Geçtiğimiz aylarda GDO'lu tohumların, Trakya başta olmak üzere arıları toplucu ölümüne neden olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi de Kuşadası'nda 6 gün içinde 9 bin kovandaki 350 milyon arı öldü. Ölüm nedeni yine mi GDO'lu ürünler ve zirai ilaçlar mı?

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bir haftada tam 350 milyon arı öldü.

Arıların niçin öldüğünün belirlenmesi için uzmanlar bölgede inceleme yapıyor.

Kuşadası'na bağlı Davutlar ve Güzelçamlı beldelerinde arıcılar eylül ayında bal hasadı yapmayı bekliyordu.

Ancak büyük bir şokla karşılaştı.

24 bin kovanın bulunduğu bölgede arılar yavaş yavaş ölmeye başladı.

6 gün içinde 9 bin kovandaki 350 milyon arı öldü.

Aydın Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Kadir Kılıç, "Her türlü ihtimali değerlendiriyoruz bu bir sabotaj olabilir, zirai ilaçlama olabilir, bir arazi mafyası işi olabilir, doğadan kaynaklanan birşey olabilir ama sebebi belli olmadığı için ve tahlil sonuçları daha gelmediği için her şeyi değerlendiremiyoruz." diye konuştu.

15 bin kovan başka bölgelere taşınıyor. Zararı 1 milyon lirayı bulan üretici ise şaşkın.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde son 1 haftada 9 bin kovandaki en az 350 milyon arı öldü. Bölgede bulunan 15 bin kovandaki 600 milyon arı da risk altında. Zararları 1 milyon TL'ye ulaşan yetiştiriciler, göç hazırlıklarına başladı. Türkiye'de üretilen çam balının yüzde 70'ini karşılayan Muğla bölgesindeki üreticiler de esrarengiz ölümlerden tedirgin. Yetkililer ise resmi açıklama için laboratuvar sonuçlarını bekliyor. Kuşadası'na bağlı Davutlar ve Güzelçamlı beldelerinin dağlık kesimlerinde olan esrarengiz ölümlerle ilgili Aydın İl Tarım Müdürü Sadettin Öztürk, Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Bölümü uzmanları ve Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nce kurulan ekip araştırma başlattı.

Öztürk, "Şu ana kadar arı ölümlerinin sebebini bulamadık. Ancak ekiplerimiz ertesi günü ölümlerin düştüğünü rapor etti. Bu sevindirici bir durum" dedi.

Aydın Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Kadir Kılıç, ölümlerin zirai ilaçlama, salgın bir hastalık veya arazi mafyasının sabotajından kaynaklanabileceğini söyleyerek, "Üreticilerimiz sarı bir ilaçlama uçağından şüpheleniyor. Eldeki bilgileri yetkililerle paylaştık. Kovanların önünde duran ölü arılar olayın sadece bir parçası. Bunların yanında arazide kalanlar ve doğa da ölenler de var. Bölgede geçimini arıcılıkla sağlayan 200 civarında aile bulunuyor" dedi.

Büyük tehdit

Arıcılık Gelişim Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, arı ölümlerinin eko sistem denilen doğal dengeyi bozacağını söyledi.

Doğaroğlu, "Ölümler, doğal dengenin bozulduğunun işareti olması açısından önemlidir. Bu durum, arılar sayesinde edindiğimiz ürünlerin yok olmasına neden olur. Dünyada tozlanma zorunluluğu olan bitkilerin tozlanmasının yüzde 85'ini bal arısı yapıyor" dedi.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere de son zamanlarda Türkiye'de ekolojik dengenin bozulmasının ve tarım ilaçlarının kontrolsüz bir şekilde kullanılmasının çevreye zarar verdiğini söyledi. Dünyada da 2 yıl önce başta ABD olmak üzere 13 ülkede milyonlarca arı bir anda yok oldu ve 2.5 milyon kovanın 600 bini aniden boşaldı. Panik Avrupa'ya da yayıldı. Hırvatistan'da 5 milyon arı 48 saat içinde öldü. Polonya'da arı nüfusu yüzde 60 azaldı.

GDO'lu tohumlar toplu arı ölümlerine neden oldu