Son Dakika
Salı, 1 Aralık 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Monsanto, tohum devi Syngenta'yı satın alıyor
ABD'li tohum biyoteknolojileri ve kimyasalları üreticisi Monsanto, İsviçre'li rakini Syngenta'yı satın alarak dünya tohum pazarında tekel olmak istiyor. Bu gerçekleşirse, dünya pazarında sadece genetiği değiştirilmiş tohumlar kalacak

Osman Hulusi Boyraz/ Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, dünyadaki tohum pazarında tekel olmaya çalışıyor. ABD menşeli tarım ve tohum biyoteknolojileri ve kimyasalları üreticisi Monsanto, dünyadaki en büyük rakini Syngenta'yı satın alarak pazarın neredeyse tamamına hakim olmak istiyor.

ABD'li firma İsviçreli rakibinin hisselerinin tamamını satın almak için 45 milyar doları gözden çıkardığını açıklamıştı. Monsanto, Syngenta'ya hisse başı 449 İsviçre Frangı (490 Amerikan doları) değer biçti. Ancak İsviçreli şirket ABD'nin teklifini reddetti. Monsanto, teklifinin reddedilmesine rağmen şirketi satın almakta kararlı olduğunu belirtiyor ve teklifini daha yüksek bir rakama güncelleyrek Syngenta'yı satın almayı yeniden deneyeceğini belirtiyor.

ABD'li şirket böylelikle Syngenta'nın pazarına ve müşteri kitlesine ulaşmayı hedefliyor. Ancak bu satın almanın gerçekleşmesi durumunda dünya tarımına genetiği değiştirilmiş tohumların hakim olacağı endişesi dile getiriliyor.

İnsan sağlığı ve gıda güvenliğiyle ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, ABD'li Monsanto şirketinin birçok üsürünün genetiğinin değiştirilmiş olduğunu ve bunların insan sağlığına olumsuz etkisi olduğunu dile getiriyor. Monsanto'nun İsviçreli firmayı satın alma konusunda bu kadar ısrarcı olmasının arkasında da bu kötü şöhreti, yeni oluşumla birlikte silmeye çalışma arzusunun olduğu belirtiliyor. Monsanto bunun için etkin bir sosyal medya kampanyası yürüterek, insanları GDO'lu tohumların sağlığa zararlı olmadığına ikna etmeye çalışıyor. 

[Monsanto'nun GDO'lu tohumlarına karşı başlatılmış kampanyalardan bazılarının afişleri]

18.05.2015 16:35:00 Bu haber 9641 defa okundu
Monsanto, tohum devi Syngenta'yı satın alıyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri