Son Dakika
Çarşamba, 30 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Mutfakdaki düşmanlar artıyor
Gıdadaki zararlı katkı maddeleri, genetiği değiştirilmiş organizmalar, plastikler, teflonlar, asbesler derken şimdi de ağır metaller. İnsanoğlu helakini kendi elleriyle hazırlıyor... İşte çarpıcı analizin sonuçları...

Metro Türkiye gıda ile temas eden ürünleri analiz ettirdi. Sonuç: Kebapçı şişleri çok vahim. Çatal, bıçak, çay kaşığı, paslanmaz çelik bıçak gibi mutfak ürünleri ondan da vahim çıktı. Hepsinden ağır metal sızıyor!

 

Metro, standartlara uymayan ekmek kızartma makinesi, kek-pizza kalıbı ve kebap şişlerini raflarından kaldırdı 
 
Metro Türkiye, ‘Gıda ile Temas Eden Ürünlerin Güvenliği Projesi’ kapsamında insanla doğrudan temas eden elektrikli-elektriksiz olmak üzere incelemeye aldığı 4 bin 383 üründen 451’ini analiz ettiğini ve bu kapsamda uygunsuz çıkan sekiz ürünü raflardan kaldırıldığını açıkladı. Metro Türkiye’nin 150 bin lira bütçe ayırarak gerçekleştirdiği test için ayrıca semt pazarlarından 32 adet değişik ürün üzerinde de hammadde analizi yapıldı. Test sonucuna göre durumu en vahim olan aletin kebap şişleri olduğu bildirildi.

 

Metro Türkiye’nin ‘Gıda ile Temas Eden Ürünlerin Güvenliği’ konulu toplantıda konuşan Metre CC Türkiye Genel Müdür Hakan Ergin, bu testlerle insanla doğrudan temas eden ürünlerde risk şiddeti ve olasılığını değerlendirdiklerini bildirdi.

 

Ergin, “Bizden analiz isteyen ve hiç bilgi vermeyen firmalara ait ürünlerin analizlerini de biz yaptık. Bu kapsamda incelemeye aldığımız 4 bin 383 üründen 451’i test edildi. Bu sonuca göre 1.77 oranında uygunsuz bulunan 8 ürünü raflardan kaldırdık. Ekmek kızartma makinası, kek kalıbı ve pizza kalıbı gibi ürünler raflardan kaldırıldı” dedi. İstanbul’da pazarlar ve restaurantlardan 32 değişik ürün topladıklarını dile getiren Ergin, “Onların da hammaddesini analiz ettirdik. Topladığımız 32 üründen tahta kaşık, su bardağı gibi gıdayla temas eden ürünlerin 20’si uygunsuz çıktı. Bunlarda uygunsuzluk yüzde 62.5 olarak belirlendi” dedi.

 

En vahim olanların ise kebapçı şişleri olduğunu belirten Ergin, kanat şişi, çöp şiş, kısa burgu kuşbaşı tavuk şişlerinde ağır metallerin, tavuk şişi ve adana şişinde korozyona rastlandığını söyledi. Ayrıca çatal, bıçak, çay kaşığı, paslanmaz çelik bıçak gibi mutfak ürünlerinde ağır metal ortaya çıktığını söyleyen Ergin, bazı kebapçı ve restaurantların kullandığı servis tabaklarının ise melamin olduğunun anlaşıldığını belirtti. (Radikal)

 

07.08.2009 09:48:00 Bu haber 3107 defa okundu
Mutfakdaki düşmanlar artıyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri