Avusturya, Macaristan, Yunanistan ve Fransa'dan sonra Lüksemburg, genetiği değiştirilmiş (GDO) mısırın ekimini yasakladı. Ama Türkiye'de hem ekimi hem de ithalatı hâlâ serbest

Genetiği değiştirilmiş ürünlere soyu kesilmiş anlamında "ebter" deniliyor.

Lüksemburg Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Amerikan Monsanto şirketinin yetiştirdiği transgenetik "Mon810" mısırının ekiminin yasaklandığı belirtildi.
Açıklamada, Lüksemburg'un tedbir olarak, son yıllarda Avusturya, Macaristan, Yunanistan ve Fransa ile aynı yasaklama kararını aldığı kaydedildi.

Lüksemburg Sağlık Bakanının imza attığı ve bugün resmi gazetede yayımlanan kararın geçen yıl ve bu yıl yayımlanan araştırmalarda Mon810'un tamamen zararsız olduğu sonucuna varılamaması, bilimsel, çevresel ve siyasi gerekçeler ile yapılan kamuoyu yoklamasında Lüksemburgluların yüzde 83'ünün bu tür mısıra karşı olduğunu söylemeleri üzerine alındığı vurgulandı.

Bu arada, çevre kuruluşu Greenpeace, "bu tarihi kararı nedeniyle" Lüksemburg hükümetini kutladı.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) "Mon810"un insan ve hayvan sağlığı ile çevreye herhangi bir risk teşkil etmediğini açıklasa da yapılan araştırmalar, bu mısırı yiyen farelerde karaciğer ve böbrek sorunları ortaya çıktığını, ayrıca dişi farelerde üreme sorunlarına rastlandığını göstermişti.

Bir canlı türüne başka bir canlı türünden gen aktarılması veya mevcut genetik yapıya müdahale edilmesi yoluyla yeni genetik özellikler kazandırılmasıyla elde edilen ürüne “transgenetik ürün” adı veriliyor.