Hemen her hazır gıdaya eklenen soya son yıllarda sağlıklı bir beslenmenin vazgeçilmezi diye sunulan ve yüzde yüze yakın oranda genetiği değiştirilen soyanın erkek neslini tehdit ettiği ortaya çıktı.

Bu durum gösteriyor ki her gıda maddesine eklenerek özellikle çocuklara her gün onlarca gram oranında tükettirilen soya soyumuzu keseceğe benziyor. Soya erkeklerin soyunu kesecek ve dolayısıyla insanlığın…

Meyvesi, eti, sütü, çorbası, lesidini derken hemen çikoladan, çorbaya, kekten, pastaya, sütten, yoğurda, reçelden, helvaya hemen her hazır gıdanın içinde tükettirilen soyanın erkekleri kısırlaştırdığı tespit edildi.

Vatan’In haberine göre ABD’li James Price (55), bir yıl önce göğüslerinde büyüme, sakal, kol, bacakla göğsündeki tüylerin azalması ve cinsel gücünü yitirmesi şikâyetleriyle doktora gitti.

Testlerde Price’in vücudunda sağlıklı erkeklere oranla sekiz kat fazla östrojen hormonu tespit edildi.

Kadınlarda daha baskın olarak bulunan bu cinsellik hormonunun oranı, sağlıklı kadınlardan bile daha yüksekti.

Gittikçe duygusallaşan ve kadınlara ilgisini yitiren Price, dört ayrı doktora gitmesine rağmen sorununun kaynağını bulamadı. Son doktoru ise sonunda Price’in günde 1,5 litre soya sütü tükettiğini fark etti. (Ülkemizdeki süt tozlarının önemli bir bölümünün soya sütü olduğunu, bu tozlardan mama, süt, peynir, yoğurt gibi maddelerin üretildiği bilgisini de ekleyelim)

Soya fasulyesi ve soyadan yapılan gıdaların kalp sağlığını koruduğunu, kolesterolü düşürdüğü, ömrü uzattığı ve prostat kanseri riskini azalttığı iddia ediliyordu. Ancak artık bilim adamları, artık soyanın faydaları konusunda o kadar da emin değil.

Soyadaki “genistein” ve “daidazein” maddeleri kadınlarda baskın olan östrojenle aynı işlevi görüyor. Günde 25 gr soya proteini almak bile erkeklerdeki hormon dengesini bozarak, “cinsiyet” sorunlarına yol açabiliyor.

Connecticut Üniversitesi’ne göre soya testesteron üretimini düşürüyor. Harvard Üniversitesi de soyanın sperm sayısını yüzde 32’ye kadar azaltabildiğini ortaya koydu. Bol bol soya tüketen Çinli erkeklerde cinsel sorunlara ortalamadan yüzde 10 fazla rastlanması da soyanın erkekler için oluşturduğu riski doğrular nitelikte. Price, doktorunun tavsiyesi üzerine soya sütü içmeyi bıraktı ve hormon dengesi 3 ay sonra normale döndü. Uzmanlar, özellikle 40 yaşın üzerindeki erkeklerin soya tüketimini sınırlamasını tavsiye ediyor.

LESİTİN

 

Lesitin birçok gıdada emülgatör (emülgatörler yağın su fazından ayrılmasını engellerler) olarak kullanılır. Doğal olarak lesitin bakımından zengin olan gıdaların bünyesindeki yağ oranı da yüksektir; yumurta, sığır ciğeri gibi. Fakat yerfıstığı, sığır bifteği, bazı meyve ve sebzeler daha az lesitin ihtiva ederler.

 

TİCARİ LESİTİN

 

Ticari olarak lesitin, soya unu ve yağı üretimi esnasında yan ürün olarak elde edilir. Lesitin, ismini yüksek miktarda lesitin içeren ve Yunancada yumurta sarısı (lekithos) anlamına gelen sözcükten almıştır. Ticari olarak imal edilen lesitin saflaştırılır. Haızr gıdalarda genetiği yüzde yüz oranında değiştirilmiş olan soya fasulyesi lesitin kullanılır.