Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Mısır şurubu tehlikesi Prof Dr Sefa Saygılı
Şeker pancarı havayı en fazla temizleyen bitkilerden biridir ve yetiştirilmesinde fazla su istemez. Bu yüzden şeker üretiminin şeker pancarına dayanması hem çevre sağlığı hem de bir çok kişiye iş sağlaması sebebiyle büyük bir önem taşımaktaydı.

2001 yılında şeker üretimimize sebebi bilinmeyen bir şekilde mısır şurubu kotası konuldu. Önce “şeker üretiminin % 7,5’i nişasta bazlı şekere dayalı olacak” diye başlayan bu yaklaşım, ertesi yıl % 15’e çıkarıldı. Türkiye’de  bu üretimi destekleyecek kadar çok mısır yetiştirilmediğinden bu kez meşhur GDO’lu mısırlar ithal edilmeye başlandı. Oysa mısırdan elde edilen şurupta daha çok (glikozun dört misli) fruktoz bulunmakta ve bu şurup günümüzde tüm meşrubat, bisküvi  ve ucuz tatlı yapımında kullanılmaktadır.

Fruktoz insan metabolizması için uygun bir şeker türü değildir. Fruktoz, şeker metabolizmasını düzenleyen insülin salgısını etkilememekte, doyum hissi oluşmadığından, bir yönden tüketimin artışına sebep olurken, diğer yönden de sağlık açısından ciddi riskleri beraberinde getirmektedir.  Vücuda alınan fruktoz hızla bir yağ olan trigliseride çevrilmekte ve yağ dokusunda depolanmaktadır. Mısır şurubundan elde edilen yüksek fruktoz içerikli şeker, iç organlarda ve karın içinde yağlanmanın en önemli sebeplerinden biridir. Bu yağlanma metabolik sendrom olarak bilinen tablonun oluşmasına ciddi katkıda bulunmaktadır. Buna bağlı olarak şeker,  siroz, karaciğer kanseri, karaciğer ameliyatı ve nakli gereken hasta sayısı da artmaktadır.  

Mısır şurubunun ortaya çıkardığı metabolik sendrom ayrıca obezite, şeker metabolizmasının bozulması ve kalp hastalığına zemin hazırlayan hipertansiyona yol açmaktadır. Çünkü fruktoz açlık hissini gidermemekte, kişide aşırı yeme davranışı engellenemediğinden şişmanlık kolaylıkla oluşmaktadır. Aşırı fruktoz tüketimi hem karaciğer hem de yağ dokusu başta olmak üzere bütün dokularda insülin direncine ve bu yolla diyabet hastalığına sebep olmaktadır.

Maalesef fruktoz; meşrubatta, tatlandırılmış endüstriyel büskivi yapımında, tadlandırılmış yoğurtlarda, tatlılarda, hamburger etlerinde, sosislerde ve daha hemen her şeyde kullanılmaktadır.

Mısır şurubu ile mücadele etmek hepimizin görevidir. Bu konuda uyarıcı görevimizi yapmak zorundayız.

Kaynak: Araştırmalara göre nişasta bazlı şeker (mısır şurubu) metabolik sendrom ve pankreas kanserine yol açıyor. Ayşen Eliçin’in Dr. Yavuz Dizdar’la röportajı.  Medical Tribune, 25 Şubat 2011

13.10.2011 Bu yazi 6657 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri