Son Dakika
Salı, 11 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kim bu ekmek mafyası?
Polis, İstanbul’da ekmeğin fiyatının belirlenmesinden marketlerdeki satışına kadar müdahale eden bir çetenin olduğunu orataya çıkardı. Çete üyelerinin ‘Ben bunu bir daha vurayım. İşin hakkı 5-6 milyar’ şeklindeki konuşmaları dinlemeye takıldı.

Türkiye’deki mafya çeşitlerine bir yenisi daha ortaya çıkarıldı. Bu mafya üyeleri ekmeğini fırından çıkaranlardan oluşuyor. Organize ve Mali Şube ekiplerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonla ortaya çıkarılan çetenin tahsilatçılar, titikçiler ve muhasebecilerden oluştuğu anlaşıldı.

FIRINCIYI VURUYORLAR

Fırın mafyasının çalışma sistemi ise diğer çete üyelerine göre biraz daha farklı. Önce kendisine bir bölge seçen çete, fırıncılar üzerinde yavaş yavaş hakimiyet kuruyor. Çete, bir süre sonra ekmek fiyatlarını belirlemeye başlıyor. Kanunen yasak olmasına rağmen fırıncıların belirli bir fiyatın altında ekmek satmasını engelliyor. Belirlenen fiyatın altında ekmek satmak isteyen mayfa üyelerinin salıdırısına uğruyor.

Fırın çetelerenin belirledikleri fiyatın dışında ekmek satan fırın ve market sahipleri ve çalışanlar darp ediliyor, silahla yaralanıyor ve işyerleri kurşunlanıyor.

HERKESİN HARA BÖLGESİ FARKLI

Mafya üyelerinin kendi aralarında darp ettikleri ve yaraladıkları kişiler ile ilgili konuşmaları da dinlemeye takıldı. Bir konuşmada mayfa elemanı “Ben bunu bir daha vurayım istersen abi” diyor.

Bir başka konuşmada ise “Ben alınsam diyeceğim ki vurduran Orhan A. Bana dediki vur hesabı ben de vurdum, bu kadar basit. İşin hakkı bu kadar değil 5 milyar 6 milyar” sözleri dikkat çekti.

Polis bu konuşmaları da soruşturma dosyasına ekledi.

ÇETE NEYİ BELİRLİYOR?

Hangi fırının hangi markete ekmek satacağını da belirleyen çetenin kendi istekleri dışında ekmek veren fırınların ekmeklerini marketlerden toplattıkları, çöpe attıkları tespit edildi.

Dinlemeye takılan bir görüşmede mafya üyelerinin “Haramidere Sonevler’e ben bakıyorum. Balıkyolu kısmına Ömerle Osman bakıyor. Yukarı kısımlara Şahinle Nihat bakıyor” demeleri, İstanbul’u kendi aralarında paylaşmaları şeklinde yorumlandı.

Mafyanın kendi isteklerine uymayan fırın ve marketleri 174 Alo Gıda Hattına ihbar ettikleri, fırıncılardan fon adı altında günlük 60 ila 100 lira arasında para topladıkları öne sürüldü. Gaziosmanpaşa’da 16, Fatih’te 14, Esenyurt ve Avcılar’daki operasyonda 49 kişi gözaltına alındı. (Zaman)

16.11.2013 19:05:00 Bu haber 7182 defa okundu
Kim bu ekmek mafyası?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri