Son Dakika
Cuma, 21 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Monsonta haksız olduğu zamanda haklıdır. Çünkü...
On yıllardır ekmekte olduğunuz tohumu bu yıl yine ektiniz. Birgün bedenleri beyaz olsada ruhları kapkara adamlar gelip, 'bunlar bizimdir' dediler. İşte o gün ugündür ve bu saçma iddiaya karşı dirnemeniz mümkün olamayabilir. Çünkü mücadele ettiğiniz güç şeytan ve avanesi. Ama asla ümitsizlik yok. Hep birlikte olursa bu sorunu da aşabiliriz. Çünkü Allah bizimle beraber.

Bahçenizin üzerinde bir fırtına estiğini hayal edin ve şimdi genetiği değiştirilmiş tohumlar ekinlerinizin içinde. Çok uluslu bir şirket size bir ziyarette bulunuyor ve ekinlerinizden vazgeçmenizi talep ediyor ve daha sonra size patentli genetiği değiştirilmiş tohumları kullandığınız gerekçesiyle 200.000.-$’lık bir dava açıyor. David ve Goliath ın bu açık savaşında bir çiftçi bu büyük çok uluslu şirkete ve yaşayan bir organizmaya sahip olma haklarına karşı koyuyor.

MONSANTO'YU YENDİ

Percy Schmeiser  “Lisans alanlarını kontrol ederek Monsanto’nun ve kiraladığı insanların sürekli bizi izlediğini biliyorduk” diyor. Mahkeme Monsanto’nun lehine karar verince, Percy de çevreyi kirletme, tohumları yok etme ve iftira atmak gerekçeleriyle karşı dava açtı. 50 yıldır çalıştığı ekinlerin resmi olarak Monsanto tarafından alınması üzerine Percy çiftçilerin haklarını savunmak için ülke çapında bir kampanya başlattı.  Monsanto onu engellemek için elinden gelen her şeyi yaptı. “Monsanto büyüktür” diyordu bir gece telefonun diğer ucundaki ses “Kazanamazsın! Seni alacağız ve bu yaptıklarını ödeyeceksin!” diye tehdit etti.

Percy Monsanto’nun popüler bitki öldürücüsü “Roundup”ını kullanmıyordu. Percy öfkeli bir konferansında “insanlar gerçekten ne yediklerini kendilerine sormalılar?” diyordu. “Monsanto turuncu etmenin güvenliği olduğunu söylüyor. Onlar güvenlidir dedikleri için şimdi biz güvenli olduğuna inanacak mıyız?”

Percy Monsanto’nun Roundup (bitki öldücü)ı engellemek için geliştirdiği Kanola tohumlarını hiç kullanmadı. Mahkeme Monsanto’nun tohumlarının çapraz tozlaşmanın bir ürünü olsa bile patentleri dolayısıyla Monsanto’nun bütün tohumların sahibi olduklarına karar verdi. GDO’lu tohumlar tabiî/geleneksel tohumlardan daha düşük mahsul ve gittikçe artan toxic (zehirli) gıdalar veriyor.

Percy durumu şöyle özetliyor: “İnsanlar GDO’yu istemiyor, kimse toxic/zehirli gıdalar istemiyor. GDO’lu ve GDO’suz gıdaların bir arada olmaları diye bir şey yok, tümünün GDO’lu olmaları an meselesi…”

TARLANIZA HABERİNİZ OLMADAN TOHUM ATIYORLAR

Monsanto, kendi tohumlarının Monsanto’nun tohumlarıyla karıştırıldığından haberi bile olmayan birkaç çiftçiye 20.000.-$ ile 100.000.-$ arasında cezalar kesti. Troy “Amerika’daki mahkemelerin çalışma sistemi şu şekilde: “Kim dengenin diğer tarafına daha fazla para yığarsa o kazanır” diyor.

Yasal harçlar 400.00.-$ olunca Monsanto’ya karşı olan davasını kaybetti. Monsanto bazı çiftçilere Monsanto’nun tohumlarını kullanmakta şüphe eden çiftçileri kendisine bildirmesi için deri ceketler verdi. Bu rakipleri elemenin bir yoluydu ve Percy’nin karısının da inandığı gibi artık çiftçiliğin iyi bir yanı kalmadı. “Kimse kimseye artık güvenmiyor” diye iç çekiyor Percy nin karısı.

Percy yüksek mahkemeye başvuruyor. Tarlasında anlaşmayı ihlal eden Monsanto tohumlarının patent dışı çalışma ile roundupun tarlasına püskürtüldüğü anlaşılınca Percy  200.000.-$ ceza ödemeye mükellef değildir kararı verilmiştir. Gözleri yaşlarla dolan Percy: “Bugün kişisel bir zafer kazanılmıştır!”

“Altı yıllık bir kişisel mücadele... Biz çiftçilerin yıldan yıla kendi tohumlarını ekebilmeleri için, çiftçi hakları için savaştık. Buralara geleceği hiç aklımıza gelmemişti…”       

MONSANTO'NUN MAHKEMESİ: "BÜTÜN EKİNLER MONSANTO'NUN" DEDİ

Fakat mahkeme aynı zamanda Monsanto’nun içlerindeki bir genden dolayı bütün ekinlerin sahibi olduğuna da karar vermiştir.

Kararlılıkla “Yüksek mahkeme kararı tekrar değerlendirmelidir” diyen Percy; “Verdikleri karar şu anlama geliyor, bir kurum içine gen ekledikleri ya da patentini aldıkları her şeyi kontrol edebilir. Şimdi cevaplardan daha fazla sorulara ihtiyacımız var. Hayatın sahibi kimdir?” diye soruyor.

Kaynak: RT.com'da yer oalan Davit ve Monsanto'nun hikayesi, Gıda Hareketi için Mustafa Bilici tarafından tercüme edildi.

19.03.2012 13:35:00 Bu haber 3995 defa okundu
Monsonta haksız olduğu zamanda haklıdır. Çünkü...
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri