Bugün bir haber okuduk. Haber “kimyasal madde kullanılmadan yetiştirilen meyvelerin alerji yapma riskinin diğerlerine göre fazla olabilir” gibi akıllara durgunluk verecek bir iddiayla servis edildi.

İşte o haber:

“Organik meyve diye güvenmeyin”

Paris'te düzenlenen alerji kongresinde yayımlanan bildiride, kimyasal madde kullanılmadan yetiştirilen meyvelerin alerji yapma riskinin diğerlerine göre fazla olabileceği belirtildi.

Fransız "Le Point" dergisinde yayımlanan makalede, araştırmacılar, yüzde yanma ve kızarıklığa yol açtığı için halk arasında gülleme ya da gül hastalığı olarak bilinen rozaseye neden olan meyve alerjilerinin meyvelerin "saldırganlara" karşı savunmaya geçmesiyle bağlantılı olabileceğini ifade etti.

Şeftali, elma, kayısı, çilek, erik ve armutta, alerjiye yol açan lipid transfer proteinlerinin (LTP) seviyesinin, fitopatojen mantarın saldırısına uğrayan meyvelerde büyük oranda arttığına dikkat çekildi. Bazı araştırmaların LTP'nin genellikle meyve kabuğunda yoğun olduğunu gösterdiğini belirten bilim adamları, ancak aynı meyvenin farklı türünde de LTP oranının değişebildiğini vurguladı.

Sarı elmada LTP oranının daha fazla olduğu örneğini veren bilim adamları, şeftalide LTP'nin tüylerde toplandığını, kayısı ve erikte ise LTP oranının kabuk ve ette eşit oranda bulunduğunu belirtti.

Bu sonucu doğrulamak amacıyla başka araştırmaların da yapılması gerektiğini söyleyen araştırmacılar, ayrıca, LTP oranının meyvenin olgunlaşma derecesine, meyve ağaçlarına yapılan bakıma ya da toplandıktan sonra meyvelerin nasıl saklandığına göre farklılık gösterdiğini de vurguladı.

Değerli tüketici!

Haberde geçen bilim, bilim adamı ve içeriğini bilmediğiniz kavramlara itibar ederek insanlık üzerinde oynan oyunu görmezlikten gelmeyiniz.

Bu nasıl bir bilim ki doğala ve fıtrata karşıdır. Allah c.c.’in yarattığı doğal gıdaların zararlı olabileceği ve bunların insan eliyle yapılan kimyasallarla düzeltileceğini veyahut dengelenebileceğini iddia etmek nasıl bir zihnin ürünü olabilir?

Biz bu tür vicdanlarını dünyalığa satmış bilimi yakından tanıyoruz.

Yeryüzünde birbiriyle komşu kıtalar ve onlarda üzüm bağları, ekinler, çatallı ve çatalsız hurmalıklar vardır ki bunların hepsi bir tek su ile sulanır. Hâlbuki meyvesindeki tat bakımından onların bir kısmını diğerlerinden üstün tutuyoruz. Doğrusu bunda aklını kullanacak bir toplum için elbette birçok âyetler (delil ve ibretler) vardır.” (Ra’d Suresi 4)

 

Hz Peygamber s.a.v., "Keşke hurma ağaçlarını aşılamayı terk etseniz"  buyurmuştur.

Sağlık ve gıda konuların gelen bir çok habere itibar etmeyiniz. Çünkü bu açıklamaların bir kısmı gıda emperyalizminin bilim adamı diye nitelendirilen kimseleri kullanarak yaptığı eylemlerdendir. Bir kısmı şöhret düşkünü medya maymunlarının yalan yanlış açıklamaları diğer bir kısmı ise ticari kaygılarla sansasyonel reklâm amaçlı açıklamalardır.