Son Dakika
Çarşamba, 29 Mart 2017 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kara Buğday Mehmet Şevket Eygi
Kumkapı'da Ermeni Patrikhanesi'nin yakınından geçerken, küçük bir masa üzerinde yiyecek maddeleri satan Ermenistanlı bir hanımdan iki çeşit peynir ile üzerinde Rusça yazılar, içinde İngilizce buckwheat, Fransızca sarrassin, Türkçe kara buğday bulunan bir gıda maddesi satın aldım.

Bulgur gibi pişiriliyormuş. (Bir bardak kara buğdaya iki bardak su...) Bizde buğday deniliyor ama buğdaygillerle ilgisi yok, başka bir bitki familyasına ait bir tür.

Kara buğday Rusya'da, Ukrayna'da, Kazakistan'da yetiştiriliyormuş. Türkiye'de pek bilinen bir yiyecek değil.

Buğday vs. yetişmeyen zayıf topraklara ekiliyormuş. Arılar çiçeklerinden çok kokulu ve lezzetli bir bal yapıyormuş. Zararlı bitkileri yaşatmıyormuş. Sağlığa hayli faydalıymış. Tansaş marketlerinde satılıyormuş. İstanbul Fatih'teki Kadınlar Pazarı'nda da bulunur sanırım.

Muhterem okuyucularıma, sağlıklarını korumak için bu gibi gıda maddelerinden az miktarda da olsa arada bir tüketmelerini tavsiye ederim.

Ölüm dışında bütün dertlerin ilaçları, şifaları, tedavileri vardır. En iyi tedavi şekli yiyerek, beslenerek yapılandır. İnsan azar azar her gıda maddesini tüketmelidir. Halkın çoğu hiç ısırgan yemez. Halbuki bu otta nice şifa vardır. Ispanak gibi yemeği yapılır, çorbası yapılır, böreği yapılır, kavrulup üzerine yumurta kırılır, kaynamış suyu içilir.

Fransızca/passportsante.net/ sitesinde kara buğday ile ilgili ilmî ve ciddî yazıyı okudum, hayli aydınlandım. Avrupalıların ilmî yayınlarına hayran kalmamak mümkün değil. İstanbul'da oturuyorsanız bir gün Fatih'te itfaiye arkasındaki Kadınlar Pazarı'na gidiniz, çoğu Siirt, Van taraflarından gelme yöresel gıda maddelerinden satın alınız. Nasıl pişirildiklerini de dükkancıya sorunuz.

Bir pazar günü Balat'taki İnebolu pazarına gidiniz. Kırlardan, ormanlardan toplanmış sebzeler, mantarlar getiriyorlar.

Sakın hor görmeyin, senede birkaç kez şalgam yemeği yaptırın yiyin.

Ha sorayım: Siz hiç ebegümeci yediniz mi?

Tabiî yaşayın...Yapay, boyalı, aromalı, hormonlu, kimyalı, nitratlı, bin çeşit katkılı gıda maddelerinden uzak durun.

Size yetecek kadarından fazla yemeyin. Pahalı ve lüks yemekler yemeyin. Sakın israf etmeyin. Allah müsrifleri (savurganları) sevmez.

Sade yaşayanlar sağlıklarını korur. Aşırı tıkınanlar bin çeşit hastalığa tutulur.
 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
 • hasan dinç
  kara buğday
  çölyak hastalarınada birebir geliyor bu buğday ve zayıflamak isteyenlerede..ukraynadan yeni getrdik yemeklik ve un olarak mevcuttur.bilgilerinize.hasan dinç 05310331177
  01.02.2012 11:45:07
14.03.2010 Bu yazi 9562 defa okundu
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
 • Türkiye'de GDO yasak değil!
  Geçtiğimiz günlerde Gümrük Bakanı'nı yaptığı bir açıklama gözlerin yeniden GDO'ya çevrilmesine sebep oldu. Bakan Yazıcı, yaklaşık 2 yılda 43 bin ton GDO'lu ürüne el konduğunu açıkladı. Peki ama bu ürünler şimdi nerde?
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri