TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen kanuna göre, tıbbi zorunluluk olması halinde doğum sezaryen ameliyatıyla yapılacak. Düzenlemede kürtajla ilgili bir değişikliğe yer verilmediği görüldü.

TBMM Genel Kurulu'nda, tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğumun sezaryenle yapılmasını düzenleyen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerde

Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan hekim sorumlu tutulamayacak.

Tütün ürünlerinin isim, marka, amblem, logoları; tütün ürünleri sektörü dışındaki firma ve ürünlerle ilişkilendirilemeyecek. 

18 yaşından küçüklere, tütün ürünleri gibi nargile satışı da yapılamayacak.

Nargile şişelerinin üzerine tütün ürünlerinin zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarılar ve mesajlar konulacak.

Çevreye izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları atanlara 50 TL para cezası verilecek; kişi, çevre kirliliğini derhal giderirse para cezasına çarptırılmayacak.

Özelde çalışan profesör ve doçentler, eğitim ve araştırma hastanelerinde sözleşmeli eğitim görevlisi olarak çalıştırılabilecek.

SEZARYANLA DOĞUMUN BİR RİSKİ DAHA ORTAYA ÇIKTI

Sancı başlamadan yapılan sezaryenle dünyaya gelen bebeğin normal doğuma göre 7 kat daha fazla solunum sıkıntısı çektiği bildirildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, özellikle doğum sancısı başlamadan yapılan sezaryenle doğumun yeni doğan bebekte solunum sıkıntısını artırdığını söyledi.

Bu nedenle bebeklerde daha fazla yoğun bakım ihtiyacının ortaya çıktığını belirten Örs, ''Normal doğuma göre sezaryenle dünyaya gelen bebekte görülen solunum problemi 7 kat daha fazla oluyor. Ülkemizde sezaryen doğum oranı çok yüksek'' dedi.

Bu durumun yaşanmasında tıbbi nedenlerden daha çok annelerin doğum sancısı çekmek istememesinin çok önemli etkisi olduğuna dikkati çeken Örs, annedeki doğum sancılarının bebeği doğum sonrasına hazırlayan bir faktör olduğunu ifade etti.