Son Dakika
Perşembe, 28 Mayıs 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Lavaboya dökülen kullanılmış yağlar hayatı tehdit ediyor
Yağlık bitkilerden elde edilen kızartma yağlarının kullanıldıktan sonra lavaboya dökülmesi halinde 1 litre yağ 1 milyon metreküp suyu kirletiyor.

Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin (WWF) resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, kızartmalarda kullanıldıktan sonra lavaboya dökülen bitkisel yağların müthiş bir su kirlenmesine yol açtığı ve sadece 1 litresinin 1 milyon metreküp suyu kirletebildiği açıklandı. Evsel atık nedeniyle oluşan su kirliliğinin yüzde 25'ini bitkisel atık yağların oluşturduğu, sudan hafif olduğu için su yüzeyinde kalan bitkisel yağların havadan suya oksijen transferini engellediği, bunun deniz canlılarının yaşamını olumsuz etkilediği kaydedildi. Bu kirlenmenin 20 yıl içinde deniz, akarsu ve göllerdeki yaşama büyük zararlar vereceği bildirildi.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 1 milyon 650 bin ton civarında bitkisel yağ üretimi gerçekleştiği ve bunun 350 bin tonunun bitkisel atık yağ olarak geri döndüğü belirtilen açıklamada, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kurduğu ekiplerle bu yağları topladığı, sabun ya da bio-dizel olarak tekrar ekonomiye kazandırdığı hatırlatıldı. Özellikle lokanta ve fast-food türü işletmelerin atık yağ oluşturmada önemli rol oynadığı, bazı işletmelerin bu yağları tekrar kullanarak kanser hastalığına davetiye çıkardığı ya da lavaboya dökerek su kirliliğine neden olduğu belirtildi. 350 bin tonluk atık yağın bio-dizel olarak tekrar kazandırılması halinde Türkiye'nin 1 milyar dolarlık bir kazanca kavuşacağı, vatandaşların WWF ya da İl Çevre ve Orman Müdürlükleri'ni araması halinde evlerinde ya da işyerlerinde biriken bu yağların ekiplerce toplanacağı açıklandı.

Yağ terörü ve devletin yağ terörünün neresinde yer aldığını görmek için tıklayın.

Tüketiciye atık yağ yediriyorlar!

 

22.03.2009 21:56:00 Bu haber 15023 defa okundu
Lavaboya dökülen kullanılmış yağlar hayatı tehdit ediyor
Kullanılmış yağlar, Çevre Bakanlığı'ndan kullanılmış yağları toplama izni almış firmalara verilmek yerine hemen bütün mutfaklarda lavabolara boşaltılmaktadır. Bu yağların usulüne uygun toplanması ve işlenmesi ve imhasından belediyeler sorumludur. Bu konuda kamu kurumları ve başta belediyeler görevlerini yapmak bir yana kendi yağlarını kanalizasyona boşaltmaktadırlar. Bunun yanısıra lokantalar, hazır yemek yapbirakları, fastfoodlar, kamu kurumu mutfakları atılması gereken bu kullanılmış yağları tekrar tekrar kullanarak insan sağlığını tehdit etmekte ve kanseri yaygınlaştırmaktadırlar.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri