Yurt, TMO'nun Mersin’deki silolarında 700 bin ton bğdayda GDO tespit edildiğin ihaber yapınca, depolardaki ürünlerden numune alımı durduruldu. Haberimiz üzerine açıklama yapan Tarım Bakanlığı ise "İncelemelerimiz sürüyor" dedi.

Caner TAŞPINAR/ Yurt gazetesi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Mersin Şubesi’nde GDO’lu buğday tespit edildiğini duyurmamız üzerine depolardan numune alımının durdurulduğu ortaya çıktı.
YURT, özel bir laboratuvarın TMO Mersin Şubesi’nde bir silo (Yaklaşık 700 bin tonluk depo) buğdayda yaptığı incelemenin analiz raporunu yayınladı. 3 gün önce yayınlanan Analiz raporunda, TMO’nun bir silo buğdayının GDO’lu olduğu tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen TMO yetkililerinin skandalın büyümemesi için depolarından numune alımını durdurduğu öğrenildi. TMO depolarından ürün almak isteyen sanayiciler, alım öncesinde numune alarak inceleme yaptırıyordu. Haberimiz üzerine TMO’nun sanayicilere de numune vermediği ortaya çıktı.

BAKANLIK: İNCELEME SÜRÜYOR

Öte yandan, GDO’lu buğday haberimiz karşısında suskunluğunu koruyan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü telefonlarımıza yanıt verdi. Tarım Bakanlığı Basın Müşavirliği haberimize ilişkin şunları söyledi: “İncelemelerimiz sürüyor; tamamlandığında açıklama yapacağız.”
Telefonla ulaştığımız TMO Mersin Şube Müdürü İsmail Pirimoğlu, haberimize ilişkin açıklamayı genel müdürlüğü yapacağını söyledi. TMO adına resmi açıklamayı yapan TMO Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Ünal sorularımıza yanıt vermeyeceğini belirterek şunları söyledi:
“Gazetenizde çıkan haberleri detaylı bir şekilde inceledik. Haberde yer alan iddialara ilişkin ilgili bürolarımız incelemeler yapıyor. İncelemeler tamamlandığında gerekli açıklamayı yapacağız. Bizim tüm alım ve satımlarımız mevzuata uygun şekilde yapılmaktadır.”

DEVLETİN GDO'SU HALKIN EKMEĞİNDE

YURT, devletin depolarında saklanan yüzbinlerce ton GDO'lu buğdayın belgesini kamuoyuna duyurdu. Haberiyle “Gıda sektöründe GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ürün var mı yok mu?” tartışmasına son noktayı koyan YURT,  üretimi de ithalatı da yasak olan GDO’nun devletin Toprak Mahsulleri Ofisi’nde bulunduğunu ortaya çıkardı.

TMO Mersin Şubesi’ndeki bir silo buğdayın incelemesini yapan özel bir laboratuvar, GDO skandalını tespit etti. Yüzlerce ton GDO’lu buğdayın ekmek yapılıp halka sunulup sunulmadığı ise henüz bilinmiyor. TMO’da ortaya çıkan GDO skandalı, “TMO’nun başka şehirlerdeki buğday siloları da GDO’lu mudur?” sorusunu akla getirdi. Bakanlığın bu sorulara yanıt vermesi bekleniyor. 

TMO'nun depoları GDO'lu buğday doluymuş

Tarım Bakanlığı'na, ölü ve hastalıklı et satmaktan dava açıldı