ceviz ile enerjik ve zindelik veren, kolon, prostat ve göğüs kanserine koruyuculuğu saptanmış fındıktan da vazgeçilmemeli.

Bir asırdan fazla yaşamak isteyen bu gıdaları mutlaka tüketmeli... İşte insanı zinde tutmaya yarayan besinler... Tüm bu besinleri tüketirken unutulmaması gereken nokta ise yeteri kadar yemek...

David Murdock’dan sağlık yaşam önerileri

85 yaşındaki Amerikalı milyarder iş adamı David Murdock, hiçbir sağlık sorunu olmadığını, kendini çok dinç hissettiğini belirtiyor. Murdock tükettiği besinler.

Ananas: Ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırır. Eklemleri sağlıklı tutar. Astımı önler.

Yaban mersini: Bol antioksidan içerir. Beyinde yaşlanmanın etkilerini geciktirir.

Ispanak: Zekayı güçlü tutar. Karaciğer, yumurtalık, kolon ve prostat kanserlerinden korur. Besin değeri bakımından en zengin gıdadır.

Kırmızı biber: Akciğer, prostat, yumurtalık ve rahim ağzı kanserlerinden korur. Güneş yanıklarına karşı etkilidir. Kalp sağlığı için yararlıdır.

Brokoli: Diyabetin vücuda verdiği hasarı azaltır. Prostat, mesane, kolon, pankreas, meme ve mide kanserleriyle savaşır. Yaralanma durumunda beyni korur.

Domates: Vücutta iltihaplanmayı önler. Yemek borusu, mide, bağırsak, akciğer ve pankreas kanserleriyle savaşır. Kalp hastalığı riskini düşürür.

Elma: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Akciğer ve prostat kanserlerinden korur. Alzheimer hastalığı riskini azaltır.

Enginar: Damar tıkanıklığını önler. Zararlı kolesterolü düşürür.

Roka: Doğumdan gelen kusur riskini azaltır. Kemik kırılması tehlikesinin önüne geçer. Gözün sağlıklı kalmasını sağlar.

Böğürtlen: Kemik yapısını güçlendirir. İştahı bastırmaya yardımcıdır. Vücutta yağ yakımını hızlandırır.

Bal kabağı: Gece görüşünü güçlendirir. Kırışıklıklara karşı savaşır. Kalbi korur.

Kavun: Bağışıklığı geliştirir. Cildi güneş yanıklarına karşı korur. Vücutta iltihaplanmanın önüne geçer.

Havuç: Antioksidanları DNA yapısını korur. Kataraktla savaşır. Birçok kansere karşı koruma sağlar.

Kızılcık: Prostat ağrılarını dindirir. Akciğer, kolon, kan kanseri hücreleriyle savaşır. Boşaltım sisteminde enfeksiyon riskini düşürür.

Erik: Kabızlığa karşı etkilidir. Antioksidanlar DNA yapısını korur. Menopoz sonrasında kemikleri güçlü tutar.