Son Dakika
Salı, 29 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Mecbur kalmadan ölüm tüneline girmeyin
Son günlerden herkes radyasyondan çekiniyor. Oysa girdiğiniz her kapıdaki güya kontrol eden aletler kanser saçıyor. Ayrıca filme gönderdi diye sevindiğiniz doktor aslında sizi başından savmış olabilir.

Hastaneye götürülen çocuklara gerekli müdahaleler yapılmasına rağmen ailelerin, 'bir de tomografi çektirelim' ısrarı doktorları zorda bırakıyor.

Küçük çocuklarda düşme sonucu oluşan kafa travmaları, acil servise başvurularda ilk sırada geliyor. Gerekli müdahaleler yapılmasına rağmen kaygılı aileler, 'bir de tomografi çektirelim' ısrarında bulunuyor. Tomografinin sakıncalarına dikkat çeken uzmanlar ise gereksiz radyasyona maruz kalan çocuklarda ileride kanser olma riskinin üst seviyeye çıktığını belirtiyor.

Doç. Dr. Niyazi Özüçelik, Kanser Haftası dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu. Özüçelik, tek bir beyin tomografisi çekimi ile 1 yaşındaki çocuğun maruz kaldığı iyonize radyasyona bağlı kanserden ölme oranının, yaklaşık bin 500 kişide 1 olduğunu bildiriyor. Bu oranın 10 yaşındaki çocukta 5 binde bir olduğuna dikkat çeken Özüçelik, "Biz incelemeler sonucunda aileye 'çekmeye gerek yok' diyoruz. Fakat aile gidip, başka hastanede çektiriyor." diyor. Özüçelik, Dünya Sağlık Örgütü'nün de tomografiyi 'kanserojen' olarak sınıflandırdığını kaydediyor. Her düşen çocuğa bilgisayar tomografisi çektirme anlayışının yanlış olduğunun altını çizen Özüçelik, "Doktorlar gerekli görürse tomografi çektiriyor. Eğer doktor istemediyse tomografiye gerek yok. Ailelerin bu konuda hekime güvenmesi gerekiyor." uyarısında bulunuyor.

Öte yandan bebeklik döneminde (0-1 yaş) düşük dozlu radyasyona maruz kalan çocukların ise ileride belirli zihinsel yetenekleri bozuluyor. Özellikle dikkat, motorik akılcılık (oyun anlayışı), yaratıcılık, inisiyatif kullanabilme yeteneği ve taktik gibi özelliklerde sıkıntı yaşanıyor.

GIDA HAREKETİ UYARIYOR

Doktor istese de çaresiz olmadıkça rontgen, MR, sintigrafi, tomografi, mamgrofi gibi çekimlerle radyasyona maruz kalmayın.

Alıveriş merkezi, oteller, kamu binaları gibi her önüne gelen yere konulan X Ray giriş kontrol dedektörlerinden geçmeyin.

Wifi (kablosuz) aletleri azaltın.

SAR değeri düşük (0,8'inden daha az olanlar) cep telefonu kullanın.

08.04.2011 09:21:00 Bu haber 4642 defa okundu
Mecbur kalmadan ölüm tüneline girmeyin
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri