Son Dakika
Perşembe, 29 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kolesterol ilacı tartışmasına öneriler Ali Atıf Bir
Prof. Dr. Canan Karatay Efendigil ve Kardiyoloji Derneği arasındaki "kolesterol ilacı" tartışmasının daha sağlıklı yürümesi için taraflara iki önerim var.

Prof. Efendigil basın toplantısında ilkinden biraz söz etmeye çalıştı ama altının daha açık çizilmesi gerektiğine inanıyorum.

İlk öneri

Tıp alanı "deneylerdeki örnek sayılarının azlığı, insan denilen canlının genetik kodlara ve çevreye göre farklılık göstermesi, etik nedenlerle insanı örnek olarak kullanmanın zorlukları, buna karşılık bir hastalığı meydana getiren değişkenlerin çok sayıda olması ve de interaktif etkileri olabilmesi nedeniyle (örneğin kolesterolünüz yüksekse et yerseniz bir şey olmaz ama etle birlikte tatlı yerseniz damar yağlanır gibi) sosyal bilimlere yakın bilimdir."
Bu nedenle çoğu zaman bilimsel araştırmalar yapan araştırmacıların varsayımlarına göre farklı sonuçlar gösterebilir. Bu farklı sonuçlara göre de o bilim dalı alt cemaatlere ayrılabilir. Bu doğal bir süreçtir. Bu süreç sonunda bazen ayrı yollar, ayrı nedenler, ayrı tedavi şekilleri, ayrı ilaçlar çıkar. Bazen ise tek yere varılır, tüm bilim dalı aynı sonucu kabul eder. Bu tartışmayı halk önünde yapmadan önce bu "bilimsel bilgi arama sürecini" kamuoyuna iyi anlatmak gerekir.

İkinci öneri

İkinci önerim Kardiyoloji Derneği'nin bu tartışmadan çekilmesi. Çünkü bu tür dernekler hayatta kalabilmek, üyelerine iyi hizmet verebilmek için her yıl yaptıkları kongrelerde ilaç firmalarından büyük sponsorluk ücretleri alıyorlar. Ayrıca işin doğası gereği ilaç firmaları dernekleri çeşitli projelerde "güven" unsuru yaratmak üzere kullanıyor. Bu nedenle bir tarafı tutmaları etik açıdan tartışma konusu olabilir. Doğrusu çıkıp işin uzmanlarının bireysel açıklama yapmaları. Böyle yapılırsa tartışma daha sağlıklı yürür.

Üçüncü öneri

Üçüncü önerim ise basının önüne bu konuda çıkan akademisyenlerin ilaç firmalarıyla olan danışmanlık ilişkilerinin açıklanması. İlaç firmalarının akademik hayata katkı yapmaları kadar doğru bir şey yok. Bu katkılar olmasa birçok hastalığa çare bulmak mümkün olmazdı. Ama ortada iknanın söz konusu olduğu birtakım "gri" alanlar varsa ilaç firmalarının sözcü olarak akademisyenleri kullanmaları kafa karıştırıcı oluyor. Doğrusu "ilişkilerin" açık bir şekilde ortaya konması ve ikna savaşının açık kimliklerle yapılması.
Bu konu önemli. Bir ara yeniden döneceğim. Ama lütfen taraflar bu kurallara uysun. Bu önemli konu tüm açıklığı ile tartışılsın. Tartışılsın ki gerçek ortaya çıksın...

Ortalık yıkılıyor bakanlıktan ses yok

ABD'de bizdeki gibi "halkın kafasını karıştıran" bir kolesterol ilacı tartışması başlasaydı ilaç lisanslama kurumu olan FDA (Yiyecek-İçecek/İlaç İdaresi) şimdiye kadar çıkıp halkı bilgilendirmişti. Bizde ise kolesterol ilaçlarının Türkiye'de satılmasından sorumlu Sağlık Bakanlığı'ndan "tık" yok. Neden? Sağlık Bakanlığı kolesterol ilaçlarına lisans verirken neye lisans verdiğini bilmiyor muydu acaba?

07.12.2011 Bu yazi 2511 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri