Bugün aldığım cevap da hekimlere ve hastalara yapılan saygısızlığın yeni bir kanıtından başka bir şey değil.

Geçen hafta yayınlanan PULMİCORT İNHALER’İN ÜRETİLMİYECEĞENİ DUYAN VE SEBEBİNİ BİLEN VAR MI? başlıklı yazıma AstraZeneca’ nın Ruhsatlandırma Müdürü Ebru Güzel ve Medikal ve Ruhsatlandırma Direktörü Dr. Müjgan Ateş’ den aldığım 13.04.2011 tarihli cevap mektubu aynen şöyle:

“Sayın Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta,

Sağlık Aktüel adlı haber sitesinde 8 Nisan 2011 tarihli Türkiye’ de Pulmicort inhaler üretiminin durdurulmasına ilişkin yazınıza istinaden aşağıdaki açıklamayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

AstraZeneca, ithal ruhsatına sahip olduğu “Pulmicort 100 mcg/doz İnhalasyon İçin Sprey Süspansiyon” ve “Pulmicort 200 mcg/doz İnhalasyon İçin Sprey Süspansiyon” adlı ürünlerinin imalatına teknik sebeplerle devam etmeme kararı almıştır.

Üretime devam etmeme kararı, AstraZeneca tarafından merkezi olarak verilmiş olup Pulmicort 100 ve 200 mcg/doz İnhalasyon İçin Sprey Süspansiyon’ un ruhsatlı olduğu ülkelerdeki tüm ruhsatlandırma otoritelerine eş zamanlı olarak yapılmıştır.

Söz konusu, üretime devam etme kararının sadece Pulmicort İnhalasyon İçin Sprey Süspansiyon (pMDI) formu için geçerli olduğunu önemle hatırlatırız. Diğer AstraZenaca solunum sistemi ürünleri, PULMİCORT Turbuhaler ve PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon’ un üretimine devam edilmektedir.

Saygılarımızla,”

Bu da benim cevabım:

Bu nasıl bir cevaptır anlayamadım: AstraZeneca’ nın sayın müdürlerinin yazısındaki bilgiler zaten benim yazımda aynen yer alıyordu.

Yazımda “Bence bu olay ilaç endüstrisinin insan sağlığına, doktorlara, hastalara hangi gözlerle baktığını ve onları ne kadar adam yerine koyduğunu gösteren çok iyi bir örnek.” demiştim.

Bugün aldığım cevap da hekimlere ve hastalara yapılan saygısızlığın yeni bir kanıtından başka bir şey değil.

Ben, senelerden beri tüm dünyada kullanılmakta olan ve çok etili olduğuna inandığım bir ilacın üretiminin birdenbire hangi teknik sebeplerle durdurulduğunu ve bu konuda hekim, eczacı ve hastalara neden hiçbir açıklama yapılmadığını sormuştum.

AstraZeneca’ nın kendi ilaçlarını yazan hekimlere ve eczane eczane dolaşıp ilaç arayan hastalara saygıları varsa bizlerle dalga geçmeden sorularıma cevap vermelerini bekliyorum.