Son Dakika
Cuma, 30 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Maraş'tan bir mektup geldi dediler ki hayvancılık ölmüş!.. Ali Ekber Yıldırım
Bilinen bir türküdür. "Maraş'tan bir haber geldi/Dediler ki meyrik öldü."

Bize de Maraş'tan bir mektup geldi. Okuyunca hayvancılığın nasıl yok edildiğini öğreniyorsunuz.
Zaman zaman görüşlerine yer verdiğimiz Eşref Şekerli, Kahramanmaraş'ta süt hayvancılığı yapıyor. Hayvan alıp satıyor. Asıl mesleği olan kuyumculuk hassasiyeti ile bu işi yapmaya çalışıyor. Birçok kimsenin göremediği bakış açısı ile hayvancılığı sorguluyor, inceliyor ve yol gösteriyor.
Eşref Şekerli, yine çok tartışılacak bir konuyu bize yazmış. Hayvancılık yapanların sürekli zarar ederken, onlara yem, makine, ilaç, ekipman, malzeme satanların nasıl büyüdüğüne dikkat çekiyor.

Eşref Şekerli'nin mektubu şöyle:
"Ali Bey, hayvancılık sektöründe hayvancılık yapan her geçen gün zarar edip iflas ederken, onlara makine, ekipman, yem, sperma, ilaç, satan sektörler büyüme rekorları kırıyor.
Bu işe başladığımda en zengini bendim. Şimdi hepsine borçluyum. Köy garajındaki arpa satan tüccardan tutun makine ekipmanımı tamir ettirdiğim kaynakçıya bile borcum var. Makine ekipman fiyatları ile bazı güncel kullandığımız malzemelerin fiyat karşılaştırmasını aşağıda bilgilerinize sunuyorum.
Yem karıştırma vagonu (8 metreküp) 45 bin lira, 2010 model son teknoloji Volkswagen Tiguan aynı fiyat. Birisi demir yığını, diğeri konfor ve teknolojide son nokta.
Sağım sistemi (2x10) 50 bin euro. 2010 model Mercedes C 180 aynı para.
Kare balya makinesi 45 bin lira bir emeklinin ömrü boyu alacağı ikramiyeden fazla. Yine son model bir araç fiyatı.
Piknik tüpü contası 5 kuruş. Aynı malzeme sağım sistemi süt ölçer contası ise 20 euro.
Süt pompası olunca 750 euro olan bir pompa, su pompası olunca sadece 200 lira. Üstelik aynı marka.

Traktör römorku 25 bin lira. Direksiyonu bile yok. Kendi başına gidemez, motoru yok, koltuğu yok. 2008 model Nissan Navara ile aynı fiyat.
Traktör en ucuzu 50 bin, en pahalısı 250 bin euro. Ne bu Ferrari mi, Mercedes mi? Hangi fazladan donanım var bu traktörlerdeki bu fiyat olsun. Aynı traktör ikinci ele düşünce yarı fiyat oluyor. Peki soracaksınız neden insanlar ikinci el almazlar? Çünkü kredi çıkmaz çıksa da vadesi kısa, faizi çok olur. Anlayacağınız tam bir cadı üçgeni.
Buzağı kulübesi 500 euro, buzağının kendisi 700 lira.
Sağım sistemi temizleyecek dezenfektan satılıyor 5 litrelik fiyakalı bir bidon 25 lira. İçerik ne biliyor musunuz? Hipo, yani çamaşır suyu. Gerçek fiyatı 4 lira. Ama adı sağım sistemi dezenfektanı olunca fiyat en az 5-6 kat artıyor.
Makine ekipmanlarından tırnak bakım travayi 4 bin lira. Evinize oturma odası mobilyası alırsınız bu paraya.
Süt soğutma tankı (6 tonluk) 45 bin lira, orta ölçekli bir dükkan sermayesi.
Mama kazanı 5 bin lira on adet çamaşır makinesi alırsınız bu paraya.
Toprak işleme makinesi bir demir yığını, 2 ton demir 20 bin lira. 40 adet bulaşık makinesi alırsınız bu paraya.

Çift sıra silaj makinesi, 50 bin euro. Ev alınır bu paraya Anadolu'da. Bir işletme bunu 10 senede amorti edemez. Devletin yüzde 50 hibesi var bu makineye. Parayı ithalatçı kazanıyor. Aynı makine Almanya'da 20 bin euro.
Silaj paketleme makinesi 400 bin lira. Bir servet sanki. Fabrika kuruyoruz bu paraya. Helikopter alınır.
Kendi yürür silaj makinesi 500 bin lira. Bu paraya da 2000 model uçak alınır.
Bir sağım sisteminin yıllık bakımı 15 bin lirayı buluyor. Şehirlerarası yolcu taşıyan bir Mercedes otobüsle aynı.
Veteriner hayvanı doğurtuyor ücreti 200 lira. Doğmasa daha iyiydi. İlacı, kireci, aşısı kulübesi ve daha neler neler hepsi masraf.
İlaçlar başlı basına bir dert. Probiyotikler, enzimler. "Şunu almazsan hayvan ölür. Bunu uygulamazsan süt vermez. Şu ürün sütü arttırır, bu eti arttırır" diyerek sizi almaya mecbur ederler.

Birde ne hikmetse fiyatlar hep Euro. Biz Avrupa'da mı yaşıyoruz ki euro. Euro düşerse de dolara çevirirler, oda düşerse, TL'ye.
Sonuç olarak hayvancılık yapan hep kaybeden, bize girdi sağlayan, malzeme veren hep kazanan oluyor.

Son 5 yılda çok kapanan çiftlik var. Ama hiç kapanan yem fabrikası yok. Hatta son 2 yılda ciro, kârlılık ve şube sayısında rekor kırıyorlar.
Sperma ve ilaç satan şirketlerin cirolarına ulaşmak hayal. Birde enteresan olan, ilaç ve ekipman satan şirketlerin çalışanları bile bizden konforlu araçları, giyim kuşamları, cep telefonları var. Biz ilkleri hep onlarda görüyoruz. En akıllı personeli onlar tutabiliyor. Üstelik 5 bin liraya kadar maaş verebiliyorlar. Ben sıradan elemanlarla çalışıyorum, bin 500 liradan fazla maaş veremediğim için elemanın çapsızı da beni buluyor. Bu defa satıcı daha ikna edici, alıcı sadece promosyon odaklı olunca işletme hepten kaybediyor.

Ahırlar başlı başına bir maliyet. Amortismanı yıllar sürecek bir yatırım.
Bence bilinçli olarak bu sektör sömürülüyor. Devlette bu sömürü düzenine farkında olmadan yahut bilerek sebep oluyor.
Kırsal kalkınma desteği ile yüzde 50 hibe sağlıyor. Bakın hibeye giren ürünler normal fiyatından yüzde 30 ile yüzde 50 daha pahalı. Niye? Hibe alıyorsun ya. Hibe hayvancıya mı yoksa makineyi üretene mi veriliyor? Anlamadım ki.
Sıfır faiz yahut normal faizle yatırım yapan, kendi parasıyla yatırım yapmayan herkes bu fiyatları sorgulama fırsatı bile bulamadan satın alıyor. Parası peşin, elinde olana firmalar mal satmak istemiyor. Kredili olan müşteriler tercih ediliyor. Böylece hayvancılık bir çok kimseye ve kesime ekmek kapısı oluyor. Hayvancının canı çıksın.
Yem bitkisi eker hayvancı dane mısırın kilosu 570 kuruş. Mısır tohumu 25 kiloluk torba 250 lira yani kilosu 10 lira.

Nedir bu fiyatlar?
Bizim üretmeye çalıştığımız litresi 85 kuruş olan süt için mi?
Tanesi 700 lira olan buzağı için mi?
Yoksa kilosu 14 lira olan et için mi bu kadar para yatırıyoruz.
Uyanalım artık. Hayvancılık yapalım derken servetimiz elimizden gitti. Bizden başka herkes bu işten para kazanıyor. Biri bizi gaza mı getirdi. Bilmem ama bilerek yaptıysa helal olsun."
Hayvancılığa yatırım yapanlar ve yapacak olanlar birde yukarıda okuduğunuz bilgiler ışığında değerlendirmenizde yarar var. Hayvancılığa yapılan yatırımlardan kim kazançlı kim zararlı çıkıyor?

11.10.2012 Bu yazi 4828 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri