Son Dakika
Pazar, 17 Ekim 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Közlenmiş patlıcan Prof Dr Sefa Saygılı
Geçenlerde markete gidip közde patlıcan almak istediğimi, ancak muhtevasında şeker olduğunu ve bu yüzden vazgeçtiğimi yazmıştım.

Közde patlıcana, közde bibere, barbunyaya, pilakiye, turşuya, neredeyse her türlü konserve gıdaya şeker katıldığını ifade etmiştim. Artık şeker pancarından elde edilen şekeri bile aradığımızı, şimdilerde glikoz ve fruktoz şurupları katıldığını yine söylemiştim. Halbuki şeker uzmanların oy birliği ile bir numaralı halk sağlığı düşmanıdır. Şeker tüketimi arttıkça obezite, diyabet, kalp hastalıkları, mide-barsak hastalıkları, zihinsel problemler gibi hastalıklar bünyemizi sarar, toplumda görülme oranı artar, artmaktadır.

Markete son gittiğimde yine rafları dolaşırken Almanca markalı közde patlıcan şişesi gözüme çarptı, acaba ithal mi diye inceledim. Gördüm ki Türk malıydı Almanya’ya ihraç için üretildiği anlaşılıyordu.

Gıdanın içindekiler Almanca yanında dilimizde de yazılmıştı. Aaa ne göreyim! Avrupalı yesin diye hazırlanan közlenmiş patlıcanda şeker yoktu. Aynı firmanın ülkemize yönelik kutusunda ise şeker katıldığı yazılıyordu. Alman'ın sağlığına gösterilen titizlik maalesef insanımızdan esirgenmişti. Üzülmemek elde değildi.

Son olarak aman şekerden uzak duralım, sağlığımızla kimseyi oynatmayalım.
 

15.11.2011 Bu yazi 9932 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri