Asya'nın en büyük pazarında devlet televizyonu McDonald's ve Fransız perakende zinciri Carrefour'u bozulmuş tavuk ve tavuk ürünleri satmakla suçladı.

Çin devlet televizyonu McDonald's ve Fransız perakende zinciri Carrefour'u bozulmuş tavuk ve tavuk ürünleri satmakla suçladı. Devlet televizyonu yayınında, global devlerin bir çok defa Çin'in 'Gıda Güvenliği' kurallarına aykırı davranarak tüketicileri mağdur ettiğini ve halk içinde endişeye yol açtığını bildirdi.

McDonald's Corp. ve Carrefour Inc. bugün birer özür mesajı yayınlayarak, Çin devlet televizyonunun dikkat çektiği olayları araştırdıklarını bildirdiler.

Televizyonda yayınlanan raporda Pekin'deki bir McDonal'ds restoranında tavuk kanatlarının piştikten 90 dakika sonra hala satıldığı oysa firmanın kendi işletme kurallarına göre bu sürenin 30 dakika olduğu bilgisi yer aldı. Rapor ayrıca, Zhengzhou'da ki bir Carrefour mağazasının çalışanlarının son tüketim tarihi geçmiş tavukların tarih etiketlerini değiştirerek satışa devam ettiklerini ve standart tavukların da serbest şekilde yetişen eski tip köy tavuğuymuş gibi pahalı fiyattan satıldığını belgeledi.

Çin, gıda güvenliği konusunda çok hassasiyet gösteren ülkelerden biri olarak tanınıyor. McDonald's internet sitesinde yayınladığı mesajda "McDonald's Çin bölümü gıda güvenliğine çok büyük önem veriyor. Rapor edilen durumu derhal soruşturmaya başlıyoruz. Tüm kullanıcı ve müşterilerden özür diliyoruz" dedi.

Haberturk