Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Meyve sularında kanser riski
Tabii ürünlerden uzaklaştıran endüstriyel gıdalar sağlığı tehdit etmeye devam ediyor. Tehlikeli ürünlere şimdide meyve suyu diye satılan kanserojen katkılı ürünler eklendi. Hazır meyve sularında 2,5 ile 10 katı arasında miktarında kanserojen maddeye rastlandı.

Milyonlarca çocuk tarafından her gün tüketilen meyve sularında “güvenli” oranın 2.5 ile 10 katı arasında miktarında kanserojen maddeye rastlandı.

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalarda Danimarka, İskoçya ve Yunanistan’da yaygın olarak tüketilen 42 meyve suyu analiz edildi.

Buna göre içeceklerin 16’sında kansere yol açabilen “antimon” isimli kimyasallara rastlandı. Bilim adamları bu kanserojen maddenin meyve sularına plastik pet şişelerden geçtiğini ve meyve sularındaki asidin de bu süreci hızlandırdığını tahmin ediyor. AB’deki musluk sularında her litre için en fazla 5 mikrogram antinom kimyasalı bulunmasına izin veriliyor. Maddenin kanser, kalp ve akciğer sorunlarına yol açabildiği tahmin ediliyor.

02.03.2010 22:22:00 Bu haber 5019 defa okundu
Meyve sularında kanser riski
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri