Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan; "Yalnızca Türkiye'nin değil tüm dünyanın yüz yüze kaldığı bir problem var. Kimyasallarla kuşatılmış bir hayat içinde yaşıyoruz maalesef. Oysa hem bedenimiz hem tabiat bizlere emanet. Evlerimizde kullandığımız temizlik ürünlerinden kozmetiğe, üzerimizde taşıdığımız kumaşlardan yiyip içtiklerimize kadar doğal tercihlerden yana olmaya ve bu alanda yeni bir bilinç geliştirmeye ihtiyacımız var" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, kadınlarla ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle öğle yemeğinde bir araya eldi.

Kadın olmanın ve kadın sorunlarıyla özel olarak ilgileniyor olmanın kendilerine büyük sorumluluk yüklediğini söyleyen Emine Erdoğan, aynı zamanda tüm insanlığı ilgilendiren başka alanlarda da bir kadın dikkati ve sorumluluğu içinde daha aktif olmak ve toplumu bilinçlendirmek gerektiğini kaydetti. 

KİMYASAL KUŞATMA

Emine Erdoğan kadınlara yönelik konuşmasında şunları söyledi:

"Yalnızca Türkiye'nin değil tüm dünyanın yüz yüze kaldığı bir problem var. Kimyasallarla kuşatılmış bir hayat içinde yaşıyoruz maalesef. Oysa hem bedenimiz hem tabiat bizlere emanet. Evlerimizde kullandığımız temizlik ürünlerinden kozmetiğe, üzerimizde taşıdığımız kumaşlardan yiyip içtiklerimize kadar doğal tercihlerden yana olmaya ve bu alanda yeni bir bilinç geliştirmeye ihtiyacımız var.

Organik tarımı artırmak, kimyasallardan uzak bir hayat bilinci için eğitimler vermek, yeri geldiğinde geleneklerimiz içinde yer alan doğal metotları hatırlamak, bunlar sağlıklı bir hayat ve güzel bir gelecek için ilk sayabildiğim şeyler.

EMANETE SAHİP ÇIKMALI

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak ve bize verilen emanete sahip çıkmak ancak bir bilinç devrimiyle mümkün olabilir.

Kimyasallardan uzak, doğal bir yaşam için dikkat çekici çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Gücümüz yettiği ölçüde, yapabildiklerimizle bir kadının, bir çocuğun, hulasa bir insanın hayatına dokunabiliyor, bir meselenin çözümüne katkı sağlayabiliyor ve insanlık üzerinde güzel bir etki bırakabiliyorsak, ne mutlu bize."

Kadınlar olarak işbirliğini artırmayı, tüm toplumsal sorunlar için hep birlikte çalışabilmeyi umut ettiğini söyleyen Emine Erdoğan, davetlilerin faaliyet alanları hakkında da bilgi alacağını belirtti. (aa)