Son Dakika
Perşembe, 27 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
McDonald's: 'Helal' ürün satmıyoruz!
Almanya'dan gelen bir e-posta'da McDonald's'ın helal ürün yapmadığı belirtiliyordu. Gelen linki tıkladığımızda aşağıdaki haberle karşılaştık. Haber normaldi ama anormal olan McDonald's gibi bir markanın helâl ürün satmasını beklemekti. İşte ayrıntılar...

Önce gelen e-postanın notasına virgülüne dokunmadan metninini yayınlayalım. Sonra ise Gıda Hareketi'nin yaklaşımını.

McDonald'sa Almanya`da sattıkları hamburgerlerde ki etlerin helal olup olmadığını sorduk. Firmanın bize gönderdiği cevapta helal sertifikalı ürünlerinin olmadığıdır. Helal hamburger satma planlarının olmadığınida bildirdiler. 
Ayrıca tatlı çeşitlerinden Profiteroles, Tiramisu-Torte ve Schwarzwälder Kirschschnitte adlı tatlı çeşitlerinin alkol içermektedir. Milchshakes mit Erdbeergeschmack adlı çilekli sütlü içecekte kullanılan aroma etil alkol içermektedir. 

Gerne erhalten Sie die gewünschten Informationen: 
• Momentan bieten wir bei McDonald's Deutschland keine Halal-Produkte an und planen auch keine Einführung derer. Der Grund hierfür sind die strengen Richtlinien bei der Halal-Produktion und die damit verbundenen Maßnahmen in unseren Restaurants, die wir derzeit nicht umsetzen können (100 %`ige Produktionstrennung; Mitarbeiter, die nur halal-produzierte Ware zubereiten). 

• Alkohol ist in folgenden McCafé Produkten enthalten: 
- Profiteroles, 
- Tiramisu-Torte und 
- Schwarzwälder Kirschschnitte. 

• Bei der Herstellung unseres Milchshakes mit Erdbeergeschmack wird im Erdbeer-Aroma des Erdbeer-Sirups Alkohol als Lösungsmittel verwendet. 

Schön, wenn ich Ihnen mit diesen Informationen weiterhelfen konnte. Haben Sie dazu noch weitere Fragen? Dann schreiben Sie einfach eine E-Mail an info@mcdonalds.de: Wir sind gerne für Sie da. (Kaynak)

Beste Grüße aus München 
Claudia Schienle 
Specialist 
Customer Service 
McDonald's Deutschland Inc. 
Drygalski-Allee 51 
81477 München 
Mail: service@mcdonalds.de 
Tel.: +49 (0)89 785 94-413 
Fax: +49 (0)89 785 94-278 
www.mcdonalds.de

 

GIDA HAREKETİ DİYOR Kİ:

Yıllardır mezkur firmanın Yahudi olduğu için ürünlerinin helal olduğu ve batılı ülkelere gidenlerin bu firmanın hamburgerlerini yiyebilecekleri öğütlendi. Hatta halen kaşer (Yahudilerin Kosher) damgalı ürünlerini yenilebileceği söylenir. Bazı fıkıhçılar bile kaşerli ürünleri önerir. Oysa kaşerli ürünler, Müslümanlar açısından tüketilebilir değildir. Çünkü alkol üçerebilirler. Çünkü kaşer sadece domzu içermeme garantisi taşır. Ayrıca kesimin Allah adına yapıladığı da tartışmalıdır. Bazı alimler Yahudileirn kesiklerini Müslümanların tüketemeyeceğini de belirtir.

McDonald's gibi bir grup siyoniste ait bir firmadan Müslümanların beklenti içinde olmaları garip, üzüntü verici ve bir okadarda kompleksi içeren yuhalanacak bir davranıştır.

Helâli arzu eden Müslüman, biraz gayret edecek bulamama ihtimaline karşın, evinde ürettiği helallerini yanında taşıyacaktır. 100 yıldır kolaycılığa alıştırılan Müslümanların, başkalarından çözüm beklemeleri büyük bir bevaldir.

Ehli kitap, koşer ve helâl

Ehli Kitabın kestiği yenir mi?


28.11.2010 15:01:00 Bu haber 24341 defa okundu
McDonald's: 'Helal' ürün satmıyoruz!
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri