Son Dakika
Salı, 13 Kasım 2018 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Macaristan hükümeti GDO’lu tarlaları imha etti tohum şirketlerine el koydu
GDO’lu ürün ekim ve kullanımı yasak olduğu Macaristan’da gizli ekilmiş GDO’lu mısır tarlaları tespit edilerek imha edildiği ve GDO'lu tohum getiren şirketlere de el konulduğu öğrenildi.

Macaristan hükümetinin GDO yasağını tavizsiz uygulayacağını belirten Kırsal Kalkınma Bakanlığı Besin Zinciri Kontrol ve Tarım Genel Müdürü Endre Kardeván; “Macaristan herhangi bir yerinde GDO’lu tarım yapılmasına izin verilmez. Sürekli yapılan denetimlerde ve çiftçiler tarafından ihbarlarda belirtilen tarlalarda yapılan denetimlerde GD’li mısır ekilmiş tarlalar tespit edildi. Polenlerin çevreye yayılması ve toprağa bulaşmasına yönenilik önlemler alındıktan sonra bu tarlalarda ürünler imha edildi” dedi.

Macaristan Hükümeti ve Kırsal Kalkınma Bakanımızı Dr. Fazekas Sándor’ın GDO’larla Macaristan’ın kirletilmesinin asla izin verilmeyecek diyen Tarım Genel Müdürü Endre Kardeván, yasağı ve nedenlerini çiftçilere anlatmakla kalmayıp sahada sürekli denetim yapmakta olduklarını ifade etti.

GDO’LU TOHUMLAR ÜCRETSİZ DAĞITILIYOR

Tohum şirketlerinin çiftçilere ücretsiz tohum vererek GDO’lu ekimler yaptırdıklarını açıklayan Kardeván; Macaristan yasalarına göre GDO’lu tohumların ülkeye girmesi her ne şekilde olursa olsun yasaktır. Bu yasağa rağmen tohumların gizlice sokulduğu ve ekim yaparak Macaristan tarım alanları ve florasını kirletmek istenmiştir. Yasağı ihlal edenler asla cezasız kalmayacaktır. Dışişleri Bakanlığımızda GDO’lu tohumları izinsiz olarak ülkeye okan tohum şirketleri hakkında çalışma yürütmektedir” dedi.

SANIK YİNE MONSANTO VE PIONEER

Macaristan Macaristan, Kırsal Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Lajos Bognar ise ele geçirilen GDO’lu tarlanın 1.000 dönüm olduğunu, tohumların ise Monsanto ve Pioneer’a ait olduğunu bildirdi. Macaristan’ın birçok Avrupa ülkesinin aksine Biyoteknoloji karşı cesur bir duruş sergilediğini belirten Müsteşar Yardımcısı Lajos Bognar; “Macaristan, pek çok Avrupa Birliği ülkesinin aksine, genetiği değiştirilmiş (GM) tohumları yasaklanmış olan bir ülkedir” dedi.

TOHUM ŞİRKETİNE EL KONULDU

Denetimleri sürdürmesek binlerce hektar alana ekmekten ve Macaristan topraklarını kirletmekten hiç çekinmeyecekleri belirtilen açıklamada, Macaristan’a genetiği değiştirilmiş tohum getiren tohum şirketlerini ihbar eden çiftçiler ödüllendirildiği bildirildi. Baranya ilçesindeki GDO’lu tohumları dağıttığı tespit edilen tohum şirketine el konularak tasfiyesine başlandığı öğrenildi. Macar basının yer alan haberlere göre GDO’lu tohumları Macaristan’a sokan Monsanto ve Pioneer şirketlerinden elde edilecek tazminat ise alacağı olan ve zarar gören çiftçilere ödenecek.

BENZER BİR OLAY PERU’DA DA YAŞANDI

GDO’lu tohum ekiminin yasak olduğu Peru’da yasağı delmek amacı taşıyan benzer bir olayın yaşandığı, Peru hükümetinin ekimi yapılan GDO’lu ürünleri imha ederek ağır cezalar uyguladığı öğrenildi.

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • EKREM SAĞIR
  yaşşaa
  YYAŞŞA BAKAN
  08.12.2011 14:43:06

 • adem oğlu
  müthiş
  müthiş bir haber, Macaristan ellerine sağlık
  06.12.2011 18:19:55
06.12.2011 11:26:00 Bu haber 13356 defa okundu
Macaristan hükümeti GDO’lu tarlaları imha etti tohum şirketlerine el koydu
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri