Son Dakika
Salı, 1 Aralık 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İTO ihracatı artırmak için helal sertifika çalışması başlattı
Herkes gözünü helal sertifikaya dikmiş durumda. Bu çalışmayı başlatanlardan biri de İstanbul Ticaret Odası. İTO Başkanı helal sertifika çalışmalarındaki amacı; "ihracatçının önündeki engeli aşmak" olarak açıklıyor. Yani helal endişesi yerine ihracatı artırmak... Helal ürün talep eden kimseler olarak bu duruma sevinmeli miyiz yoksa üzülmeli mi?

İhracatçının önündeki engeli aşmak için Helal Gıda Sertifikasına başlandığı bildirildi

Türkiye'nin partner ülke olarak katıldığı 'Anuga Gıda Fuarı'nı gezen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, gıdada dünyadaki en önemli dönüm noktalarından birinin 'Helal Gıda Sertifikası' olduğunu söyledi. Yalçıntaş, tüketici isteklerinin çoğaldığı gıda pazarında ihracatçıların önündeki en büyük engellerden birinin helal gıda sertifikası olduğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Dünya'daki en çok helal gıda sertifikasını beyaz et konusunda Brezilya'nın, kırmızı et konusunda da en Yeni Zellandanın verdiğini kaydeden Yalçıntaş, Türkiye'nin gıda konusunda dünya pazarındaki yerini alabilmesi için Helal Gıda Sertifikası çalışmalarının başladığını ifade etti.

Yalçıntaş, dünya genelinde yüzden fazla kuruluşun Helal Gıda Sertifikası verdiğini açıkladı. Gıda konusunda dünyadaki en önemli dönüm noktalarından birinin bu sertifika olduğunu vurgulayan Yalçıntaş, fiyatlandırma konusunda Türkiye'ye büyük bir yer açıldığını söyledi.

‘İHRACATA ENDEKSLİ HELAL GDA ÇALIŞMASI BAŞARISIZ OLMAYA MAHKUMDUR’

Türkiye’deki helal gıda çalışmalarını eleştiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Herkes gözünü helal sertifikaya dikmiş durumda. Bu çalışmayı başlatanlardan biri de İstanbul Ticaret Odası. İTO Başkanı helal sertifika çalışmalarındaki amacı; ‘ihracatçının önündeki engeli aşmak’ olarak açıklıyor. Yani helal endişesi yerine ihracatı artırmak... Helal ürün talep eden kimseler olarak bu duruma sevinmeli miyiz yoksa üzülmeli mi?” diye sordu..

Helal çalışmasının diğer çalışmalara benzemediğini belirten Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, konun ihracata endekslenmiş olmasından rahatsız olduklarını belirtti.

Özer “Konun ihracata endekslenmiş olması başarısız olması için yeterli dendir. Helal sertifika meselesi sık sık gündeme gelmesine rağmen bir arpa boyu bile yol alınamamasının nedeni de budur. Türkiye’de izlenen yol ve yöntemle bu sorunun aşılması mümkün değildir” dedi.

Helal sertifikası vermeden önce GDO sorunu gibi çözülmesi gereken birçok mesele olduğuna değinen Kemal Özer, “Bir yandan GDO’ya evet diyeceksiniz ve bunu yasalaştırmak için gayret edeceksiniz diğer yandan helal sertifika diyeceksiniz. Bu sakat bir anlayıştır. Önce bundan kurtulunulmalı. Öte yandan dünyana helal sertifikalara güvenilirliğin tartışıldığı bir ortamda helal sertifika diye ısrar etmenin anlamı yok. Helal sorunu mutlaka çözülmesi gereken bir meseledir ve tek çözüm helal sertifika değildir. Bu konuda Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin dünyada benzeri olmayan tescilli bir projesi bulunmaktadır. Bu 2010’da hayata geçirilmesi planlanan proje ile bu sorun aşılacaktır” dedi.

11.10.2009 23:59:00 Bu haber 6070 defa okundu
İTO ihracatı artırmak için helal sertifika çalışması başlattı
Niyet hayır olursa akıbet hayır olur! Niyet ihracatsa akıbet nasıl olur?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri