Dünyanın en pahalı etini tüketen Türkiye meralarını yok etmek için canhıraş çalışıyor. Şanlıurfa'nın Çalışkan Köyü’nde mera alanı içerisinde, Organize Besi Sanayi Bölgesi kurulmasına karşı çıkan köylüler ile jandarma arasında arbede çıktı, 50 dereceyi bulan kavurucu havada köylüler iki gündür eylem yapıyor. Jandarma 7 kişiyi daha gözaltına aldı.

SANAYİLEŞME VE KONUT UĞRUNA MERALARIN YÜZDE 80'İNİ TALAN EDİLDİ

Şanlıurfa’da köylülerin mera olarak kullandığı 850 hektarlık arazi üzerinde kurulması düşünülen Organize Besi Sanayi Bölgesi ile ilgili karanın Danıştay’dan onanmasınının ardından sabah saatlerinde çok sayıda jandarma ile proje koordinatörleri Çalışkan Köyü’ne geldi. Köylüler, arazi üzerinde kurulması planlanan 530 ahırın köyü rahatsız edeceği gerekçesiyle, gelen ekibin meraya girmesine izin vermedi.

JANDARMA MÜDAHALESİ

Bunun üzerine jandarma, yaklaşık 60 köylünün etrafında barikat oluşturdu. Köylüler ile askerler arasında yaşanan kısa süreli arbedenin ardından 3 kişi gözaltına alındı. Yakınlarının bırakılması için bir süre mera alanı üzerinde oturma eylemi yapan köylüler, çevrede güvenlik önelmi alana askerler için köyden bidonlarla su getirdi.

"BAŞKASI BURADA AHIR AÇMASIN"

Çalışkan Köyü Muhtarı Cuma Kılıç, Organize Besi Sanayi Bölgesi’nin kurulmasına karşı olduklarını belirterek, "Bizim bu sorunumuz 10 yıldır devam ediyor. Burası köy merasıdır, bugün zorbalıkla, asker gücüyle buraya geldiler. Benim bu olaydan haberim yoktu. Bugün burada büyük bir olay çıkacak. Biz kendimiz 5 bin küçükbaş ile 200 büyükbaş hayvanla besicilik yapıyoruz. Başkası gelip burada ahır açmasın" dedi. Köydeki gerginlik devam ediyor.