Bu öyle bir "içecek" ki birçok kişinin elinden düşmüyor. 2005 yılında Danıştay 3-4 kez satış engeli getirdiği halde Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı yargı kararlarına rağmen tebliğde ısrar etmişti. Bu ürün içtiği için ölenlerin yanısıra acaba ne kadar genç bunlar yüzünden bağımlı hale geldi acaba?

Özellikle gençler tarafından yoğun bir şekilde tüketilen enerji içeceklerinin kalp krizini tetiklediği belirtildi.Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Eryol, enerji içeceklerinin bağımlılık yaptığı bilinen ve bilimsel çalışmalarla ispat edilmiş kola türü içeceklerden daha fazla kafein içerdiğine dikkati çekti.

Enerji içeceklerinin, içerdikleri yüksek dozdaki kafein nedeniyle kalp krizini tetiklediklerini belirten Eryol, ''Günlük 300 miligramın üzerinde kafein kullanımı bağımlılığa yol açıyor, kesildiğinde de alkol ve uyuşturucuda olduğu gibi yoksunluk sendromuna yol açıyor'' dedi.

Eryol, halihazırda çarpıntı şikayeti olanların, hiper tansiyonu, koroner arter hastalığı veya risk faktörleri olan gençlerin enerji içeceklerini tüketmesinin zararlı olacağını ifade etti.

aa