İzmit'te babasının, "içerisinde güvenmediği maddelerin bulunması" nedeniyle aşılatmadığı çocuğa, mahkemenin verdiği sağlık tedbirleri alınması kararına aşı tartışmasını büyüttü. Sağlık Bakanlığı'nın aşı olmak zorunlu değil dedi ve ekledi: "ABD ve Avrupa'da aşı karşıtlığı çok yüksek."

Sağlık Bakanlığı Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürlüğü'nün, suç duyurusu üzerine mahkemece alınan "sağlık tedbiri uygulanması" kararını değerlendirdi.

"BİZDE ABD VE AVRUPA KADAR AŞI KARŞITLIĞI YOK"

Türkiye'de, Avrupa ve ABD'deki kadar aşı karşıtlığı olmadığını dile getiren Ceyhan, ülkede (Türkiye'de) yasal açıdan aşı zorunluluğu bulunmamakla birlikte ailelere, aşılanmayan çocuğun hem kendi hem de başkalarının sağlığı için risk olduğunun anlatılması gerektiğini söyledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI AŞILARDA HAYVANLARIN KULLANILDIĞINI KABUL ETTİ

"Aşılarda domuz ve maymun gibi hayvanların geni bulunduğu" iddialarına yanıt veren Ceyhan, "Üretimde hayvan hücre kültürleri kullanılabilir ancak aşı kullanılabilir hale gelmeden önce tek hücre dahi kalmaz. Aşılarda kesinlikle hayvansal kalıntılar yoktur. Aksi halde aşıların uygulandığı kişiler şiddetli alerjik reaksiyon nedeniyle hayatını kaybeder. Bu bakımdan herkesin içi rahat olsun" diye konuştu.

Yargı: Aşı yasal bir zorunluluk değil

"Geçmişte ilaçlarla bu ülke insanı kısırlaştırıldı" diyen Sayın Başbakan, kendi dönemlerinde batılı şirketlerden ithal edilen ve uygulanan aşılar veya pazarlanan ilaçların kısırlaştırma yapmadığından emin mi acaba?