Ev temizliği ve kişisel hijyen ürünleri adıyla pazarlanan deterjan ve kozmetik ürünleri modern dönemin en önemli insan sağlığı ve çevre kirleticileri olarak tanımlanıyorlar. Bu ürünlerden biri olan Domestos ve Dettol hakkında Günye Afrika mahkemece toplatma kararı verdi. Yargı 2010'da da Calgon'un satışını durdurmuştu.

Ünilever'e ait Dettol ile  Domestos için Güney Afrika’da toplama kararı çıktı.

Zorunlu Şartname için Ulusal Düzenleme Kurulu (NCRS), mahkemenin iki ürünün iddia ettiği gibi bakterileri yüzde 99.9 yok etmediği gerekçesiyle piyasadan toplatma kararı alındığını duyurdu.

Yargının toplatma karının ardından firma Güney Afrika pazarından çekildiğini duyurdu.

Türkiye'de de 2010 yılında mahkeme tarafından CALGON’un satışını durdurmuştu.

Unilever Türkiye: Münferit bir olay

Konuyla ilgili Unilever Türkiye’den Taraf’a yapılan açıklamada, dava dilekçesinde sözü geçen Güney Afrika’da gündeme gelen konunun Unilever’den bağımsız, yerel bir distribütör özelinde gerçekleşmiş münferit bir olaydan kaynaklandığı belirtilerek, “Söz konusu karar, kesinlikle ürünün vaatlerini yerine getirememesinden ya da tüketici sağlığını ilgilendiren bir konudan kaynaklanmamaktadır” dendi. Güney Afrika yönetmeliklerine göre dezenfektan ürünlerin satışa sunulmadan önce Sağlık Bakanlığı’na bildirilmelerinin gerektiğinin kaydedildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ancak söz konusu durumda, yerel bir perakendeci, ürünü Sağlık Bakanlığı’na bildirmeden kaçak olarak İngiltere’den doğrudan ithal etmiştir. Bu nedenle Güney Afrika Sağlık Bakanlığı, bu kaçak yoldan ülkeye giren ithal ürünler hakkında toplatma kararı vermiştir. Ayrıca Unilever olarak, Güney Afrika’da, Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı yerel bir ürün olan Unilever Domestos Thick Bleach’i üretmekte ve pazarlamaktayız. Bu ürünle ilgili olarak bugüne kadar hiçbir tüketici şikâyeti/güvenlik sorunu kaydedilmemiştir.”

Kaynak: Taraf

Mahkeme CALGON’un satışını durdurdu!