Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kasten hasta oluyoruz Doç Dr Kemal Yeşilçimen
Fazla maliyetli olduğu için Avrupa’dan ülkemize kaydırılan kirli sanayi, ölüm ve hastalık saçıyor. Ülkemizdeki sigara içimi azalmasına rağmen akciğer hastası sayısı çığ gibi artıyor. Şimdiden 8 milyonu geçti. Milyarlarca dolarlık ilaç harcamasına rağmen akciğer hastalıkları ilerleyici ve tedavisi yok.
Sebep; Çevre kirliliği. Dilovasındaki çevre kirliliği orada kalıyor, bize dokunmaz sanmayın, hava cereyanı ve bulut hareketleriyle Dilovası ve Trakya’dan 1 saatte tüm Marmara’ya yayılıyor. Malum, Trakya’daki sanayide ölüm ve hastalık saçıyor. Yarın Çin gibi, Pekin gibi olur maskeyle yaşamak zorunda kalırsak şaşırmayın. Çin’de çevre kirliliğine bağlı ölümler, tüm hastalıklara bağlı ölümleri geçti, haberiniz var mı? Kirli sanayi, işsizliği önlüyor diye uyumayın. Uyanın artık. Alınan asgari ücret, ilaç paralarını karşılamıyor. Altından çanağın olsa her gün içine kan kustuktan sonra neye yarar?

Halbuki çözümü çok basit. Bilimden ve vicdandan nasibini almak. İşte önce kasten hasta edilen ve sonra da hastane köşelerinde tedavi için çırpınan ve hayatını kaybeden, bilimden ve vicdandan nasibini alamayan zavallı bir toplumun içler acısı hali :

Dilovası’nda çevre eylemi

Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde Dilovası Koruma ve Geliştirme Platformu’nun organizasyonuyla daha temiz bir Dilovası için, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşların katıldığı eylem yapıldı.

Dilovası'nda bin kişilik çevre eylemi

Seslerini duyurmak isteyen yaklaşık bin kişinin katıldığı eylemde Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi ve İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme Tesisi (İZAYDAŞ)’ın kaldırılmasını istedi. İlçedeki sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin destek verdiği ‘Çevre Eylemi’ Dilovası Belediyesi binası önünden yürüyüşle başladı. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık bin kişilik grup, bölgelerinde bulunan Kömürcüler OSB ve İZAYDAŞ’ı istemediklerini belirterek yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

Grup adına açıklamayı yapan SP İlçe Başkanı Oğuz, Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesiyle var olan çevre kirliliğinin arttırılmasına neden olacağını söyleyerek konuşmasına söyle devam etti :

“Geçmişte çeşitli raporlarla Dilovası İlçemiz’in yaşanmayacak hale geldiği gösterilmiştir. Hükümet,mahalli ve yerel yönetimler bu raporlarda sunulan bilgilerin doğruluğunu bilimsel temellerde sorgulayacağı yerde son derece popilist ve siyasi argümalarla bilim insanlarımızı rencide etmeyi hedeflemiş ve ilçemizle ilgili gerçekleri ortaya çıkması engellenmek istenmiştir.Kocaeli Valiliği Gebze ve civarında Dilovası Karma Organize Sanayi Bölgesi’nin içersinde faaliyet gösteren tüm kömür işletmelerini Dilovasının hava akım koridorlarının üzerindeki hakim tepelerinde kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’ne taşımıştır. Basında yer alan bilgilere göre Kömürcüler OSB sahte evraklarla kurulmuştur.Ayrıca kuruluş aşamasında Mahalli Çevre Kurulu’nun 97 No’lu kararıyla zorunlu kılınan ve Avustralya Modeli adlandırılan,kömürlerin kapalı kasalı kamyonlarla taşınması,kapalı alanlarda elenmesi ve lslak çalışmayla kömür tozunun çevreye yayılmasını engellenmesine yönelik uygulamaların hiç biri hayata geçirilmemiştir. İşletmeler geldikleri yerlerdeki üretim biçimlerini sürdürmeye, dolaysıyla ilçemizde var olan çevre kirliliğinin artırılmasına neden olmaktadır.’’dedi.

Yazının tamamı : http://gundem.milliyet.com.tr/dilovasi-nda-bin-kisilik-cevre-eylemi/gundem/gundemdetay/27.01.2013/1661075/default.htm

01.02.2013 Bu yazi 2555 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri