Kanadalı bilimadamlarından sonra İsrailliler tarafından da DNA hakkında bilinen tüm bilgileri çürütecek iddialar geldi. Yeni iddiaya göre insan vücudunun biyolojik kimlik kartı DNA, yapay olarak çoğaltılabiliyor.

İsrailli bilim adamları, çok ciddi sonuçlar doğurabilecek bir iddiada bulundu. İddiaya göre insan vücudunun biyolojik kimlik kartı DNA, yapay olarak çoğaltılabiliyor.

 

Üstelik temel biyoloji bilgisi ve piyasada bulunabilecek basit teknoloji, bunun için yeterli.

 

DNA, insanın genetik şifresi... Tepeden tırnağa, insan vücudunun her türlü özelliğini, her bir hücremizin çekirdeğinde bulunan bu sarmal belirliyor.

 

Aynı parmak izi gibi, DNA da kişiye özgü... Kimsenin DNA'sı başkalarınınkine eş değil. Yani bir anlamda, DNA insanın biyolojik kimlik kartı...

 

Bu nedenle de, DNA adli vakalrda vazgeçilmez bir unsur. Birkaç kan damlasından, bir tutam saç telinden, bir miktar deri hücresinden, suça karışanlar tespit edilebiliyor.

 

Ancak İsrailli bilim adamlarının iddiaları doğruysa, suçluların, tam da bu hayati kanıtı kullanarak, adaleti yanıltması mümkün.

 

İsrail'den Dr. Dan Frumkin ve ekibinin iddiasına göre, herhangi bir kişinin DNA'sı gayet basit bir yöntemle çalınarak başka bir kişinin DNA'sız kanına karıştırılabilir.

 

Bu kanın suç mahalline bulaştırılmasıyla, DNA'nın asıl sahibinin olay yerindeymiş gibi gösterilmesi sağlanabilir.

 

Üstelik bu DNA hırsızlığı için çok da fazla hücre gerekmiyor. Bir sigara filtresine ya da su şişesine bulaşan deri hücreleri, birkaç tel saç, yeterli oluyor.

 

Bu hücrelerden elde edilen az miktarda DNA, yapay olarak çoğaltılabiliyor.

 

Hatta, iddiaya göre, DNA'nın genetik dizilişinin bilinmesiyle bile, sarmal, yapay olarak üretilebiliyor.

 

Elde edilen DNA, laboratuvarlarda DNA'dan arındırılmış kana karıştırıldığında, oluşan karışımda herhangi bir anormallik gözlenmiyor.

 

İsrailli bilim adamlarına göre, suçluların, adaleti yanıltmak için bu şekilde "sahte kanıt" üretmesi an meselesi...

 

Hatta, bu yöntemin, şimdiyekadar kullanılmış olabileceği ihtimali de, olasılık dışı değil... (cnnturk)

 

DNA hakkında bildiklerinizi unutun. Çünkü yanlışmış...